Sabayon: GUI root login σε περιβάλλον KDE

South | Παρ, 06/24/2011 - 12:46 | 2' | 2

Καλημέρα σε όλους!

Εάν κάποιος επιθυμεί να ενεργοποιήσει το GUI root login σε περιβάλλον KDE (τους λόγους για τους οποίους θα ήθελε να κάνει κάτι τέτοιο δεν τους εξετάζω εδώ) ακολουθεί τη γνωστή μέθοδο: εντοπίζει το αρχείο kdmrc και αλλάζει τις ρυθμίσεις του.

Στο Sabayon (πιθανόν και στο Gentoo - δεν το έχω εγκαταστήσει ποτέ και δεν ξέρω) η παραπάνω μέθοδος από μόνη της δεν δίνει αποτέλεσμα. Δίνοντας στην Login Screen ως όνομα χρήστη το "root" με το αντίστοιχο password η οθόνη μαυρίζει και μετά από δυο δευτερόλεπτα επανέρχεται η Login Screen, δηλαδή το όνομα χρήστη "root" ρίχνει τη διαδικασία σε βρόχο (loop). Βέβαια η ρύθμιση του kdmrc αλλάζει κάτι, διότι αν δεν το ρυθμίσουμε και προσπαθήσουμε να κάνουμε root login βγάζει απλά το μήνυμα "root logins are not allowed".

Που σημαίνει ότι στο Sabayon KDE συγκεκριμένα (σε άλλη διανομή δεν μου έχει συμβεί αυτό) η ρύθμιση του kdmrc είναι απαραίτητη αλλά από μόνη της δεν αρκεί για να πετύχουμε να κάνουμε GUI root login. Χρειάζεται και κάποια άλλη ρύθμιση. Γνωρίζει κανείς ποια είναι αυτή;

Ευχαριστώ!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλημέρα scarecrow και ευχαριστώ για το thread!
Είδα την απάντησή σου μόλις σήμερα.

Το πρόβλημα λοιπόν προκύπτει από το πακέτο SabayonLiveTools στο KDE; Δεν ξέρω... Η εντολή πάντως που δίνουν στο thread (rc-update del sabayon-mce boot) δεν δούλεψε σε μένα διότι μου απάντησε ότι το sabayon-mce δεν βρίσκεται ούτε σε boot ούτε σε default mode. Κάτι ακόμη: έχω εγκαταστήσει το Sabayon 6.0 (στο Virtualbox) και δεν το αγγίζει το AutoLoginEnable όταν του το αλλάζω. Το αφήνει AutoLoginEnable=true. Έχω αλλάξει βέβαια και το AllowRootLogin, αλλά ούτε και αυτό το πειράζει.

Απ' ότι διάβασα στο thread, κάποιοι είχαν το συγκεκριμένο πρόβλημα επειδή κατά τη διαδικασία logout-login το σύστημα ξανάλλαζε το kdmrc και οι δικές τους ρυθμίσεις στο AutoLoginEnable χάνονταν. Σε μένα δεν χάνονται και παρόλα αυτά δεν...

Ούτε νομίζω ότι είναι θέμα του KDE μόνον. Έχω χρησιμοποιήσει το KDE 4.6.x στο Debian Sid χωρίς αυτό το πρόβλημα, με μόνη τη ρύθμιση στο AllowRootLogin και τίποτε άλλο. Και βέβαια, έχω χρησιμοποιήσει σε πόλλές διανομές παλαιότερες εκδόσεις του KDE4 με την παραπάνω μόνον ρύθμιση. Όχι ότι είναι σημαντικό. Από περιέργεια με ενδιαφέρει. Το Sabayon δεν το χρησιμοποιώ (ακόμη). Το δοκιμάζω. Είναι πολύ όμορφο πάντως.

Τέλος πάντων. Εκτός του ότι μπορούμε (και έτσι πρέπει λένε όλοι...) να τρέχουμε προγράμματα ως root μέσα από τους λογαριασμούς των απλών χρηστών, υπάρχει πάντα και το Sabayon Gnome: δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα με τα graphical root logins. Δεν χρειάζεται ούτε καν να επέμβεις στα gdm και gdm-autologin. Ούτε το Ubuntu να ήταν! Laughing