Ρυθμισεις Διαχειριστη Παραθυρων στο Ubuntu 12.04

sydimitris | Σάβ, 04/28/2012 - 23:16 | 1' | 17

Γεια σας παιδια! Εχω το Ubuntu 12.04 απο προχτες και θελω να βαλω τα
κουμπια παραθυρου απο αριστερα.Μπαινω στο Ubuntu Tweak>Ρυθμισεις
Δειαχειριστη Παραθυρων> και στη Εμφανιση γραμμης κουμπιων του
παραθυρου, τσεκαρω τοποθεσια ''αριστερα'' βαζω και στην σειρα που θελω
τα κουμπια (Μεγιστοποιηση,Ελαχιστοποιηση και Κλεισιμο) και δεν βλεπω την
αλαγη να ενεργοποιειται, ουτε υπαρχει καποιο Save να κανω! Ξερει καποιος αν δεν
κανω κατι σωστα;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φίλε χάρηκα που εγκατέστησες επιτέλους το σύστημα όπως το ήθελες  !!!!

Αυτά που γράφω αναφέρονται σε ubuntu 10.04 με το παλιό gnome ..... Δοκίμασε τα βήματα όπως ακριβώς τα είχα δοκιμάσει τότε εγώ ...

CHANGE WINDOW BUTTONS In Ubuntu

  • Πατάμε το συνδιασμό πλήκτρων ALT-F2
  • Γράφουμε gconf-editor ή gconf-edit δε θυμάμαι ακριβώς .... δοκίμασε (CONFIGURATION EDITOR = gconf-editor =  ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ ΡΥΘΜΙΣΕΩΝ) .
  • Πήγαινε στην επιλογή την εξής, που βρίσκεται στην πλαινή μπάρα ... (ελπίζω να το βρείς ...)

apps -> metacity -> general  -> button_layout .

  • Αλλάζεις κατάλληλα τις τιμές στο πεδίο εκεί όπως παρακάτω ... (Με το menu στα αριστερά θα δείξει τα κουμπιά δεξιά ...)

menu:minimize,maximize,close

  • Αν κατάλαβες αν βάλεις τη λέξη menu στο τέλος (δεξιά) θα δείξει τα κουμπιά αριστερά

Πές μου αν έπιασε το κόλπο ....

Προσοχή αυτά ισχύουν στο παλιό gnome .....
Στο καινούριο δεν ξέρω αν εφαρμόζονται τα ίδια .....

Τώρα σκέφτηκα και ένα βοηθιτικό βιντεάκι στο youtube με την αχτύπητη κουκλίτσα του ubuntu , ΝΙΧΙΕ PIXEL ..!!!!
Δες το βίντεο
Change Window Buttons
Να επενθυμίσω ότι οι οδηγίες είναι για το παλιό gnome, μάλλον ισύει και στο unity ....

Φιλε θα το κοιταξω οπως ακριβως το γραφεις! Ναι εβαλα τελικα 12.04 αλλα εκανα ενα χαζο λαθος και εσβησα ολοκληρο τον αλλο δισκο που ειχα, και ειχε μεσα τα windows. Κανενα προβλημα υπαρχη ο δισκος. Στεναχωρηθηκα φυσικα για τα Game μονο, Και για τους φιλους μου που θα με ζητανε να τους γραψω ταινιες με ελληνικους υποτιτλους και εγω εχω αγνοια τελειως να κατεβασω ταινια απο ubuntu. Θα προσπαθησω να ακολουθησω τις οδηγιες σου αλλα το βλεπω λιγο δυσκολο:P.

Σου είχα πει σαν αρχάριος να κρατήσεις backup, πρώτα πριν κάνεις οτιδήποτε .....
Τα πρώτα μου πειράματα ήταν στο laptop , που το είχα για να κάνω δοκιμές.....

Δοκίμασε αυτό που σου είπα μήπως λειτουργήσει σε 2 λεπτά tops θα έχεις τελειώσει ...
Πιστεύω να λειτουργήσει  .....

Με τον επεξεργαστη ρυθμισεων καταφερα κατι ετσι οπως τα ειδα. Στο βιντεακι με την ομορφουλα Δειχνει κατι αλλα οχι ακριβως αυτο που θελω. Εκει δειχνει για για συνδυασμο πληκτρων αν καταλαβα καλα, εγω θελω να τα παω απο δεξια στα αριστερα. Δεν πειραζη Φιλε αν βρω καμια ποιο ευκολη λυση ισως λυσω το προβλημα μου. Παντος ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον, ισως γνωριζει καποιος με 12.04 και δω κατι :).

sydimitris]Με τον επεξεργαστη ρυθμισεων δεν*καταφερα κατι ετσι οπως τα ειδα. Στο βιντεακι με την ομορφουλα Δειχνει κατι αλλα οχι ακριβως αυτο που θελω. Εκει δειχνει για για συνδυασμο πληκτρων αν καταλαβα καλα, εγω θελω να τα παω απο δεξια στα αριστερα. Δεν πειραζη Φιλε αν βρω καμια ποιο ευκολη λυση ισως λυσω το προβλημα μου. Παντος ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον, ισως γνωριζει καποιος με 12.04 και δω κατι :).

Στον επεξεργαστη ρυθμισεων που είπες άλλαξε το μενού τόσο πολύ ????
Στα πλάγια δεν υπάρχει μια μπάρα με επιλογές ?????
Δες αν υπάρχει η καρτέλα apps  μετά επέλεξε την καρτέλα metacity μετά general  μετά στο κανονικό παράθυρο button_layout
Στο πλάισιο κειμένου γράψε τα παρακάτω ....

menu:minimize,maximize,close

Αν όχι τόσο πολύ άλλαξε το menu ??? Τι να πω !!!!! κλαψ κλαψ ....
Είμαι σίγουρος ότι κάποιος που έχει εγκατεστημένο το σύστημα θα σου ακριβώς τι πρέπει να κάνεις ....

Ειδα τον πινακα που εχει την περιπτωση μου. Ειναι αυτο ακριβως που κανω και εγω στο ''Ubuntu Tweak'' ομως δεν αποθηκευετε! Ενω τα τσεκαρω κανονικα, δεν βλεπω να εχει καποιο πληκτρο για ''save''. Σκεφτομε να απεγκαταστησω και να εγκαταστησω το Ubuntu Tweak.

Θα σε γελάσω φίλε μου αλλά δεν ξέρω τι άλλο να προτείνω.
Σίγουρα κάποιος άλλος που χρησιμοποιεί το ubuntu 12.04 θα σου πει τι ακριβώς να κάνεις .....

Καλημερα σε ολους. Oλα οκ με το προβλημα μου. Kαπου βρεικα και κατεβασα την νεα (ισως) εκδοση ''Ubuntu Tweak'' και ολα δουλευουν περιφημα! :)

Μπράβο φίλε !!!!
Από ότι βλέπεις ψάχνοντας βρίσκεις τα πάντα ....
Μου θυμίζεις τον εαυτό μου όταν πρωτοξεκίνησα .....

Aυτή είναι η χαρά του πετυχημένου !!!!
Πετυχημένος είναι αυτός παλεύει για να πετύχει κάτι ...

ΜΙΑ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ

Από ότι είδες δεν υπήρξαν πολλοί στο site να σε βοηθήσουν ....

  • Εγώ για παράδειγμα έχω σταματήσει το UBUNTU μέχρι και το 10.04 . Παραπέρα δεν μπορούσα να συνεχίσω λόγω GNOME 3-UNITY .... Για προσωπικούς λόγους δεν μου αρέσουν αυτά τα 2 (προσοχή μη γίνει αυτό που είπα εφαλτήριο για να αρχίσει έντονη συζήτηση).
  • Άλλοι δεν χρησιμοποιουν UBUNTU επειδή μπορεί να χρησιμοποιούν πιο ειδικές διανομές (λόγω εργασίας τους .....)

Σου προτείνω λοιπόν , αν κάποιος έχει την ίδια απορία με αυτή που είχες, να τον βοηθήσεις, λέγοντας τα βήματα που πρέπει να κάνει για να το καταφέρει ....
Τις γνώσεις που αποκτούμε στο LINUX, πρέπει να τις δίνουμε σε άλλους, όπως και άλλοι μας βοηθούν ....
Εμένα υπάρχουν άτομα που έχουν ξενυχτύσει μαζί μου ( - ONLINE - ) για να με βοηθήσουν να λύσω προβλήματά μου στο LINUX, και δεν είναι ντροπή να τα αναφέρω john66 , zenwalk05 , slackware , bat12 , και άλλους πολλούς .
Αυτό στο κάτω-κάτω σημαίνει ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ... !!!!

Α !! Και μην ξεχνάς τη μικρή μου κουκλίτσα που λέγεται NIXIE PIXEL !!!
Όσο αφορά τη Nixie , την εποχή  - μέχρι και το UBUNTU 10.04 - , είχε καλές εξηγήσεις σε προβλήματα ...
Με τις νέες εκδόσεις που έχουν unity και τέτοια δεν ξέρω τι σχέση έχει ....

ΟΚ Φιλε tomkat! Ενοειτε πως θα βοηθησω αν δω καποιο θεμα που γνωριζω, θελω να βλεπω παιδια που χρειαζονται βοηθεια μεσα απο ενα block. Ετσι μεγαλωνει και η παρεα και αυτο ειναι ευχαριστο!  Η μικρη κουκλιτσα ειναι η κοπελα στο βιντεο που ειχες. Δεν ξεχνω! Χαιρομαι που αφιερωνεις χρονο για να πεις τη γνωμη σου σε οποιοδηποτε θεμα!