ΠΑΛΙΟ PC ΧΩΡΙΣ ΙNTERNET!ΤΙ DISTRO ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?

tsallinia | Τετ, 08/10/2011 - 15:07 | 1' | 5

Γεια σας παιδια. στο χωριο εχω ενα παλιο pc με intel celeron 2.3ghz, 1 gb ram,και μια 6600gt καρτα γραφικων. Θέλω μία διανομή ελαφριά, και να έχει υποστήριξη mp3 και video απο την αρχή. Είμαι ανάμεσα στο monomaxos, crunchbang και pclinuxos. Το πρώτο ισως δεν τρέχει καλά σε τέτοι μηχανάκι(δεν θα ηθελα την lite edition),και στο pxlinuxos με χαλαει η απουσια του open office(που θα γραφω τις ρημαδες τις εργασιες μου).

ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ? HELPPPPP

EYXARISTV POLY

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

λάχιστες απαιτήσεις υλικού για το LIVE DVD του Monomaxos 6: 
Επεξεργαστής στα 2 Ghz / 1 GΒ μνήμης RAM / DVD Rom / Κάρτα γραφικών 128
MB (με υποστήριξη Open GL)  / Κάρτα ήχου / Σύνδεση internet / 4 GByte
χώρος σε σκληρό δίσκο ή σε USB μνήμη

----
μονομάχο που τα εχει ολα προεγκατεστημενα,
 τωρα μα θες απεγκαθιστας αυτο που θελουν ιντερνετ για να δουλεψουν  ωστε να μην κατλαμβανουν ουτε χώρο ουτε  πόρους,,
και ελληνικη διανομή

Καλησπέρα και εγώ Μονομάχο προτείνω και όσο για τον υπολογιστή σου είναι μια χαρά φαντάσου εγώ το έχω σε Pentioum 4 2.8 Gh laptop με 512 RAM οπότε καταλαβένεις οτι δεν υπάρχει πρόβλημα υπάρχει παντα και το PuppEL η εληνική έκδοση του Puppy και έχει και μια "χορταστική" εκδοση με OPENOFFICE

ευχαριστω πολυ παιδια.  κατεβασα το live dvd και εμεινα απολυτα ευχαριστημενος απο τον μονομαχο. εξαιρετικη δουλεια

Χωρίς Ιντερνετ είπες???

 

Τοτε μάλλον θέλεις το PC-BSD με περιβάλλων lxde ή xfce.

τα πακέτα pbi έχουν όλες τις εξαρτίσεις μέσα τους και θα λύσουν τα χέρια σε όσους δεν έχουν ιντερνετ.

απλα θα μεταφέρεις τα pbi με το usb στον υπολογιστή που δεν έχει ιντερνετ και θα είσε ΟΚ.

έχει office κ.τ.λ. και αφου δεν έχεις ιντερενετ ακόμη καλήτερα γιατι δεν θα ασχολίσε με το πως θα φτιάξεις τα drivers.

andreas122]

Χωρίς Ιντερνετ είπες???

 

Τοτε μάλλον θέλεις το PC-BSD με περιβάλλων lxde ή xfce.

τα πακέτα pbi έχουν όλες τις εξαρτίσεις μέσα τους και θα λύσουν τα χέρια σε όσους δεν έχουν ιντερνετ.

απλα θα μεταφέρεις τα pbi με το usb στον υπολογιστή που δεν έχει ιντερνετ και θα είσε ΟΚ.

έχει office κ.τ.λ. και αφου δεν έχεις ιντερενετ ακόμη καλήτερα γιατι δεν θα ασχολίσε με το πως θα φτιάξεις τα drivers.

Σωστος , βεβαια αν ειχες Internet Θα σου προτεινα να τον εστεινες Firewall ;D