Κλειδομενος Φακελος

sydimitris | Κυρ, 04/15/2012 - 17:10 | 2' | 17

Χρονια Πολλα παιδια Χριστος Ανεστη! απο χτες παρουσιαστηκε ενα προβλημα με ενα φακελο. εχω ubuntu 11.10 και μου εδωσε χτες καποιος φιλος ενα dvd με καποια βιντεο για να τα περασω στο σκληρο μου. εβαλα και εγω λοιπον το dvd μεσα στο player εγεινε ανοιγμα και μετα εσυρα εναν φακελο που με ανοιξε προς την επ.εργασιας. οπως το εσυρα δημιουργηθηκε ενας φακελος στην επ.εργασιας με την ονομασια DVD μονο που εχει ενα λουκετο στην ακρη του φακελου! τον αποθηκευσα εκει που ηθελα,ανοιγη και παιζει κανονικα αλλα δεν μπορω να τον κανω διαγραφη. Ξερει κανεις αν υπαρχει καποιος τροπος να τον διαγραψω?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Aληθώς ο Κύριως!Νομίζω ότι πρέπει να συνδεθείς ως root δείνοτας στο τερματικο
su

βάλε το κωδικό  toy root  και δώσε μετά 

 sudo open nautilus

Μπες στην επηφάνεια εργασίας σου ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ!!!!! Διάγραψέ  το & done

Αν δν έχεις φτιάξει ροοτ δώσε

sudo su 

βάλε το κωδικό του λογαριασμού σου & μετά δώσε
passwd

Βάλε τον κωδικό ροοτ που θέλεις & μετά κάνε τα παραπάνω! 

Πιστευω το εκανα σωστα με τερματικο οπως εγραψες μετα ανοιξε παραθυρο που εβλεπε προσωπικο φακελο και επ.εργασιας μονο που στην επ.εργασιας δεν βλεπει τον φακελο που θελω να διαγραψω (ενω κανονικα υπαρχει).τι να πω μηπως δεν κανω και κατι σωστα! παντος μου ανοιγει ως root αλλα μετα που βαζω toy root γραφει η εντολη δεν βρεθεικε. και συνεχιζω με sudo open nautilus και με ανοιγη η καρτελα με την επ.εργασιας μονο που δεν βλεπει τον φακελο (με την ονομασια DVD)που θελω να διαγραψω!

 

Ανοιξε το τερματικο, εκτελεσε την παρακατω εντολη και δωσε μας το αποτελεσμα

cd ~/Επιφάνεια\ εργασίας ; ls -l

dr-x------ 3 os2 os2 4096 2008-08-20 10:34 DVD
-rwxr-xr-x 1 os2 os2  377 2012-03-30 00:35 tomboy.desktop
os2@ubuntu:~/Επιφάνεια εργασίας$

Εκτελεσε στο τερματικο

cd ~/Επιφάνεια\ εργασίας ; sudo chown -R $(id -u):$(id -g) DVD

και δες αν μπορεις μετα να διαγραψεις το φακελο.

Δυστυχως συνεχιζει να μην διαγραφεται. μετα απο αφτο που εδωσες στο τελος με βγαζει : ~/Επιφάνεια εργασίας$

Ξαναδωσε μας το αποτελεσμα απο την εντολη

cd ~/Επιφάνεια\ εργασίας ; ls -l
σύνολο 8
dr-x------ 3 os2 os2 4096 2008-08-20 10:34 DVD
-rwxr-xr-x 1 os2 os2  377 2012-03-30 00:35 tomboy.desktop
os2@ubuntu:~/Επιφάνεια εργασίας$

Vargale13 & sydimitris

2 λύσεις μάλλον υπάρχει !Κάνε δεξί κλικ στο φάκελο & πάτα Ιδιότητες & άλλαξε τα δικαιώματα!Αν δεν τα καταφέρεις βάλε 1 live cd με λινουξ μπες στη desktop & σβήσε το φάκελο! 

Το καταφερα παιδια...πηγα ιδιοτιτες,Δικαιωματα,και το αλαξα σε Δημιουργια και διαγραφη αρχειων και διαγραφηκε. Ευχαριστω πολυ!!! :)

Εκτελεσε την εντολη

cd ~/Επιφάνεια\ εργασίας ; chmod 755 -R DVD

και δες αν μπορεις να τον διγραψεις μετα. Αν παλι οχι, δωσε το παραπανω αποτελεσμα παλι.

edit:
@LinuxOS
Προτιμη τη λυση της κονσολας!
Ενημερωτικα, η δυναμη της κονσολας, σου επιτρεπει να κανεις τα παντα!Smile

Παιδιά μόλις τώρα είδα τη συζήτηση...
Παίχτη vagrale , αν έκανε ο sydimitris, τα εξής....

  • cd   ~/Desktop
  • # rm   -rf   onoma_fakeloy

Το ίδιο δε θα γινότανε..... (το # ενοείται με κωδικό su)

@tomkat
Το σωστο δεν ειναι να διαγραψεις ενα φακελο, ή να κανεις οποιαδηποτε ενεργεια με δικαιωματα υπερχρηστη!
Τον υπερχρηστη τον χρησιμοποιουμε μονο για το συστημα αρχειων, και μονο οταν χρειαζεται!
Καθε λαθος με δικαιωματα υπερχρηστη, ειναι μη αναστρεψιμο.

@LinuxOS
Προτιμη τη λυση της κονσολας!
Ενημερωτικα, η δυναμη της κονσολας, σου επιτρεπει να κανεις τα παντα!Smile

Nαι οκ ,άλλα στην περίπτωση αυτή πιο εύκολο να πηράξεις τα δικαιώματα παρά να ανοίξεις το τερματικό & να κάνεις όλες αυτές τις εντολές !Πάνρως το 45% τα κάνω ΜΟΝΟ με κονσόλα! 

Φίλε vagrale εννοείται ότι η εντολή rm και μάλιστα με rf, είναι άκρως επικίνδυνη και θέλει πολύ υπευθυνότητα και προσοχή....
Απλά τη χρειάστηκα κάποιες φορές γιατί μου "ξέμεινε" κάποιος φάκελος.....
Πάντως ευχαριστώ για τη συμβουλή....