Htpc με ati και Linux Mint 12

HAWK | Τετ, 01/25/2012 - 21:37 | 1' | 4

Παιδιά καλησπέρα.

Εχω ένα htpc με amd 5050e x2 και ati hd4550 το οποίο σε 40'/1080p/Wιn7x64  δουλέυει μια χαρά και με 65-70 watt καταναλωση.

Τώρα γράφω απο το main pc (ι7-920-gtx275) με mint 12 (δουλεύει "ρολόι") και θέλω να βάλω mint12 και στο htpc.

a)hardware acceleration και mint+ati=ακόμα προβλήματα?(xbmc θα χρησιμοποιώ)

β)η κατανάλωση θα αλλάξει καθόλου?(seedαρισμα torrent Tongue out).

στη παρούσα φάση (κρίση) λεφτά για nvidia κάρτα ε...είναι κάπως.....

Smile

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

      κανένα προβλημα  ΔΕΝ θα εχεις αν εγκαταστησεις τον proprietary driver της  AMD-ATI   11.12 ( 9.82)  απο  τερματικο βεβαια. Αν περιμενεις απο τους π@π@ρ....δες  του  Mint  με τους...drivers για την πλάκα που γράφουν  ,  σώθηκες.  Εχω την  4350 Radeon HD & το 3D acceleration παίζει άψογα όχι μονο σε μία αλλα σε  καμία ...20ριά διανομές  με  full 3D Compiz Fusion περιβάλλον.  Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί οι περισσότεροι  με  μια καρτούλα της προκοπής  NVidia ή AMD  δεν τρέχουν τους κλειστούς official drivers .  Αλλά η απάντηση ειναι μάλλον πολύ απλή . ΔΕΝ ξέρουν ΠΩΣ  να κανουν την εγκατάσταση απο το τερματικό. Τραγικό ε ?
    Το πακέτο kernel-devel  ειναι αυτο που λειπει τις περισσότερες φορες ( ευτυχως τα Ubuntus & Mint   το  εχουν  ήδη μέσα στο live-cd & δεν χρειάζεται να κάνεις τιποτα γι'αυτο)   &  ασφαλώς να ξανακάνεις την εγκατάσταση του driver  , πάνω απο τον ήδη υπάρχοντα driver  ,  κάθε φορά που αναβαθμίζεται ο πυρήνας . Ετσι μαθαίνεις  το linux & το τερματικό πολύ καλύτερα , αλλά  οι περισσότεροι εχουν ακόμα νοοτροπία windows.

Zen thx για την απάντηση.

Compiz και κοκοψίνια να σου πώ στο htpc δε θέλω....απλά να τρέχει 1080p m2ts όπως στα 7άρια...να σου δώσω να καταλάβεις τρέχω 1080p m2ts με τον 5050e (2,6) στο 1ghz και 40~% load ,με την καρτα στο 50-60~ load και 70watt κατανάλωση.

      η εγκατασταση απο τερματικο ειναι πολυ απλη
   # sh  ati-driver-installer-11-12-x86.x86_64.run --install
       
    & επιλεγεις απο το menu  να κανεις την εγκατασταση για τον Χ server 6.9 & later ( οχι την 2η επιλογη για specific distribution) . Οταν τελειωσει , δινεις & ενα

   # aticonfig --inital                               

                     &  κανεις reboot .

zenwalk05]      η εγκατασταση απο τερματικο ειναι πολυ απλη
   # sh  ati-driver-installer-11-12-x86.x86_64.run --install
       
    & επιλεγεις απο το menu  να κανεις την εγκατασταση για τον Χ server 6.9 & later ( οχι την 2η επιλογη για specific distribution) . Οταν τελειωσει , δινεις & ενα

   # aticonfig --inital                               

                     &  κανεις reboot .

Ωραία....σε λίγο θα πάει η γυναίκα για ύπνο οπότε βουρ για installation....Cool