Γιατί δεν πωλούνται laptop χωρίς λειτουργικό?

Black_Horseman | Παρ, 04/20/2012 - 14:45 | 1' | 15

Γιατί δεν πωλούνται laptop χωρίς λειτουργικό? Ή τη δυνατότητα να διαλέξει ο πελάτης για το αν θέλει να αγοράσει ή όχι τα windows σε ένα laptop. Ακόμα και εταιρία που συναρμολογεί στην Ελλάδα τα laptop που εμπορεύεται αρνήθηκε να μου πουλήσει χωρίς λειτουργικό δλδ. windows. Είναι νόμιμο αυτό? Γιατί να πληρώσω κάτι το οποίο δε θα χρησιμοποιήσω? Το φορητό computing είναι πατέντα της MS και πρέπει να πληρώνουμε κεφαλικό φόρο προς αυτήν?

Δώσε αστέρια!

MO: 2.5 (ψήφοι: 2)

Σχόλια

χωρις να ειμαι 100% συγουρος η καθε εταιρεια που πουλαει Η/Υ με windows συγουρα θα παιρνει καποιο ποσοστο απο την πωληση, μικρο ποσοστο, και απο την αλλη θεωρητικα (πρακτικα δεν το εχω ψαξει) θα βγαινει φθηνοτερα.

Παντος το eshop σε laptop ου συναρμολογει αυτο σου δινει την δυνατοτητα να βαλεις Ubuntu αντι για Windows

Πολύ απλό !Γιατί η Μικροσοφτ  (Εδώ γελάμε ! ) πληρώνει τις εταιρίες για  να βάζει τα win  προεγκατεστημένα στα laptop !

Κάνετε λάθος παιδιά. Υπάρχουν εταιρίες που πουλάνε μηχανήματα χωρίς λειτουργικό π.χ το Πλαίσιο, και η Cosmodata. ( δεν τους κάνω διαφήμιση εννοείται- έχω ψωνίσει όμως και από τα δύο υπολογιστή επώνυμο και χωρίς λειτουργικό με την ανάλογη έκπτωση).

Το θέμα είναι να το ζητήσετε, και ενδεχομένος σε άλλες εταιρίες να το απαιτήσετε, μαζί με την σχετική έκπτωση, αφού δεν θέλετε να αγοράσετε το λειτουργικό.. Να είστε σίγουροι ότι στους χαλεπούς καιρούς που ζούμε, το οποιοδήποτε κατάστημα προκειμένου να χάσει τον πελάτη, θα κανονίσει τα πάντα όπως πρέπει.

Και να προσθέσω εδώ, ότι είναι θέμα δικό μας τι μας πουλάνε και τι αγοράζουμε. Εδώ στην Ελλάδα μας λένε ότι ο γάιδαρος πετάει και εμείς απλά κάνουμε μόκο.. (μην επεκταθώ και σε άλλους τομείς και βγω εντελώς off topic). Από την στιγμή που μπαίνεις στο μαγαζί για να τους ακουμπήσεις τα ωραία σου λεφτά και να τους φτιάξεις μάγκες, εσύ διαλέγεις τι ακριβώς θα αγοράσεις με τα λεφτά σου και όχι εκείνοι..

 

Αν το καταλάβατε αυτό, πράξτε τα δέοντα και μην το διαπραγματευτείτε το ζήτημα καθόλου.

Νομιζω πως μπορεις να αγορασεις laptop χωρις τα παραθυρα. Smile
Δες εδω https://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=14&t=1407 και διαβασε ολα τα σχολια.

Αν θές μηχάνημα χωρίς λειτουργικό απλά το ζητάς. Τους λές, θέλω το λάπτοπ αλλά μην βάλετε Windows μέσα για παράδειγμα. Απαγορεύεται να σου επιβάλλουν την πώληση Windows μαζί με κάποιο μηχάνημα. Μην λέμε χαζομάρες.

Το ενδεχόμενο να φοβάται μια εταίρια να διαθέσει το προιον της χωρίς windows , διότι μπορεί να πάει άπατο
και να μην πιάσει τους στόχους των πωλήσεων περνάει καθόλου από το μυαλό μας ή....? 

Dimitris LinuxOS]Πολύ απλό !Γιατί η Μικροσοφτ  (Εδώ γελάμε ! ) πληρώνει τις εταιρίες για  να βάζει τα win  προεγκατεστημένα στα laptop !

που ακριβώς το λέει αυτό να το δούμε και εμείς..? 

g.b]Το ενδεχόμενο να φοβάται μια εταίρια να διαθέσει το προιον της χωρίς windows , διότι μπορεί να πάει άπατο

και να μην πιάσει τους στόχους των πωλήσεων περνάει καθόλου από το μυαλό μας ή....?

 

Αμέ.. περνάει..Αλλά τα φοβικά σύνδρομα των εταιριών δεν πρέπει να έχουν αντίκτυπο στους καταναλωτές, χώρια που προσωπικά γράφω ξέρετε που τους στόχους πώλησης των εταιριών, ειδικά αν αυτοί επιβαρύνουν την δική μου τσέπη...

Για να ξυπνήσουμε λίγο εδώ πέρα.. Αυτοί δεν μας λυπούνται.. γιατί να τους λυπηθούμε εμείς;;;

Αυτά είναι ωραία νέα! Έχω ακουσει οτι πολλες εταιρείες κανουν κολπα με την εγγυηση όταν βγαζεις τα παραθυρα κ βαζεις λινουξ (εμενα δεν μου ετυχε).Εχουμε καμια δικαστικη αποφαση να μας δικαιωνει σε αυτό; Κ όταν το αγοραζεις με λινουξ με την εγγυηση τι ισχυει; Το λειτουργικο μπορει να μην φταιει αλλα οι εταιρειες αφορμη ψαχνουν να δειξουν ασυνεπεια

Δεν γνωρίζω αν έφτασε ποτέ κανείς στα δικαστήρια εδώ στην Ελλάδα για τέτοιο θέμα.

Όμως την εγγύηση την παίρνεις από τον κατασκευαστή για το hardware και όχι για το software που έτσι και αλλιώς οφείλει να είναι της δικής σου επιλογής.

Το να σου αλλάξουν τους όρους της εγγύησης γιατί άλλαξες λειτουργικό είναι καταχρηστικό από μέρους τους.

 

Είναι σαν να σου λέει η χ αυτοκινητοβιομηχανία ότι δεν σου δίνει εγγύηση για το αυτοκίνητο γιατί του έβαλες τα λάδια ή την βενζίνη τάδε αντί για την δείνα. Δεν το κάνει κανείς και πουθενά αυτό, γιατί είναι  μονοπωλιακή τακτική και γιατί κανένας δεν θα αγόραζε ένα τέτοιο αυτοκίνητο. Δεν βλέπω γιατί λοιπόν να αγοράζουμε τέτοιους υπολογιστές. (και στις δύο περιπτώσεις μιλάμε για μηχανήματα).

Όποιος έχει αμφιβολίες ρωτάει. Και αν του πούνε μαλακίες δεν ψωνίζει και τους το επισημαίνει κιόλας (ότι αυτό τους κάνει ΤΗΝ ζημιά, γιατί τους μένει το προιόν απούλητο).

Όσες φορές ψώνισα υπολογιστή μπήκα και τους είπα με ύφος απόλυτο τι θέλω. Δεν τόλμησε να φέρει κανείς αντιρρήσεις, και όποιος έφερε αυτός έχασε. Εγώ είχα την πρόθεση να αγοράσω, δεν μου έδωσαν αυτό που ζήτησα, δεν πήραν λεφτά, τα πήρε ο παρακάτω έμπορος. Όσο και να μου άρεσε το προιόν ή να μου έκανε, το αγόρασα με τους όρους μου και όχι με τους δικούς τους.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα παιδιά και πρέπει να ξυπνήσουμε επιτέλους και εμείς στην Ελλάδα.

 

  αγόρασε  τότε  ένα  DELL INSPIRON  που  είναι  τέλειο μηχάνημα , βάλε μέσα ή σε εξωτερικό SSD USB 3.0  ένα  linux & κάνε  την  δουλειά  σου  όπως  την θές  εσύ. Η  πιό  έξυπνη επιλογή  για  ένα  linux laptop.

marlene]

g.b]Το ενδεχόμενο να φοβάται μια εταίρια να διαθέσει το προιον της χωρίς windows , διότι μπορεί να πάει άπατο

και να μην πιάσει τους στόχους των πωλήσεων περνάει καθόλου από το μυαλό μας ή....?

 

Αμέ.. περνάει..Αλλά τα φοβικά σύνδρομα των εταιριών δεν πρέπει να έχουν αντίκτυπο στους καταναλωτές, χώρια που προσωπικά γράφω ξέρετε που τους στόχους πώλησης των εταιριών, ειδικά αν αυτοί επιβαρύνουν την δική μου τσέπη...

Για να ξυπνήσουμε λίγο εδώ πέρα.. Αυτοί δεν μας λυπούνται.. γιατί να τους λυπηθούμε εμείς;;;

ακριβώς επειδή δεν τους λυπόμαστε , προσπαθούνε να ελαχιστοποιήσουν τις όποιες απώλειες ....
και ποντάρουν στο σιγουράκι ...

(ξέρω ξέρω....)      

παιδια το eshop και πλαισιο αρνηθηκαν να μου δωσουν laptop χωρις λειτουργικο. το eshop δε κανει μου ειπαν πλεον build to order laptop και δε δεινει χωρις λειτουργικο. το πλαισιο με ρωτησε για ποιο μοντελο ενδιαφερομαι και μετα με γειωσε. μονο η cosmodata που πηγα πριν μια εβδομαδα εχει ενα lenovo με celeron και 4gb ram και ενα fujitsu (οχι κλιματιστικο) με dual core pentium 4gb ram.

Μπα .. τέτοια το Πλαίσιο.. Χέστους και ψάξε στην αγορά, ( αγορά δεν είναι μόνο η Στουρνάρη ε). Μπες στα μαγαζιά και ρώτα. Και αν θες να τους κόψεις λίγο τον τσαμπουκά πες τους ότι είσαι συντάκτης από μεγάλο περιοδικό πληροφορικής και κάνεις έρευνα αγοράς για το ποιες εταιρίες δίνουν υπολογιστές χωρίς λειτουργικό. Cool

Όταν λέμε κανένα έλεος το εννοούμε. Laughing

marlene]

Μπα .. τέτοια το Πλαίσιο.. Χέστους και ψάξε στην αγορά, ( αγορά δεν είναι μόνο η Στουρνάρη ε). Μπες στα μαγαζιά και ρώτα. Και αν θες να τους κόψεις λίγο τον τσαμπουκά πες τους ότι είσαι συντάκτης από μεγάλο περιοδικό πληροφορικής και κάνεις έρευνα αγοράς για το ποιες εταιρίες δίνουν υπολογιστές χωρίς λειτουργικό. Cool

Όταν λέμε κανένα έλεος το εννοούμε. Laughing

marlene εχω ανοιξει ενα blog τεχνολογιας (ετσι λεω εγω, μη το δενεις και κομπο), λες να πιασει???

ή χρειαζεται να τυπωσω και καρτουλα??