Μια μικρή βοήθεια με το pptp

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 5'

Λοιπόν από που αρχίσω???

Καλημέρα και καλώς όρισα στο forum...

Ελπίζω να είστε πάντα καλά με υγεία, ευτυχία και ... διακοπές να πάτε τώρα σε αυτό το ιδιαίτερα ζεστό καλοκαίρι...

Στο θέμα μου:

Είμαι πραγματικά νέος στο Linux αλλά όχι στους υπολογιστές (ναι η μαμά Microsoft με έχει δέσει στο άρμα της και προσπαθώ να ξεφύγω).

Έχω ένα παλαιο φορητό υπολογιστή PIII 866 MHz, 128 RAM, 20 GB HD. Πήρα την μεγάλη απόφαση και βουρ στις διανομές. Αφού έβαλα καμιά 10 με πολλές απογοητεύσεις ταχύτητας άλλα και ευχάριστες εκπλήξεις (πχ UBUNTU δεν δούλεψε καθόλου, Slackware υποφερτό αλλά και δύσκολο, puppy ταχύτατο αλλά 'λίγο'), κατέληξα στην Debian Etch. Μου χαρισε στιγμές όμορφες αλλά δυστυχώς και πολύωρες, συνειδητοποιώντας ότι την περισσότερη ώρα καθόμουνα και περίμενα την απόκριση του συστήματος. Πάντως είναι μια διανομή που την πάω με 1000!. Στην απελπισία της ταχύτητας δοκίμασα και άλλες διανομές και κατέληξα στην SAM (με ρίζες από το PCLINUXOS). Είναι μια όμορφη διανομή και σχετικά γρήγορη.

Το πρόβλημα;

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ κανω pptp VPN με την εργασία μου (στο Debian ήταν μερικά κλικ).

Καταρχήν επειδή είμαι και ολίγον παρμένος να σας πω ότι έκανα τα βασικά...

Ναι και η έκδοση του Kernel υποστηρίζει mppe, και κατέβασα τα πακέτα pptp-linux, pptpconfig και τις εξαρτήσεις του, πείραξα τα αρχεία του /etc/ppp/ και γενικά έκανα ότι λένε οι πολύτιμες οδηγίες του Google...

Τελικά μετά από 8 ώρες φρίκης βρίσκομαι στο κάτωθι σημείο απελπισίας: το γραφικό εργαλείο pptpconfig να μου λέει 'unrecognized option 'require mppe' στο αρχείο /etc/ppp/peers/xxx (xxx: το όνομα της σύνδεσης μου). Αν πάω και βγάλω αυτήν την ντιρεκτίβα από το παραπάνω αρχείο, τότε συνδέομαι κανονικά, αλλά κάνει ping μόνο στον ευατό του με την IP που του έδωσε ο server (το pptpconfig μου λέει ότι συνδέθηκε κανονικά και κάνει και ping!!!). Ο υπολογιστής από την άλλη περιδιαβαίνει με άνεση το internet από την διεύθυνση όμως του παροχέα μου και όχι μέσω της εργασίας μου. ΣΣ έχω ενεργοποιήσει στο routing να τα δίνει όλα στο tunnel αλλά ο υπολογιστής μου έχει γίνει μουλάρι σκέτο.

Τέλος αφού έψαξα στο Internet για λύσεις τα κατάφερα!!!. Χάλασα κάποια ρύθμιση και το synaptic μου λέει ότι έχει καταστραφεί η εγκατάσταση pptpconfig, ενώ σε απεγκατάσταση και εκ νέου εγκατάσταση το pptpconfig θέλει την εξάρτηση iproute που ήδη υπάρχει πλέον σε όλες τις διανομές (και στο SAM). Έτσι αναγκάστηκα να του δώσω την έσχατη εντολή rpm -Uvh --nodepents ... αλλά μετά μουλαρώνει το synaptics  με τα καταστρεμένα πακέτα... Γενικά ΜΥΛΟΣ και δεν βγάζω άκρη... και βέβαια το πρόβλημα vpn με pptp παραμένει...

ΟΥΦ είπα και άνοιξα τον επιτραπέζιο υπολογιστή με τα Microsoft Σβήστα για να πω τον πόνο μου στο forum σας....

ΣΣ Ευτυχώς που δοκίμασα το υπέροχο Debian γιατί, έτσι όπως νιώθω τώρα, είμαι έτοιμος να πετάξω όλα τα CD των διανομών!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)