Router:Προβληματα-Αποριες?Ρωτηστε εδω!

Constantinos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 30

Για καθε απορια/προβλημα σας, σχετικα με router (modem/router). Γραψτε εδω, μα AΠΑΡΑΙΤΗΤΑ, θα γραψετε μαρκα μοντελο,κλπ..constantinos2007-8-3 21:56:0

Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Έχω ένα Laptop Acer Aspire 3000 με Windows XP sp2 και το πρόβλημα μου είναι το εξής : έχω κάνει μια νέα σύνδεση adsl και αντί για μόντεμ πήρα ένα ασύρματο μόντεμ ρούτερ.

Προσπαθώντας να κάνω την εγκατάσταση του ρούτερ διαπίστωσα ότι ο υπολογιστής δεν υποστηρίζει ασύρματη σύνδεση! δηλαδή δεν έχει οδηγούς για ασύρματο δίκτυο.

Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα της Acer αλλά απ’ ότι κατάλαβα αυτοί έχουν οδηγούς μόνο για τα δικά τους ρούτερ ! παράξενο.

Μήπως έχετε τίποτα στα υπόψην ? που να ψάξω ; σας ευχαριστώ πολύ.

balsam2007-7-8 23:0:59

E και?? Συνδεσετο ενσυρματα (κνε & κανα reset) & no problem!!constantinos2007-8-3 21:56:26

Κατασταση: Στηνω καπου ενα μικρο δικτυο, με linux/windows pc.

Προβλημα: To router, ΔΕΝ παιζει κανονικα. Δηλ. ανοιγει καποιες σελιδες & καποιες αλλες οχι (την εδω, ας πουμε, την ανοιγει(μα δε φαινονται π.χ τα avatars), ενω του www.pclinuxos.com (π.χ) οχι!

(ισως μπω σε καποιες σελιδες με ping, μα & παλι....
pc: Στη παρουσα κατασταση, δεν εχει σημασια μαρκα, κλπ.Κατι μου ξεφευγει πια απο τη ζαλαδα & κανω συνεχως(???) καποια παραλειψη!! Κατι χαζο, σιγουρα!! Τι???? constantinos2007-8-3 21:56:9

constantinos]Κατασταση: Στηνω καπου ενα μικρο δικτυο, με linux/windows pc.

Προβλημα: To router, ΔΕΝ παιζει κανονικα. Δηλ. ανοιγει καποιες σελιδες & καποιες αλλες οχι (την εδω, ας πουμε, την ανοιγει(μα δε φαινονται π.χ τα avatars), ενω του www.pclinuxos.com (π.χ) οχι!

(ισως μπω σε καποιες σελιδες με ping, μα & παλι....
pc: Στη παρουσα κατασταση, δεν εχει σημασια μαρκα, κλπ.Κατι μου ξεφευγει πια απο τη ζαλαδα & κανω συνεχως(???) καποια παραλειψη!! Κατι χαζο, σιγουρα!! Τι????

-Kαμια ιδεα??? Εστησα αλλο router & πηγε καλα.
Δυστυχως ομως, ηταν δανεικο & πρεπει να στησω το συγκεκριμενο..
Σιγουρα δεν ειναι καποιο προβλημα στο router, μα κατι-ισως- ακομα χρειαζεται το συγκεκριμενο(??)
& στα δυο λειτουργικα το ιδιο, οχι μονο στο Linux...
constantinos2007-8-3 21:56:17

Δεν μας λες και ποιο είναι το router να μην πάρουμε το ίδιο; :)

dimitris]Δεν μας λες και ποιο είναι το router να μην πάρουμε το ίδιο; :)

Το εχω, ουτως η αλλως, σκοπο αυτο, μα θελω να εξαντλησω, καθε πιθανοτητα δικου μου λαθους.
-Προκειται & για Netgear, γι΄αυτο εχω κολλησει τοσο!!
constantinos2007-8-3 21:56:37

balsam]

Έχω ένα Laptop Acer Aspire 3000 με Windows XP sp2 και το πρόβλημα μου είναι το εξής : έχω κάνει μια νέα σύνδεση adsl και αντί για μόντεμ πήρα ένα ασύρματο μόντεμ ρούτερ.

Προσπαθώντας να κάνω την εγκατάσταση του ρούτερ διαπίστωσα ότι ο υπολογιστής δεν υποστηρίζει ασύρματη σύνδεση! δηλαδή δεν έχει οδηγούς για ασύρματο δίκτυο.

Έριξα μια ματιά στην ιστοσελίδα της Acer αλλά απ’ ότι κατάλαβα αυτοί έχουν οδηγούς μόνο για τα δικά τους ρούτερ ! παράξενο.

 

Τελικά πήρα ένα USB 2.0  802.11g WLAN και λύθηκε το πρόβλημα.  <?:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

Γεια σας, έχω το εξής πρόβλημα το οποίο δεν είναι τόσο πρόβλημα linux  αλλά έχει να κάνει με router και δε βρήκα πιστεύω (constantinos μη βαρέσεις!) κάποιο άλλο αντίστοιχο topic. Θέλω να συνδέσω 2 wireless router μεταξύ τους ΑΣΥΡΜΑΤΑ. Δηλαδή να γίνει το ένα από τα 2 router κάτι σαν wireless card. Τα έχω συνδέσει με ethernet καλώδιο , έχω αλλάξει ip στο δεύτερο router (αυτό που θέλω αργότερα να δουλέψει σαν ασύρματη κάρτα) και του έχω απενεργοποιήσει το dhcp ώστε να μην κάνει conflict στις ip και με λίγα λόγια δουλεψε μπάλα. Αλλά δε μπορώ να τα κάνω να επικοινωνίσουν ΑΣΥΡΜΑΤΑ . Κάπου διάβασα πως πρέπει να προσφέρει το router μια υπηρεσία σαν repeater το οποίο το ένα router διαθέτει , πάω εκεί το κάνω activate αλλά δε βλέπω ούτε φως στο LAN ούτε internet. Για να ενεργοποιηθεί αυτή η επιλογή (repeater)  που απο ότι καταλαβαίνω κάνει κάτι σαν να δυναμώνει το σήμα που θα παίρνει από το άλλο modem πρέπει να στήσω κανονικά σε αυτό το ρουτερ wireless σύνδεση. Πρέπει να βάλω το ίδιο SSID και στα 2 router? Αν κάποιος ξέρει τπτ ας με βοηθήσει το κακόμοιρο !! ( Το ένα router είναι sagem f@st 1500 WG και το άλλο που θέλω να το κάνω "σαν" wifi card είναι Sinus 154 DSL Basic 3 (εκ γερμανίας....))

Xa-xa, μια χαρα εισαι!!
Ισα- ισα που θελω να σε ρωτησω για τι sinus.
Το δοκιμασες?? Προκειται να μου το φερουν συντομα (ελπιζω)

pc: Sorry, δε μπορω να σου πω κατι με σιγουρια σε αυτο που ρωτας.Ουτε & λεει να σε στελνω σε (ανουσια, τελικα) links...
Περιμενε καποια αλλη απαντηση καλυτερα
Ειμαι ομως σχεδον βεβαιος οτι κατι ειχε παρει το ματι μου.
Θα "σκαλισω" λιγο το PPC & το Syn. & αν βρω κατι θα σου πω.
constantinos2007-8-3 21:56:54

Κοίτα , το συγκεκριμένο μοντέλο (σκέψου πως είναι στα γερμανικά όλα τα μενού του και δεν ξέρω το τπτ από τη γλώσσα) το έκοψα πολύ εύχρηστο καθότι το wireless του το έστησα σε 1 λεπτό και από ότι είδα τις επιλογές του είναι πολύ εύκολες. Τώρα για ποιότητα και ταχύτητα θα σε γελάσω γιατι δεν το έχω συνδέσει με τη γραμμή και μάλλον δεν συνδέεται γιατι κάτι λέει για TDSL εκεί που τα δικά μας μοντεμ λενε ADSL (από πίσω στην υποδοχή της γραμμής) αλλά ΤΕΣΠΑ! Αν βρείς κάτι ευπρόσδεκτο είναι καθότι η γραμμή μου έχει μπει στην τελευταία βδομάδα (μπορεί και λιγότερο) της ζωής της και σε 2-3 μερες ενεργοποιείται η γραμμή στο δίπλα σπίτι που μένει ο αδερφός (24mbit!) οπότε με έχει πιάσει αμόκ να κάνω τα conne με τα router! :P

fistikis να πω μια βλακεια;

Το sagem απο τον οτε το πήρες ; αν ναι, πάρε στο 1242 και ρώτησε τους. Ειναι το υπεύθηνο τμήμα για τα ρούτερ του ΟΤΕ. 

fistikis]Κοίτα , το συγκεκριμένο μοντέλο (σκέψου πως είναι στα γερμανικά όλα τα μενού του και δεν ξέρω το τπτ από τη γλώσσα) το έκοψα πολύ εύχρηστο καθότι το wireless του το έστησα σε 1 λεπτό και από ότι είδα τις επιλογές του είναι πολύ εύκολες. Τώρα για ποιότητα και ταχύτητα θα σε γελάσω γιατι δεν το έχω συνδέσει με τη γραμμή και μάλλον δεν συνδέεται γιατι κάτι λέει για TDSL εκεί που τα δικά μας μοντεμ λενε ADSL

Εχει ενα εξαρτημα η κατι τετοιο, μου εχουν πει.
Για ποιοτητα ρωτουσα, επειδη θεωρειται αρκετα καλο.

-Να σου πω, επειδη το εχασα, τωρα & ψαχνω αλλα αντι αλλα..
Εχεις συνδεσει τα 2 ρουτερ. Το ενα ασυματα & θελεις να αυξησεις την αποδοση του σηματος στο κοντινο σου ρουτερ, σωστα??
constantinos2007-8-3 21:57:5

Όχι, τα ρουτερ δεν είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους .. Τα είχα συνδέσει πριν με ethernet για να δω αν τηα αναγνωρίζονται σαν ενιαίο δίκτυο κλπ κλπ αλλα αυτή η μέθοδος δε με καλύπτει. Τα 2 ρουτερ δεν είναι συνδεδεμένα τώρα και θέλω απλα να τα συνδέσω μεταξύ τους ασύρματα. Πως είναι να έχεις 2 hub kαι να τα συνδέεις με ενα καλώδιο μεταξύ τους ? Ε αυτο μονο που αντί για hub έχω ρουτερς και αντί για καλώδιο θέλω ασύρματα :)
btw  το sagem δεν μπορεί να συνδεθεί από ότι βλέπω σε άλλο δίκτυο ενώ το αλλο router έχει εκείνη την επιλογή (repeater) η οποία όμως δεν ξέρω αν απλα δυναμώνει ένα σήμα η μπορεί να συνδεθεί κίολας σε αυτό. Επομένως το να πάρω τηλέφωνο τον οτε να τον ρωτήσω δεν νομίζω πως θα έχει αποτέλεσμα :D
fistikis2007-8-3 19:13:27

Δες αν τα router έχουν επιλογή για κάνα routing protocol όπως το rip. Αν ναι πρέπει να το ενεργοποιήσεις.

Το SAGEM που βλέπω εδώ έχει RIP . Δηλαδή με αυτό αν το ψάξω θα συνδεθει το Sagem με το άλλο router στο SSID του 2ου?

Για να καταλάβω, το ένα router θες να το χρησιμοποιήσεις σαν access point;

Εμ κάτι τέτοιο. Επειδή δεν ξέρως ακριβώς όλες τις ιδιότητες του access point , θα έλεγα πως το ένα router θέλω να το χρησιμοποιήσω σαν κάρτα wifi . Τώρα αν γίνεται ταυτόχρονα να δημιουργεί και δικό του Wireless δίκτυο εκτός από το να συνδέετε με το άλλο router ακόμα καλύτερα !

Ναι αλλα πώς θα συνδεθεί το ένα router  στο άλλο.. Όταν συνδέεις μια κάρτα wifi στο router εχεις επιλογές μέσα απο το λειτουργικό για WAP να βάλεις κωδικούς, σε ποιο δίκτυο θα συνδεθείς και τέτοια.. στο router που θέλω να χρησιμοποιήσω σαν wifi πως θα τα κανω αυτα όμως ?;)

Το έχω διαβάσει αυτό το link που στην ουσία είναι αυτό που θέλω να κάνω με τη διαφορά πως συνδέει τα 2 router με καλώδιο ethernet ενώ εγω θέλω η μεταξύ τους σύνδεση να είναι ασύρματη !

constantinos]
Κατασταση: Στηνω καπου ενα μικρο δικτυο, με linux/windows pc.

Προβλημα: To router, ΔΕΝ παιζει κανονικα. Δηλ. ανοιγει καποιες σελιδες & καποιες αλλες οχι (την εδω, ας πουμε, την ανοιγει(μα δε φαινονται π.χ τα avatars), ενω του www.pclinuxos.com (π.χ) οχι!

(ισως μπω σε καποιες σελιδες με ping, μα & παλι....
pc: Στη παρουσα κατασταση, δεν εχει σημασια μαρκα, κλπ.Κατι μου ξεφευγει πια απο τη ζαλαδα & κανω συνεχως(???) καποια παραλειψη!! Κατι χαζο, σιγουρα!! Τι????

Αυτό το πρόβλημα το είχα όταν ήμουν σπίτι και είχα ορίσει IP και Gateway από ΟΤΕΝΕΤ αλλά κατά λάθος DNS το Πολυτεχνείου. Ίσως κάτι παρομοιο να σου συμβαίνει.

  Πρόκειτε να αγοράσω ένα μόντεμ που θέλω να 'παίζει' στο λίνουξ κυρίως αλλά δεν ξέρω ποιο από τα παρακάτω.Εσείς ποιο μου προτίνετε από τα δύο ;;;

  1. Netgear
  2. D-link

Kάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Και τα δύο συνδέονται μέσω Ethernet, αλλά τo 2 το διαφημίζει κιόλας: "Ανεξάρτητο λειτουργικού συστήματος."  ¶ρα το D-Link.

agorasa ena router 2wire 2700HG-B apo u.s.a. kai otan phga na to sundesw sto pc mou diapistwsa oti to teleutaio den exei thura ethernet...intel pentium 4.ti mporw na kanw?euxaristw a priori!

Αφού το pc σου δεν έχει Ethernet on board τότε μπορείς να αγοράσεις μια κάρτα δικτύου

λοιπόν εχω ένα rooter(Trust) το συνδέω με τον υπολογιστή μέσω ethernet αλλά δεν ξερω που να κάνω τις ρυθμίσεις πάω πάνω δεξία εκέι που λέει κάτι για σύνδεση.Έχει 2 επιλογές η μία είναι κάτη για Modem κ η άλλη κάτι roamed h κάτι τέτοιο.Τέλος πάντων πάω στις ρυθμίσεις για modem εκέι βάζω κάποια στοιχεία κ αποτυχία καμία βοήθεια.?!