Δύο μικρά φάουλ της Google στο Linux

dsyrmalis | Πέμ, 04/26/2012 - 13:14 | 1' | 9

H Google ανακοίνωσε πως σταματά την υποστήριξη του προγράμματος επεξεργασίας και διαμοιρασμού φωτογραφιών Picasa στο Linux. Η αλήθεια είναι πως δεν υπήρχε έκδοση για τη δική μας πλατφόρμα αλλά λειτουργούσε μέσω Wine. Απο την άλλη το Google Drive το οποίο αναμένεται εως την επόμενη εβδομάδα, δεν θα διαθέτει Linux έκδοση. Το Google drive είναι κάτι σαν το Dropbox και δίνει δωρεάν 5 GB αποθηκευτικού χώρου. 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

κάτι τέτοια διαβάζω και αναπτερώνεται το ηθικό μου ότι του χρόνου  (αν όχι φέτος) θα είναι η χρονιά του λίνουξ ...

εύχομαι μόνο να μην δούμε τίποτα σχόλια του τύπου:

<<έλα μωρε τώρα , ποια google  , κλαιν τώρα...>>     

Δεν ξερω τι σχολια περιμενεις να διαβασεις φιλε g.b - αλλα λογικο ειναι να ακουστουν και καποια αρνητικα εως μηδενιστικα για τη συγκεκριμενη εταιρεια.

Γιατι ουτε "μικρα" ειναι, ουτε καν απλα "φαουλ" μπορεις να τα χαρακτηρισεις. Ειναι μερος της πολιτικης της εδω και καμποσα χρονια. Και οπως λεμε συχνα, υπαρχει ζωη και μετα τη Google - οπως υπηρξε και μετα τη Microsoft. Ολα ειναι θεμα επιλογων και συνειδητοποιησης των πραγματικων αναγκων στον ψηφιακο κοσμο.

Το τεραστιο προμοσιον τεχνητων αναγκων και η ανευ κοστους ικανοποιησης τους ειναι που μας εφεραν στο σημειο αυτο.

Παρτε και ενα τετοιο σχολιο απο μενα.... Cool

Σαν πολλα μας τα 'χει κανει τωρα τελευταια η google.
http://assets.pestaola.gr/img7/Google-Axe.jpg

εγώ προσωπικά δεν περιμένω τίποτα φίλε herco ,
αλλά πολύ θα ήθελα ένα δω κάποιον να έχει ένα μηχάνημα χωρίς <<google>>  μέσα ...
τώρα όλα τα άλλα είναι καλλιγραφίες στον πισινό της μαιμούς ...

να o vegrale μας λέει , εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν χρησιμοποιεί google μήτε την έχει ματαδεί στην ζωή του
και μήτε θέλει να την ξαναδεί ....

(παίδες δεν θα μπω σε καμία συζήτηση για τίποτα ότι ήταν να πω το είπα) 

καλά πισι χωρίς την ακατανόμαστη....          

g.b]

εγώ προσωπικά δεν περιμένω τίποτα φίλε herco ,
αλλά πολύ θα ήθελα ένα δω κάποιον να έχει ένα μηχάνημα χωρίς <<google>>  μέσα ...
τώρα όλα τα άλλα είναι καλλιγραφίες στον πισινό της μαιμούς ...

να o vegrale μας λέει , εμμέσως πλην σαφώς ότι δεν χρησιμοποιεί google μήτε την έχει ματαδεί στην ζωή του
και μήτε θέλει να την ξαναδεί ....

(παίδες δεν θα μπω σε καμία συζήτηση για τίποτα ότι ήταν να πω το είπα) 

καλά πισι χωρίς την ακατανόμαστη....          

Δυστυχως την χρησιμοποιω ακομα, οχι σαν μηχανη αναζητησης, αλλα ενα gmail που εχω, και ειναι δυσκολο να το αλλαξω. Ελπιζω καποια στιγμη στο κοντινο μελλον, να απαλαχτω και απο αυτο.
Ο κυριως λογος ειναι οτι η συγκεκριμενη ετερια, αλλαξε τους ορους χρησης της προσφατα, και πλεον εχει διαφορετικες αποψεις απο τα δικα μου θελω. Επισης, εχει αρχισει να δειχνει μια αντιπαθεια προς το Linux, σιγα-σιγα η google γινετε μια δευτερη μικρο$oft, που το μονο που την ενδιαφερει ειναι πολλαπλασιασει τα $$ και οχι οι χρηστες της, με οτι αυτο συνεπαγεται.

g.b]

εγώ προσωπικά δεν περιμένω τίποτα φίλε herco ,
αλλά πολύ θα ήθελα ένα δω κάποιον να έχει ένα μηχάνημα χωρίς <<google>>  μέσα ...
τώρα όλα τα άλλα είναι καλλιγραφίες στον πισινό της μαιμούς ...      

Φιλε g.b με χαρα να σε φιλοξενησουμε σε οποια εκδηλωση του ΕΛ/ΛΑΚ ή του Hellug θελησεις να παρεβρεθεις - υπαρχουμε καμποσοι με non-google digital life. Δεν ξερω πως φαινονται οι καλλιγραφιες στον πισινο της μαιμους - αλλα παντως  στον δικο μας δεν γραφουν google.

Επιμενω - χωρις να θελω να μπω ουτε εγω σε αντιπαραθεις - οτι δεν ειναι δυσκολο να διαγεις ιντερνετικο βιο χωρις την παρουσια των κραταιων εταιρειων.

herco]

Φιλε g.b με χαρα να σε φιλοξενησουμε σε οποια εκδηλωση του ΕΛ/ΛΑΚ ή του Hellug θελησεις να παρεβρεθεις - υπαρχουμε καμποσοι με non-google digital life. Δεν ξερω πως φαινονται οι καλλιγραφιες στον πισινο της μαιμους - αλλα παντως  στον δικο μας δεν γραφουν google.

Επιμενω - χωρις να θελω να μπω ουτε εγω σε αντιπαραθεις - οτι δεν ειναι δυσκολο να διαγεις ιντερνετικο βιο χωρις την παρουσια των κραταιων εταιρειων.

Επειδή μου αρέσει να μαθαίνω θα ρωτήσω και εδώ για να μάθω:

μπορείς να μου πεις που στο καλό ΔΕΝ είναι η google γιατί εγώ όλο μπροστά μου την βρίσκω?
να το πιάσουμε από την ανάποδη δηλαδή....

και ρωτάω εντελώς φιλικά για να μην παρεξηγηθώ.

 

Σωστές όλες οι παρατηρήσεις. Μόλις μου ήρθε ειδοποίηση πως το Google Drive ξεκίνησε. Θα παραηγορηθούν κάπως όσοι έχουν Android που σχετίζεται με το linux και είναι συμβατό.

Μα εννοειται - φιλικα μιλαμε - δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης.

Φυσικα και η Google ειναι παντου. Και γιαυτο εξελιχθηκε στον σημερινο γιγαντα. Αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχουν παντου εναλλακτικες. Πες μου ποια προιοντα πρεπει να χρησιμοποιησεις και πεφτεις πανω στο ντουβαρι ονοματι Google και θα σου απαντησω.