ACTA, SOPA, PIPA, TTP .... γυρίστε τους την πλάτη

Δημοσθένης | Παρ, 02/10/2012 - 10:50 | 6' | 4

Το σύνδρομο της ιδιοκτησίας που διακατέχει την Δυτική κοινωνία και συμπαρασύρει και άλλους πολιτισμούς και χώρες ολόκληρες έχει φτάσει στο απροχώρητο.
Από την μια έχουμε αυτόν που με στόμφο μας λέει
"Αυτό είναι δικό μου, είσαι πειρατής και κλέπτης"
και από την άλλη έχουμε την κοινωνία του διαδικτύου που έχει μάθει να παίρνει ό,τι θέλει πάντα τζάμπα και δωρεάν.
Προσωπικά δεν είμαι με κανέναν, ούτε με τους πειρατές, ούτε με τους ιδιοκτήτες πνευματικών δικαιωμάτων.
Είμαι ένας διαδικτυακός πολίτης της κοινωνίας της πληροφορίας του internet.
Δεν θα υπερασπιστώ να τα έχω όλα τζάμπα και δωρεάν.
Αυτό θα ήταν λάθος. Γιατί φίλε μου σκέψου να είχες κάνει ένα ωραίο πρόγραμμα και να ερχόταν ο άλλος και να το έσπαγε, και να το μοίραζε τζάμπα ενώ εσύ σκόπευες να ζήσεις από αυτό.
Και ούτε υιοθετώ την λογική "μα οι μεγάλες εταιρείες δεν είναι μικρομάγαζα σαν και σένα"
Για δοκίμασε λοιπόν να πληρώσεις τα έξοδα μιας ΕΠΕ ή ΑΕ ή πολυεθνικής να δούμε θα ταβγάλεις πέρα ή θα φαλιρήσεις την επιχείρηση.
Επομένως για μένα όποιος θέλει να πουλά την πνευματική του περιουσία είναι σωστός.
Και αυτός που την κατεβάζει παράνομα είναι κλέφτης ότι και αν είναι.
Βέβαια δεν θα πάω και στα άκρα να πω ότι δίκιο έχουν που συνεδριάζουν μυστικά για να κλειδώσουν χειροπόδαρα τους χρήστες. Αυτό είναι το δικό τους λάθος που για αυτό αν περάσει ο κόσμος θα αλλάξει νοοτροπία.
Πώς πολύ απλά.
Μέχρι τώρα ένας home user που έβαζε στο video του πάρτυ των γεννεθλίων του παιδιού του μουσική από επώνυμο τραγούδι στην ουσία έκανε δωρεάν διαφήμιση στον καλλιτέχνη. Και έτσι εγώ που το άκουγα ήμουν υποψήφιος πελάτης.
Τώρα φτάσαμε στα άκρα με την ACTA το video αυτό να είναι εγκληματική πράξη και να διώκεται αυτός που το έκανε.
Οπότε τι θα κάνουμε; Θα πάψοουμε να ακούμε την αγαπημένη μας μουσική;
Κάποιος χρήστης του διαδικύου μπορεί να νιώσει εγκλωβισμένος σε αυτήν την κατάσταση. Ότι βρίσκεται σε αδιέξοδο. Ότι του στερούν την διασκέδαση, κτλ.
Βέβαια τίποτα από αυτά δεν συμβαίνει.
Απλά αν ισχύσει η ACTA, η TTP και ότι άλλο βγει... ε τότε απλά κύριοι της βιομηχανίας διασκέδασης χάσατε.
Τους γυρνάμε την πλάτη. Ναι όλοι αυτοί οι καλλιτέχνες πλέον για μας δεν έχουν αξία. Και εφόσον θέλουμε το δωρεάν θα μάθουμε να πένρουμε όσο δίνουμε.
Θέλεις φίλε δωρεάν μουσική για το video σου στο youtube?
Ωραία εγώ σου έχω την λύση.
http://www.jamendo.com/en/tags
και κατέβασε μουσική για ό,τι χρήση θέλεις.
Ακόμη και για εμπορική.
Πρϋπόθεση είναι όμως για να υπάρχει το jamendo και τα έργα Common Creatives κάποιος να δίνει και δωρεάν. Έτσι δεν είναι;
Εσύ που είσαι πρωτάρης μουσικός θα έδινες στο jamendo δωρεάν το album σου να το κατεβάσουν οι χρήστες του youtube?
Αν ναι τότε δίνει δωρεάν και μπορείς να παίνρεις και δωρεάν. Και γυρνάς την πλάτη σου στα επώνυμα και τους ξεχνάς.
Έτσι αν ισχύσει η ACTA, TTP απλά ο κόσμος θα στραφεί αλλού και δεν θα λέμε σε λίγο τους "Rolling ... Tone" τους ξέρεις; Αλλά θα λέμε τον L'autre endroit τον ξέρεις; Ναι θα αναδειχθούν άλλοι καλλιτέχνες απλά επειδή ο κόσμος θα στραφεί στο πραγματικά δωρεάν και όχι στο πειρατικό δωρεάν.
Η λύση στην πειρατεία και στην ACTA, TTP υπάρχει.
Λέγεται Common Creatives και jamendo ή άλλα sites παρόμοια.

Με αυτήν την λογική προσωπικά ξεκίνησα την απεξάρτηση μου από την μουσική βιομηχανία και στράφηκα στην CC.

Έβαλα έτσι την αγαπημένη μου CC μουσική στο βίντεο μου και το απελευθέρωσα από οποιαδήποτε ACTA.
Δείτε το βίντεο του άρθρου αυτού για να καταλάβετε.

http://www.linux-newsbits.net/index.php/games/2036-chicken-invaders-4-ultimate-omelette

Αν σας άρεσε η μουσική σας πληροφορώ ότι είναι Δωρεάν, Νόμιμη και CC.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αμάν πια με όλες αυτές τις μαλ***ες, δεν το αντέχω άλλο!!!
Πραγματική τυραννία!
Εγώ πάντως, είμαι της γνώμης πως οι πληροφορίες (βίντεο, μουσική, βιβλία, προγράμματα κτλ...) θα έπρεπε να είναι δωρεάν και μπορούν να είναι δωρεάν και η open source κοινότητα το έχει αποδείξει!!!
Δεν ξέρω τι νομίζουν ότι θα καταφέρουν μ' αυτόν το τρόπο, αλλά εγώ προσωπικά είμαι περισσότερο από ποτέ διατεθειμένος να τους κατακλέψω με τα torrents...

            θα  βρούν  αφορμή  να  απαγορέψουν τα  torrents  σε  λίγο ,  ενώ  μπορεί  και  να  ''ποινικοποιήσουν''  τη  χρήση  του  Linux    γιατί  έχει  ξεπεράσει  κατά  πολύ  ,  εδώ &  καιρό ,  όλες  τις  εμπορικές  εφαρμογές  των  windows.  Το   φαντάζεσαι  αυτό ?   Να   επιβάλλουν  την  υποχρεωτική χρήση  των  win ?  Καλού  κακού  ,   κράτα  σε  backup  όλα  τα  isos linux  ,  γιατί  δεν θα τα  βρίσκουμε ! ! !

εγώ θα το πω απλά.

Έχεις δικαίωμα να κατεβάσεις κάτι που είναι πραγματικά ελεύθερο και δωρεάν.
Ότι είναι ιδιοκτησία άλλου οφείλεις να το σεβαστείς και όχι να το πάρεις πειρατικά.

Το Linux δεν είναι ούτε πειρατικό ούτε παράνομο. Είναι ελεύθερο. Κάποιοι στον ελεύθερο χρόνο τους γράφουν κώδικα για να έχουμε τζάμπα λογισμικό που με αυτό μέχρι και επιχειρήσεις μπορούμε να στήσουμε.

Όπως λοιπόν το Linux έδιωξε από πάνω του την κλεψιιμαίηκια νοοτροπία του τζάμπα και έγινε το ίδιο ελεύθερο και μερικοί λινουξάδες γελάνε με τους χρήστες windows που τρέχουν στα craks ενώ οι ίδιοι απολαμβάνουν την εγκατάσταση εφαρμογών ελεύθερα, το ίδιο μπορεί να γίνει και με την μουσική, τις ταινίες, το θέατρο, κτλ.

Αρκεί να υπάρξουν άνθρωποι που θα σου/μου/μας δίνουν το αποτέλεσμα της εργασίας του με άδεια Common Creative.

Ότι είναι η GPL για το λογισμικό είναι κατά κάποιο τρόπο η CC για την μουσική τα βιβλία τα pdf κτλ.

Η ACTA λοιπόν καλό θα μας κάνει που ο κόσμος θα ξυπνήσει και θα αναζητήσει άλλες λύσεις όπως το jamendo.

Εγώ ήδη το χρησιμοποιώ.

Δεν έχω διαβάσει την ACTA, την PIPA, την SOPA και όλα αυτά τα ακρωνύμια, γιατί προσωπικά δεν με ενδιαφέρει. Συμφωνώ με τον Δημοσθένη. Αντί να μιλάμε για την ελεύθερη διακίνηση της όποιας πληροφορίας κλπ κλπ, ας σκεφτούμε την διακίνηση ελεύθερης πληροφοριας. Ελεύθερο λογισμικό, ελεύθερη μουσική, ελεύθερη σκέψη απευθείας διαμοιρασμός κλπ.

Δεν λέω ότι είμαστε άγιοι. Όλοι έχουμε κατεβάσει μια ταινία ή ένα MP3. Εχω φτάσει στο σημείο όμως να θεωρώ ότι πραγματικά σου αρέσουν οι ταινίες του Χολυγουντ και η μουσική (γιατί γι' αυτά γίνεται το γλέντι) πήγαινε σινεμά ή στο DVD club ή τράβα να αγοράσεις το CD. Αν σου αρέσει ένα βιβλίο, αγόρασέ το αντί να το ψάξεις στα torrents.

Αν δεν σου αρέσει φτιάξε τη δική σου ταινία, το δικό σου βιβλίο την δική σου μουσική ή κατέβασε ελεύθερα αντίστοιχα.