Καμμένη motherboard?

apkoutsou | Κυρ, 06/26/2011 - 16:50 | 2' | 6

Είμαι σχεδόν σίγουρος για την απάντηση, αλλά πάντα μια δεύτερη άποψη είναι πολύτιμη...

Πρίν από 2 έτη όταν αγόρασα το νέο PC, καθάρισα καλά το παλιό το έβαλα μέσα σε πλαστική σακούλα  για να μην μαζεύει σκόνη και τον τοποθέτησα σε μιά γωνιά του πααταριού. Πριν από λίγη ώρα τον έβγαλα πάλι έξω για να δοκιμάσω κάποια πράγματα. Όταν λοιπόν τον έβαλα σε λειτουργία, και ενώ το λαμπάκι της μητρικής ήταν αναμένο (δηλαδή το τροφοδοτικό έδινε ρεύμα) τα ανεμιστηράκια έκαναν πώς γυρίζουν και μετά όλα σταματούσαν. Τα λαμπάκια της μητρικής και του κουτιού ήταν αναμμένα, άρα φαινόταν ότι το pc τροφοδοτείται αλλά δεν boot-αρε... Μετά από μερικές προσπάθειες το pc έπερνε μπρος (τα ανεμιστηράκια γύριζαν, ήχος έβγαινε από DVD drive και HDs, το λαμπάκι των δίσκων στο κουτι λειτουργούσε λίγο και μετά έσβηνε), αλλά εξακολουθούσε να μην boot-άρει...

Άλλαξα την μπαταρία του BIOS αλλά τίποτα. Έβγαλα μνήμη, σκληρούς, κάρτα γραφικών και πάλι τίποτα: Τα ανεμιστηράκια λειοτυργούν αλλά ούτε boot ούτε κάποιος ήχος (που θα έπρεπε εφόσον είχα αφαιρέσει την μνήμη)...

Συμπεραίνω λοιπόν ότι η mobo έχει τερμάτισε τον κύκλο ζωής της (άδοξα σε ένα πατάρι) και εύχομαι να μην έχει κάψει και τίποτε άλλο με τις τελευταίες της πνοές... Σωστά??

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Ειναι πολυ πιθανο, το προβλημα να προερχετε απο τον επεξεργαστη.
Αν γνωριζεις τον τροπο να βγαλεις τον επεξεργαστη, βγαλτον, και προσεξε να εχει τοποθετηθει σωστα. Επισης, κοιταξε μην εχει στραβωσει καποιο ποδαρακι, σημβαινει πολλες φορες απο το βγαλε-βαλε.
Ή ακομα καλυτερα, αν υπαρχει δυνατοτητα να τον δοκιμασεις σε καποιον αλλο υπολογιστη, ή αν εχεις καποιον ιδιο επεξεργαστη να δοκιμασεις στη μητρικη σου.

Δυστυχώς, δυνατότητα για πολλές δοκιμές δεν έχω αυτή την στιγμή...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι πριν τον αποσύρω, δούλευε κανονικότατα...

ΦΊΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΙΘΑΝΌΤΕΡΟ ΕΊΝΑΙ ΝΑ ΈΧΕΙ ΚΑΕΊ Η MOTHERBOARD ΑΥΤΌ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΠΡΟΉΡΘΕ ΕΊΤΕ ΑΠΌ
ΥΓΡΑΣΊΑ
ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΕΊΧΕ ΤΟ ΜΈΡΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ  ΤΟΠΟΘΕΤΗΜΕΝΗ ΕΊΤΕ ΑΠΌ ΣΤΑΤΙΚΌ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΌ ΠΟΥ 
ΔΗΜΙΟΥΡΓΉΘΗΚΕ ΚΑΤΆ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΈΤΗΣΉ, ΕΊΤΕ ΚΑΤΆ ΤΗΝ ΣΎΝΔΕΣΉ (ΞΈΧΑΣΕΣ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΊΣΕΙΣ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΆΛΕΙΣ ΠΆΝΩ ΓΙΑΤΊ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ ΚΡΆΤΑ ΠΆΝΤΑ ΚΆΠΟΙΑ ΜΙΚΡΉ ΤΆΣΗ ΜΈΤΑ ΤΟ ΣΒΉΣΙΜΟ) 
ΕΊΤΕ ΑΠΌ ΚΆΠΟΙΟ ΣΤΑΤΙΚΌ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΌ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΠΡΟΉΡΘΕ.. 
ΚΑΛΟΎ ΚΑΚΟΎ ΒΓΆΛΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΉ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΊΠΕ Ο ΦΊΛΟΣ ΠΑΡΑΠΆΝΩ!
ΠΑΝΤΌΣ ΘΑ ΣΕ ΣΥΜΒΟΎΛΕΥΑ ΚΑΛΎΤΕΡΆ ΝΑ ΑΓΟΡΆΣΕΙΣ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΑ ΜΗΤΡΙΚΗ ΠΆΡΑ ΝΑ ΑΓΟΡΆΣΕΙΣ 
ΚΆΠΟΙΟΝ ΆΛΛΟΝ
ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΉ ΆΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΛΈΓΞΕΙΣ ΑΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ Η ΜΗΤΡΙΚΉ
ΓΙΑΤΊ ΑΝ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΎΕΙ Η ΜΗΤΡΙΚΉ ΘΑ ΧΑΛΆΣΕΙΣ ΤΖΆΜΠΑ ΛΕΦΤΆ!!!
ΣΤΟ 
ΚΆΤΩ ΚΑΤΩ ΟΙ ΜΗΤΡΙΚΈΣ ΕΊΝΑΙ ΣΥΝΉΘΩΣ ΦΘΗΝΌΤΕΡΕΣ ΑΠΌ ΤΟΥΣΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΈΣ!!! :) 

Φίλε μου εμένα μάλλον μου φαίνεται σαν τροφοδοτικό. Αν μπορείς δοκίμασε απο ενα άλλο μηχάνημα που δουλεύει το τροφοδοτικό του. Wink

Καλή σου μέρα φίλε μου καταρχάς είχα και εγώ παλιότερα τέτοιου είδος προβλήματα με την εκάστοτε μητρική,ενώ δούλευε μια χαρα μετα απο καιρό τίποτα.Ενώ δούλευαν ολα ανεμηστηρακια DVD δεν είχα ηχο όταν άνοιγε κλπ όπως προανάφερες και πήγαινα για καινούρια μητρική...

ΕΡΩΤΗΣΗ:

1) Όταν βάζεις σε λειτουργεία το PC σου (αφού ὲχεις βγάλει την ψύκτρα του επεξεργαστή ) ο         επεξεργαστής σου είναι ζεστός;
2) Άλλαξε μνήμες.
3) Μήπως έχει σκάσει κανένα πυκνωτάκι

ΛΥΣΗ:

Βγάλε τα πάντα απο την motherboard δηλ ΜΝΗΜΕΣ, ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΨΥΚΤΡΑ   ΤΟΥ NORTH BRIDGE  στην μητρική είναι πιο κάτω απο τον επεξεργαστή με ψύκτρα και αυτό πιστευω ΤΑ ΠΑΝΤΑ NA MEINEI MONO H MOTHERBOARD.
Καθάρισε την motherboard  απο την σκόνη,της μνήμες,τα ανεμηστηράκια τα πάντα.
Βγάλε την  θερμοαπαγωγική πάστα που θα έχει στεγνώσει απο τον επεξεργαστη και τς north bridge to chip  με οινόπνευμα καθάρισετα καλά, μετα βάλε καινούρια θερμοαπαγωγική πάστα και μετά άρχισε να μοντάρεις πάλι την μητρική σου.

ΔΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=24TrbD94QLQ&feature=fvwrel
http://www.youtube.com/watch?v=kBRJWCf0xxk&feature=related

ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΜΗΤΡΙΚΕΣ ΠΟΥ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΑΝΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΕΠΕΙΔΗ ΤΙΣ ΕΙΧΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ  ΟΤΑΝ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΑΥΤΑ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΒΕΒΑΙΑ ΠΕΤΟΥΣΑΝΕ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΞΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΞΑΝΑ Η ΠΑΛΙΑ ΣΟΥ ΜΗΤΡΙΚΗ  ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΤΙ ΕΔΩ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά! Θα ασχοληθώ το σ/κ με το θέμα αυτό, οπότε θα ελέγξω πιο διεξοδικά τυχόν προβλήμα και λύσεις που αναφέρατε...