Ασύρματο Πληκτρολόγιο-Ποντίκι

yiannis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 3

Καλημέρα σε όλους. Έχω εγκατεστιμένο σαν κύριο λειτουργικό το OpenSuse 10.2 σε καινούριο σύστημα. Μιας, λοιπόν και το σύστημα είναι καινούριο αποφάσισα ότι καλό είναι να βάλω πάνω ασύρματο πληκτρολόγιο - πιοντίκι αλλά είμαι διστακτικός μιας και δεν ξέρω αν θα αναγνωρίζετε από το linux. Τι γίνεται τα ασύρματα δουλεύουν κάτω από linux ή όχι? φυσικά δεν με ενδιαφέρει αν θα παίζουν όλα τα extra πλήκτρα, απλώς να δουλεύει το πληκτρολόγιο και το ποντίκι.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγώ έχω ένα ασύρματο ποντίκι της Microsoft για το λάπτοπ και δουλεύει μια χαρά στα Linux.  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Χα-χα, καλοοοο το avatar!
Συνηθιζετε τα περισσοτερα προιοντα της εν λογω εταιρειας να δουλευουν στο Linux!!
(Για σκεψουτο, λιγο....)
(υποθετω, θα σου δουλεψε & στο PCLOS & στο ubuntu, αψογα, ετσι???)
constantinos2007-7-23 15:0:53

πήρα την απόφαση να αγοράσω το Logitech Cordless MX5000
Laser, ένα απίστευτο πληκτρολόγιο και ποντίκι (ακριβούτσικο βέβαια). Το Linux
(OpenSuse 10.2) το βρήκε αμέσω και σαν συσκευές δουλεύουν σωστά. Μάλιστα μετά από λίγο ψάξιμο (τις τάξης των 2 λεπτών :) ) βρήκα ένα προγραμματάκι το Keytouch (το οποίο σαν σκοπό έχει να κάνει τα εξτρά πλήτρα των πληκτρολογίων να δουλεύουν στο Linux) που με μεγάλη μου χαρά περιέχει το συγκεκριμμένο μοντέλο οπότε δουλεύουν σχεδόν όλα τα εξτρά πλήκτρα (και μάλιστα αλάζουν και οι εντολές που εκτελούν). Τώρα το μόνο που μένει είναι να ανατρέξω σε παλαιότερο τευχος του περιοδικού για βρω πώς να ρυθμίσω και τα 4 (ΜΟΝΟ) πλήκτρα που δεν δουλεύουν (αυτά που ανοίγουν τους φακέλους εικόνες, βίντεο και μουσική στα windows). Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά