προβλημα στην εκκινηση - cant access tty

panourg | Δευ, 01/09/2012 - 14:53 | 1' | 20

Γεια σας. Θέλω την βοηθειά σας σε ένα πρόβλημα που προέκυψε στα fedora.
Μετά απο μια διακοπή ρευματός , όταν το ξεκινάω μου βγάζει ένα σφάλμα σε περιβάλον εντολών:

/bin/sh: can't access tty; job control turned off


Επίσης μετα μου βγάζει ένα command prompt : dracut  #: και περιμένει εκεί για να του δώσω εντολή.

Τι μπορω να κάνω? Οταν κάνω fsck μου λεει οτι δε βρισκει το /dev/fstab

ευχαριστω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

    μαλλον FORMAT & ξανά εγκατασταση. Πρεπει να έγινε σοβαρή ζημιά. Κανε back-up με καποιο live.

 Το fsck θελει και καποια κατατμηση σαν ορισμα , πχ fsck /dev/sda1 .

  τί filesystem διάλεξες για το / (root) ?   ext4   ή  xfs ?  Το ext4  διορθώνει ευκολα το οποιοδηποτε λαθος στο filesystem . Με το xfs τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα αν κοπει το ρευμα.

   Απο την εμπειρια που εχω , οταν μου εβγαζε το Fedora can't access tty &  # dracut  τα πραγματα ηταν μαλλον δυσκολα. Τουλαχιστον, μπορεις να μπεις στο filesystem & να διαβασεις τα περιεχόμενά του? Τότε ευκολα κανεις backup ο,τι χρειαζεσαι & μετα  ξανα εγκατασταση με ext4. To  Fedora σε 15 λεπτα εχει εγκατασταθει & ενημερωθει πληρως. Δεν αργει πολυ.

ext4 εχω.
Οκ στη τελικη θα κανω reinstall αλλα ειναι χαμενος χρόνος διοτι εχω πολλα επιπλεον προγραμματα.

Στο filesystem πως μπαινω απο το dracut? εψαξα παντου και δε βρηκα τα files μου.

   Απο ενα live-cd μπορεις να ''δεις'' ξανα το filesystem σου & να κανεις backup.

  Δοκιμασε στο dracut #  να δωσεις init 3  μηπως και σου επιτρεψει να κανεις login στο συστημα  & αν τα καταφερεις δωσε ενα startx μηπως & μπεις στο γραφικο περιβαλλον.

στο αρχειο fstab γραφεται ο τροπος που προσαρτωνται τα partition...fstab υπαρχει και στη διαδρομη /etc/fstab...προφανως εχει χαθει το αρχειο και δεν βρισκει κατατμηση για να μπουταρει....απ τν αλλ σε βαζει σε root #....δοκιμασε με locate fstab  μηπως βρεις κανενα backup αρχειο

το fedora καποτε αν θυμαμαι καλα οταν πηγαινες να το εγκαταστησεις και εβρισκε fedora εγκατεστημενο σου εδινε επιλογη να διορθωσεις και εγκαθιστουσε απο πανω οτι ελειπε....ΜΕ επιφυλαξη

.''''απ τν αλλ σε βαζει σε root #....δοκιμασε με locate fstab  μηπως βρεις κανενα backup αρχειο'''''....αγνοησε την παραπανω σειρα. ειναι λαθος μου

This is the only option dracut really needs to boot from your root partition. Because your root partition can live in various environments, there are a lot of formats for the root= option. The most basic one is root=<path to device node>:

root=/dev/sda2

Because device node names can change, dependent on the drive ordering, you are encouraged to use the filesystem identifier (UUID) or filesystem label (LABEL) to specify your root partition:

root=UUID=19e9dda3-5a38-484d-a9b0-fa6b067d0331

or

root=LABEL=myrootpartitionlabel

To see all UUIDs or LABELs on your system, do:

# ls -l /dev/disk/by-uuid

or

# ls -l /dev/disk/by-label

χαθηκε το fstab και δεν βρισκει το / partition να μπουταρει

Mphka me live cd kai brhka to fstab file me oles tios kataxwrhseis. Auto omws to brhka sto ena partition. sto allo den mporw na mpw na kanw mount.

    #  mkdir /mnt/sda1

    #  mkdir /mnt/sda2

    #  mount /dev/sda1 /mnt/sda1

    #  mount /dev/sda2 /mnt/sda2         

   απο ενα live-cd για να προσαρτησεις & να ''δεις'' τις κατατμησεις.

Εχω κάποια νέα δεδομένα που το εψαξα σημερα.

Μπηκα με live cd fedora και είδα οτι σε έναν σκληρο δεν μπορω να κάνω mount. μου βγαζει οτι ειναι busy.
Επίσης οταν πάω και κάνς resque απο το live cd για να επιδιορθωσει, μου βγαζει σφάλμα οτι δεν βρίσκει το σκληρο και μετα δε βρισκει το lv-volume και μου ζηταει initialization.

Δεν μπορω να καταλάβω τι γινεται.

  εαν ο δισκος ειναι busy  δωσε  # cd  /       και μετα  # umount /dev/sda2  ,     # fsck /dev/sda2      &    υστερα   # mount /dev/sda2 /mnt/sda2    υποθετοντας οτι ο δισκος ειναι ο sda2.

και εαν δεν μπορει να κανει umount?

Βασικα λεει οτι εχει συνδεθει με το loop3 και γι αυτο υπαρχουν αυτα τα προβληματα.

     αν δεν μπορει να αποπροσαρτηθει ο δισκος ή  καποια κατατμηση τότε πακέτο. Δεν ειναι ενας συνηθισμενος εσωτερικος δισκος με συνδεση SATA  ή  καποιος εξωτερικος με συνδεση USB 3.0  ή 2.0 ή e-SATA ? Μιλάμε  για ενα συνηθισμενο PC  ή  για την ''συστοιχια''  με τα HP ?!!

sda ειναι οι δισκοι.

Εχετε δοκιμαζει κανενα προγραμμα που κανει αυτόματα το mount των partitions? για παραδειγμα το gnome-mount? λετε να κανει δουλεια για την κατασταση που εχω?

Παρακάτω θετω και το fstab αρχειο μηπως σκεφτητε τιποτα.

/dev/mapper/vg_pc-lv_root / ext4 defaults 1 1
UUID=b56033b8-ce28-46df-aaae-c75e3aa0ef0e /boot ext4 defaults 1 2
/dev/mapper/vg_pc-lv_home /home ext4 defaults 1 2
/dev/mapper/vg_pc-lv_swap swap swap defaults 0 0
tmpfs /dev/shm tmpfs defaults 0 0
devpts /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0
sysfs /sys sysfs defaults 0 0
proc /proc proc defaults 0 0

     οι δισκοι ειναι πολλοι ? Πόσοι δλδ ? & τί σημαινει οτι οι δισκοι ειναι sda ? Με σταθερο desktop δουλευεις ?
 Δεν εγραψες καθολου αν τωρα μπορεις να μπεις στο συστημα , αν σε βγαζει σε γραφικο περιβαλλον , &  πώς ειναι συνδεμενοι οι δισκοι σου με το σύστημά σου.

exw 2 hard disks. Telika mallon brhka poy einai to problhma alla de mporw na to diothwsw.
otan pataw:

pvdisplay

mou bgazei 2 physical volume syndedemena me to idio logical group alla to sto ena physical volume leei:
unknown device
enw sto allo kanonika /dev/sdb2