πρωτες αποριες

newnowlin | Τρί, 06/14/2011 - 16:04 | 2' | 9

Γεια σε ολους
Ειμαι καινουργιο μελος και νεος στο χωρο του linux
Βαρεθηκα τα windows και αποφασισα να σχοληθω σοβαρα με το linux

Η πρώτη μου απορια σε ερωτηση

Εχω δυο σκληρους δισκους που στον εναν ειχα μεχρι τωρα τα windows 7
Εγκατεστησα σε αυτον με τα windows το fedora 14 απο live cd
Στον αλλον που ηταν αχρησιμοποιητος εγκατεστησα το mandriva 2010/2 απο live cd

Πως μπορω να επεξεργαστω στον grub και στον εναν δισκο και στον αλλον ?
Στον εναν θελω να αυξησω την χρονικη αναμονη για επιλογη λειτουργικου μιας και ειναι 3 sec μονο
Στον αλλον θελω να προσθεσω και αλλες επιλογες εκτος απο την mandriva

Δευτερη απορια

Στο mandriva δεν μου δειχνει τον δισκο των windows οπως στο fedora και σε πολλες αλλες διανομες
Γιατι ? Πρεπει να ρυθμισω κατι ?

Αυτα και πιστευω να μην σας κουρασα
Ευχαριστω εκ των προτερων

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γεια σου newnowlin

Για την δεύτερη απορία σου:
Πρέπει να πας στο Κέντρο Ελέγχου της Mandriva (MCC). Πως;
Θα πατήσεις στο εικονίδιο στο πάνελ (κάτω μπάρα) που λέει: Ρυθμίστε τον Υπολογιστή σας. Υπάρχει και στο Mενού > Αγαπημένα (Favorites) και στο Μενού > Εργαλεία > Εργαλεία Συστήματος.
Θα σου ζητήσει τον κωδικό root.
Όταν ανοίξει το MCC, από τις υποκατηγορίες αριστερά, πηγαίνεις στην τελευταία: Boot. Αν το σύστημά σου είναι στα ελληνικά, τότε θα ονομάζεται (φαντάζομαι): Εκκίνηση (και πιθανόν να μην είναι η τελευταία. Συγγνώμη, αλλά το σύστημά μου είναι στα αγγλικά, οπότε "μεταφράζω").
ΟΚ. έβαλα ελληνικά τώρα. αλλά το MCC το βλέπω ακόμη στα αγγλικά. OK, συνεχίζω:
Πηγαίνεις στην επιλογή Set up boot system.
Στην πρώτη οθόνη δεν κάνεις τίποτα (απλώς έλεγξε ότι οτι Boot device είναι το: /dev/sda. Λογικά αυτό είναι αλλιώς δεν θα μπορούσες να boot-άρεις).
Πατάς next και στην επόμενη οθόνη, πατάς δεξιά το κουμπί Add και στο παράθυρο που ανοίγει επιλέγεις:
Other OS (Windows...), πατάς OK.
Στο επόμενο παράθυρο, στην γραμμή Label αφήνεις την λέξη windows που ήδη γράφει ή γράφεις αυτό που θέλεις να φαίνεται στον grub. Στην δεύτερη γραμμή που λέει Root, γράφεις /dev/sda1 (ΠΡΟΣΟΧΗ! υποθέτω
ότι τα windows είναι εγκατεστημένα στον 1ο σκληρό δίσκο, στο 1ο partition. Αλλιώς συμπληρώνεις ανάλογα, αν και το βλέπω απίθανο να έχεις διαφορετικά τις κατατμήσεις σου).
Πατάς ΟΚ, μετά Finish και βγαίνεις από το MCC. Στην επόμενη επανεκκίνηση στον grub της Mandriva, θα πρέπει να βλέπεις και την επιλογή για τα "παράθυρα".
Αυτό απαντά και στο τελευταίο σκέλος της πρώτης σου ερώτησης για την Mandriva. Αντίστοιχα προσθέτεις κι άλλες διανομές ή λειτουργικά.

Για την πρώτη απορία σου σε 5-10 λεπτά...

Στην πρώτη σου ερώτηση για το χρόνο αναμονής του grub του Fedora.
Αν και δεν είμαι σίγουρος, έχω το Fedora 15, οπότε διάβασε, αλλά καλύτερα περίμενε απάντηση από κανέναν πιο έμπειρο, που χρησιμοποιεί αυτή τη διανομή.
Σαν root, ανοίγεις τον διαχειριστή αρχείων που χρησιμοποιείς. Πηγαίνεις στον ριζικό κατάλογο (Σύστημα Αρχείων, θα το αναφέρει, αν θυμάμαι καλά), στο φάκελο boot, υποφάκελο grub και ανοίγεις το αρχείο menu.lst με τον επεξεργαστή κειμένου που χρησιμοποιείς (gedit?). Αλλάζεις την τιμή (νούμερο) στην γραμμή που λέει timeout.
Αποθηκεύεις την αλλαγή στο αρχείο, κλείνεις τον διαχειριστή αρχείων. Αυτό είναι βασικά όλο, αλλά όπως είπα, για σιγουριά περίμενε και μια άλλη απάντηση, γιατί πάει καιρός που απεγκατέστησα το Fedora 14 και μπορεί  να μην θυμάμαι καλά.

Α, μην το ξεχάσω... Στην άλλη ερώτηση που σου απάντησα προηγουμένως, μήπως εννοούσες οτι δεν βλέπεις το partition που είναι τα windows, στον διαχειριστή αρχείων; Γιατί τότε, όπως καταλαβαίνεις, η απάντηση είναι διαφορετική, οπότε, περιμένω αυτή τη διευκρίνηση.

Ευχαριστω για την βοηθεια

διαβασε λοιπον τα νεα μου μικροπροβληματα

ανοιξα το φακελο boot και τον υποφακελο grub και πηγα να ανοιξω το αρχειο menu.lst αλλα δεν μου το ανοιγει διοτι δεν ειμαι root
βγηκα λοιπον απο τον user account και πηγα στην οθονη login για να κανω εισοδο ως root αλλα δεν εχω επιλογη για αγγλικα και δεν μπορω να γραψω username root
πως θα ρυθμισω να εχω επιλογη αλλαγης απο ελληνικα σε αγγλικα ?
την εγκατασταση την εκανα να ειναι ολα για ελλαδα μεσα στην γραφικη επιφανεια ρυθμισα και εβαλα και δευτερη γλωσσα αγγλικα αλλα στο login εχω μονο ελληνικα και δεν εχω καποια επιλογη η συνδυασμο πληκτρων για αλλαγη σε αγγλικα
Πως ρυθμιζεται αυτο η αν υπαρχει αλλος τροπος να ειμαι root μεσα στο γραφικο περιβαλλον ενω ειμαι με λογαριασμο απλου user

Για το αλλο που περιμενεις διευκρινηση.........ναι δεν βλεπω το partition που ειναι τα windows στον διαχειριστη αρχειων

Λοιπόν, απ' ό,τι καταλαβαίνω, μιλάς αρχικά για το Fedora.
Κάνε κανονικά login στο λογαριασμό χρήστη σου.
Αν το περιβάλλον που χρσιμοποιείς είναι GNOME, τότε άνοιξε το τερματικό (κονσόλα, το gnome-terminal πρέπει να έχεις, αλλά οποιοδήποτε θα κάνει, π.χ. lxterminal).
Αν έχεις KDE, ανοίγεις πάλι τερματικό (είναι το konsole) και θα πρέπει να είναι όπως στην Mandriva,  δηλ:
Γράψε: su - (πρόσεξε, υπάρχει 1 κενό πριν την παύλα)
Σου ζητάει κωδικό root, τον γράφεις.
Τώρα γράφεις: nautilus (gnome) ή dolphin (kde)
(θα ανοίξει ο διαχειριστής αρχείων με δικαιώματα διαχειριστή και συνεχίζεις, όπως σου έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα).
Σημείωση 1η:
Πολλές διανομές με GNOME desktop -δυστυχώς δεν θυμάμαι για το Fedora 14- στο δεξί κλικ σε ένα φάκελο στον Ναυτίλο, έχουν επιλογή "άνοιγμα ως διαχειριστής", οπότε δεν χρειάζεται να κάνεις αυτό που έγραψα πριν, για το τερματικό. Έλεγξέ το, αν υπάρχει, θα σου φανεί χρήσιμο στο μέλλον.
Επίσης, αν έχεις KDE, υπάρχει ένα χρήσιμο service menu (αυτό που ανοίγει όταν κάνεις δεξί κλικ σ' ένα φάκελο στο dolphin) που λέγεται root actions και μπορείς να κάνεις κάποιες εργασίες σαν root. Πρέπει να υπάρχει στα αποθετήρια του Fedora, αλλιώς στο http://kde-look.org. Υπάρχει πάντως σίγουρα πακέτο για Mandriva στα αποθετήριά της.

Τώρα, για Mandriva και το partition των windows:
Υποθέτω χρησιμοποιείς KDE.
Αν χρησιμοποιείς GNOME, είναι όπως σε όλες τις διανομές με GNOME, όταν κάνεις κλικ στο partition το προσαρτεί, το "κάνει mount". Αν όχι ενημέρωσέ με.
Για KDE λοιπόν:
Κατ' αρχήν να ελέγξεις, μήπως απλώς δεν το βλέπεις: Άνοιξε τον διαχειριστή αρχείων dolphin, στην αριστερή πλευρά πρέπει να βλέπεις το πάνελ Places (Τοποθεσίες). Σε ένα κενό μέρος του Places (Τοποθεσίες) (προς τα κάτω) κάνε δεξί κλικ και θ' ανοίξει ένα μικρό παράθυρο που θα έχει την επιλογή Show all entries (Δείξε όλες τις εγγραφές, ή κάτι παρόμοιο, όπως σου ειπα έχω αγγλικό περιβάλλον). Τσεκάρισε το κουτάκι και θα σου δείξει όλα τα partition (κατατμήσεις) του υπολογιστή σου, είτε είναι προσαρτημένα είτε όχι.
Κάνε κλικ σ' αυτό των windows και θα "ανοίξει" στον διαχειριστή αρχείων.
Αν δεν το "ανοίξει" (θα σου βγάλει μήνυμα λάθους κάτω-κάτω στο παράθυρο του dolphin) ή αν δεν είχες δει την επιλογή Show all entries (Δείξε όλες τις εγγραφές) σημαίνει ότι το partition των windows δεν είναι προσαρτημένο (πράγμα παράξενο για Mandriva).

Για να το προσαρτήσεις:
1. Άνοιξε το konsole
Γράψε: su (χωρίς κενό και παύλα, γιατί δεν θέλουμε ν' ανοίξουμε εφαρμογή με γραφικό περιβάλλον) 
Σου ζητάει κωδικό root, τον γράφεις, πατάς enter
Και (υποθέτοντας ότι το partition των windows είναι το πρώτο, στον πρώτο σκληρό δίσκο, δηλ το sda1)
Γράφεις τις παρακάτω δύο εντολές
(πρόσεξε τα κενά, αν δεν τα βλέπεις, αντέγραψέ τες και δεξί κλίκ > επικόληση στο konsole)
mkdir /media/windows
και πατάς enter
mount /dev/sda1 /media/windows
και πατάς enter
Πρέπει να είσαι εντάξει, βγαίνεις από το τερματικό, πιθανόν να χρειαστεί και logout.

ή

2. Ισχύει και για GNOME γραφικό περιβάλλον
Ανοίγεις το MCC (Ρυθμίστε τον υπολογιστή σας, όπως γράφω στο 1ο μου post)
Θα ζητηθεί root password, το γράφεις, πατάς ΟΚ.
Πηγαίνεις στην κατηγορία Local Disks (Τοπικοί Δίσκοι).
Πηγαίνεις στην 1η υποκατηγορία Manage disk partitions (Διαχείριση κατατμήσεων δίσκου).
Στην επόμενη οθόνη που θα δεις, στο μικρό παραθυράκι που σου λέει να προσέξεις και να κάνεις backup
τα αρχεία σου, πατάς Continue (Συνέχεια).
Βλέπεις τώρα καθαρά τον partition manager της Mandriva  όπου η πρώτη καρτέλα του (sda) είναι ο 1ος 
σκληρός σου δίσκος. Τον δείχνει σχηματικά σαν μια οριζόντια μπάρα χωρισμένη σε τόσα τμήματα, όσα τα
partition που έχει. Κάνε κλικ στο 1ο τμήμα, που είναι και το partition των windows.
Ανοίγει δεξιά στο παράθυρο μια λίστα με κουμπιά.
Προσοχή! ΔΕΝ ΠΑΤΑΣ create (δημιουργία),  format (διαμόρφωση), delete (διαγραφή) ή οτιδήποτε άλλο,
μόνο αυτά που γράφω παρακάτω.
Πατάς αυτο που γράφει Mount Point (Σημείο Προσάρτησης).
Στο παράθυρο που θα ανοίξει γράφεις: /media/windows  (υπάρχει και η επιλογή /mnt/windows
αν θέλεις, δες την λίστα, πατώντας το βελάκι που δείχνει προς τα κάτω) και πατάς ΟΚ.
Πατάς το κουμπί Mount ( Προσάρτηση).
Άν θέλεις, πατάς το κουμπί που είναι κάτω δεξιά Toggle to expert mode (Να "γυρίσει" δηλαδή σε
λειτουργία expert
), οπότε στην λίστα με τα κουμπιά εμφανίζονται και άλλα, τώρα μας ενδιαφέρει μόνο
το Label (Ετικέτα).
Πατάς λοιπόν το κουμπί Label (Ετικέτα) και στο παράθυρο που ανοίγει, γράφεις -προτιμότερο με κεφαλαία
λατινικά γράμματα, όχι περισσότερα από 12- την ονομασία που θέλεις να φαίνεται γι αυτό το partition
στο πάνελ Places (Τοποθεσίες) στο διαχειριστή αρχείων dolphin, μετά πατάς ΟΚ.
Πατάς κάτω δεξιά το κουμπί Done (Εντάξει ή Έγινε στα ελληνικά).
Θα ανοίξει ένα μικρό παράθυρο για να επιβεβαιώσεις την εγγραφή-καταχώρηση των αλλαγών στο αρχείο
/etc/fstab, πατάς Yes.
Είσαι εντάξει, κλείνεις το MCC, πιθανότατα θα χρειαστεί logout.
    
Σημείωση 2η:
Πως και εγκατέστησες την Mandriva 2010.2 και δεν δοκίμασες την Mageia 1 (αυτήν χρησιμοποιώ σαν κύριο λειτουργικό μου πια και όχι την Mandriva, αν και θα παραμείνει στον υπολογιστή μου, μαζί με άλλες διανομές).
Η Mandriva 2010.2, είναι Χριστουγεννιάτικη έκδοση-προσφορά-δώρο.
Περιλαμβάνει τις αναβαθμίσεις ασφαλείας και τα bugfixes -όχι πιο καινούργια προγράμματα- για την έκδοση 2010.1 (Ιούλιος 2010) μέχρι τις αρχές του προηγούμενου Δεκέμβρη. Πιθανότατα, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος, η υποστήριξη της θα είναι για ακόμη 7-8 μήνες, δηλαδή την λήξη της έκδοσης 2010.1

Και Σημείωση 3η:
Συγγνώμη για την μορφοποίηση του κειμένου, δεν τα καταφέρνω καλύτερα, κάτι μου διαφεύγει στις επιλογές-ρυθμίσεις του editor.
   

Φιλε John66 σε ευχαριστω

Οτι μου ειπες το εκανα κατα γραμμα και πετυχαν ολα

Τωρα θελω να σε ρωτησω αν δεν σε κουραζω καιδεν εχεις αντιρηση νεες αποριες μου

Θεματα δισκων κατατμισεων εγκαταστασης κλπ

θα σου γραψω τι εχω καταλαβει εγω και οτι ειναι λαθος διορθωσε με

Ο σκληρος δισκος μπορει να εχει μεχρι 4 primary partitions και η εκκινηση λειτουργικου γινεται μονο απο primary το οποιο θα ειναι και active
Δηλαδη εαν θελω να εγκαταστησω το linux για παραδειγμα θα δημιουργησω ενα primary που θα εχει μεσα το /boot και ενα εκτεταμενο που θα εχει μεσα δυο λογικα διαμερισματα το swap και ενα ext3 η ext4  για ολα τα αλλα. Δηλαδη prim ext3 /boot και extend swap και ext3 /  σωστα ?
Εαν θελω φυσικα τα κανω ολα primary δηλαδη primary /boot και primary / ενω το swap ειναι απλα swap
σωστα ?
εαν φτιαξω ενα εκτεταμενο μονο και βαλω εκει μεσα σε λογικα διαμερισματα το /boot το / και το swap τοτε δεν θα εκκινει το συστημα    σωστα ?
βασικα μπορω να φτιαξω μονο ενα primary / και τιποτα αλλο ουτε /boot και ουτε swap και παλι θα εκκινει και θα λειτουργει το συστημα   σωστα ?
Μπορω βεβαια να φτιαξω ενα primary /boot και ενα εκετεταμενο με swap και πολλα αλλα λογικα οπως
/dev  /bin  /home  /mnt  /sbin  /etc  /root  κλπ   σωστα ?

Εσυ ποιο θεωρεις καλυτερο οταν εχεις ολο το δισκο ελευθερο και ποιο οταν εχεις και τα windows και βαλεις το linux στο δισκο  ?

Παντως καθε διανομη κανει και τα δικα της στο δισκο. Τον διαχωριζει οπως θελει και εγκαθιστα

Όταν έχεις όλο τον δίσκο μπορείς να φτιάξεις 4 partitions
Ένα των 120mb για το /boot
ένα για swap
ένα για το /  με minimum μέγεθος 8 gb
και τέλος ένα για το /home

To ότι για να φορτώσει το σύστημα σου χρειάζεται primary partition δεν είναι απαραίτητα αλήθεια. Εξαρτάται από το σύστημα. Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις και να δεις τί ισχύει στη περίπτωση σου (από φιλοσοφικό ενδιαφέρον). Σε παλαιότερα μηχανήματα έπαιζε και το ότι για να φορτώσει το σύστημα, έπρεπε το partition να είναι πριν τον "1024ο κύλινδρο":http://en.wikipedia.org/wiki/Cylinder_1024. Πάντως σίγουρα το /boot σε primary είναι η ασφαλής λύση.

To swap δεν είναι απλά swap, αυτό ισχύει για τη διαμόρφωση (format) του. To partition στο οποίο θα το βάλεις όμως είναι όπως για όλα τα άλλα: πρέπει να διευκρινίσεις αν το θες primary ή logical (και τα δύο γίνονται).

Όλα τα άλλα τα έχεις καταλάβει μια χαρά!

Τώρα σχετικά με το τί να κάνεις όταν χρησιμοποιείς μόνο linux ή dual boot, εξαρτάται, και δεν υπάρχει λύση-μονόδρομος. Σε κάθε περίπτωση, λάβε υπόψη σου ότι:

1) Το /boot έχει νόημα να πάει χώρια όταν θες να το βάλεις νωρίς κάπου στο δίσκο, ενώ το υπόλοιπο σύστημα θα είναι κάπου στο τέλος του δίσκου. Στη περίπτωση που είναι μόνο του, το μέγεθος του θα καθορίζει πόσους πυρήνες μπορείς να έχεις ταυτόχρονα εγκατεστημένους (~20MB ανά πυρήνα).

2) Το /home είναι αυτό που συνήθως πάει χώρια σε δικό του partition (ή και δίσκο), αφού εκεί θα κρατάς όλα σου τα αρχεία και όλες τις ρυθμίσεις για τα προγράμματα σου. Έτσι, αν θελήσεις να κάνεις format, αλλαγή διανομής κλπ, δεν θα πρέπει να αγχώνεσαι για τα αρχεία και τις ρυθμίσεις των προγραμμάτων σου (εφόσον δεν κάνεις format το /home και απλώς το προσαρτήσεις στη νέα εγκατάσταση).

3) Περαιτέρω διαχωρισμός (πχ για το /opt, /usr, /var κλπ) δεν έχει νόημα, εκτός και αν βρεις εσύ. Εγώ πχ έχω το /var/music (ναι, δεν είναι ανάγκη να είναι "πρώτου επιπέδου" το mount point) να δείχνει σε άλλο partition, όπου έχω τη μουσική μου.

4) Όταν χωρίζεις σε πολλά partition το δίσκο, έρχεται η στιγμή που το μετανιώνεις (πχ να έχεις 10GB στο /home που κάθονται και να μην έχεις αρκετό χώρο στο root σου για να βάλεις μια εφαρμογή). Αν αυτό σε απασχολεί, μπορείς να ρίξεις μια ματιά και στο "LVM":http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Manager_%28Linux%29.

newnowlin

Δεν μπόρεσα νωρίτερα να απαντήσω, μόλις τώρα κατάφερα να "δω" δίκτυο πάλι.
Χωρίς να διαφωνώ με ό,τι έγραψαν οι zynif & gnu_labis, να προσθέσω ή καλύτερα να συνοψίσω:
 Σ' ένα σκληρό δίσκο, τα primary partition μπορεί να είναι μέχρι 4, αλλά αν θέλεις περισσότερα, αυτό γίνεται κάνοντας κάποιο από αυτά που θα χρησιμοποιούσες για primary (λογικά το 4ο, μια και φαντάζομαι κάποιος θα χρησιμοποιήσει τα 3 άλλα προηγουμένως, όχι βέβαια ότι είναι απαραίτητο) ένα εκτεταμμένο (extended) και μετά χωρίζοντας αυτό το extended σε "λογικά διαμερίσματα" (logical partitions).
Απ' ό,τι θυμάμαι, μπορείς να έχεις μέχρι 16 partitons συνολικά (primary + logical) σε ένα σκληρό δίσκο, αλλά μπορεί και να μην ισχύει πια κάτι τέτοιο και να μπορούν να είναι περισσότερα. Πάντως στον 1ο από τους δίσκους μου έχω 9 partitions και στον 2ο έχω 13 partitions, οπότε σίγουρα χωράνε αρκετά, περισσότερα από όσα ίσως χρειάζονται οι περισσότεροι χρήστες.
 Η εκκίνηση λειτουργικού δεν γίνεται υποχρεωτικά από primary, μπορεί να γίνει και από logical.
Εξαίρεση, κατα κάποιον τρόπο, είναι τα windows, που "θέλουν" να βρίσκονται εγκατεστημένα στο 1ο primary partition, του 1ου σκληρού δίσκου που "βλέπει" το BIOS. Ακόμη κι αυτό, βέβαια, μπορεί να αλλάξει με κάποιες "αλχημείες" και πείραγμα του/των grub  των διάφορων διανομών εκ των υστέρων, αλλά γιατί να μπλέκεις (εκτός κι αν θέλεις να έχεις πάνω από μία εγκατάσταση windows). Γι αυτό και σε multi-boot εγκαταστάσεις, συνηθίζεται (και καλό είναι) τα windows να εγκατασταθούν πρώτα, στο 1ο primary partition του 1ου σκληρού δίσκου (δηλ. στο sda1), για να μην "ζαλίζονται" αυτά, να μην ζαλίζεσαι κι εσύ. Εγώ πάντως, τα ξήλωσα από πέρισυ και ηρέμησα. Έχω 9-boot μηχάνημα, μόνο GNU/Linux.
 Το τι, πόσα και ποια partition θα χρησιμοποιήσεις για να "στήσεις" μια διανομή, εξαρτάται από σένα, αλλά και από την διανομή. Για παράδειγμα στο documentation του Fedora, προτείνει ξεχωριστό partition για το /boot, ξεχωριστό για το swap και ξεχωριστό για το "ριζικό κατάλογο" (/). Μάλιστα σε αποτρέπει να χρησιμοποιήσεις ξεχωριστό partition για το /usr. Αλλά δεν νομίζω ότι είναι υποχρεωτικά όλα αυτά, απλά μία πρόταση, εγώ στο Fedora 15 έχω δώσει μόνο ένα partition (/). Δεν έχω συναντήσει ακόμη κάποια διανομή -δεν τις έχω δοκιμάσει φυσικά όλες- που να σε υποχρεώνει για συγκεκριμένο τρόπο κατάτμησης.
Η Mandriva π.x. αν επιλέξεις να γίνει "αυτόματη" εγκατάσταση, θα σου κάνει 3 partition: /, swap, /home. Αυτά τα τρία είναι που προτιμώ και για την κύρια διανομή μου (και γενικά αυτόν τον τρόπο κατάτμησης χρησιμοποιούν οι περισσότεροι, εφόσον υπάρχουν διαθέσιμα partition και χώρος στο δίσκο) με την διαφορά, επειδή τη "φορτώνω" με αρκετά προγράμματα, τα 8GB είναι λίγα, χρησιμοποιώ 15-20 GB, για να έχω και άφθονο χώρο στο /tmp.
 Aν η RAM που έχεις είναι 1-2 GB το swap το κάνεις διπλάσιο, αν είναι 3-4 GB το κάνεις ίσο σε μέγεθος, αν είναι πάνω από 4 GB του δίνεις το μισό μέγεθος από αυτό της RAM. Αυτό προτείνει η Red Hat, αυτό ακολουθώ πάντα. "Αυτοί ξέρουν". Μάλιστα, κάπου διάβασα, ότι δεν πρόκειται ποτέ να "γεμίσει" το swap, γιατί το σύστημα θα "προλάβει" να καταρεύσει και θα κάνει reboot. Δεν ξέρω αν αληθεύει, εγώ πάντως δεν παρατήρησα ποτέ πάνω από 100-200 ΜΒ χρήση του swap (κι αυτό πολύ σπάνια).
Φυσικά, αν έχεις περισσότερες από μία διανομές GNU/Linux, δεν χρειάζεται να έχεις και αντίστοιχο αριθμό swap, όλες μπορούν να χρησιμοποιούν το swap της πρώτης διανομής.
 Και φθάνουμε στο /home. Είναι γενικά αποδεκτό, να είναι ξεχωριστό partition (και για λόγους ασφαλείας των αρχείων σου). Είναι αρκετά απίθανο, να πάθουν ταυτόχρονα ζημιά και το / και το /home (εφόσον είναι σε ξεχωριστά partition), εκτός κι αν ο δίσκος "τινάξει τα πέταλα". Το πόσο χώρο θα του δώσεις, είναι θέμα προσωπικό και αναγκών. Φυσικά μπορείς να προσθέσεις χώρο (αν δεν κάνω λάθος, σ' αυτό αναφέρεται ο gnu_labis όταν μιλάει για το LVM, με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί ακόμη).
Εγώ προσθέτω χώρο στο /home (κι εδώ θέλω και την γνώμη του gnu_labis που είναι έμπειρος χρήστης) με τον ακόλουθο τρόπο:
Έχω 3 ακόμη partition, τα: data, storage & lossless. To lossless είναι και σε διαφορετικό σκληρό δίσκο.
Τα έχω προσαρτήσει, αντίστοιχα, έτσι: /home/john/data, /home/john/storage, /home/john/lossless.
Δηλαδή, στο /home, κάτω από τον χρήστη μου, οπότε τα βλέπω μέσα στον "προσωπικό μου φάκελο" στο διαχειριστή αρχείων. Τους έχω δώσει και τα διακαιώματα χρήστη (με το service menu "root actions' του KDE, που σου είχα γράψει στο προηγούμενο μήνυμα, πολύ εύκολο: 2 κλικ-ένα root password-1 κλικ) και είμαι μια χαρά. Δεν ξέρω αν διαφωνεί ο gnu_labis ή οποιοσδήποτε άλλος χρήστης, γι αυτό και ζητάω την γνώμη του(ς). Στο αγγλικό forum της Mandriva, σε μια "κουβέντα" που είχα με κάποιον από τους πολύ έμπειρους χρήστες, πρότεινε την λύση -περίπου- που γράφει από πάνω ο gnu_labis.
Για παράδειγμα, το partition με το όνομα "data" να προσαρτηθεί στο ριζικό κατάλογο κατευθείαν, δηλαδή: /storage (με δικαιώματα root) και να γίνει δεμός (link) με αυτό, στον "προσωπικό μου φάκελο" (με δικαιώματα απλού χρήστη). Χωρίς να διαφωνώ καθόλου με αυτήν την προσέγγιση, δεν μπόρεσα να πεισθώ για το πόσο καλύτερη ή ασφαλέστερη είναι από αυτό που κάνω και περιέγραψα λίγο παραπάνω.
Γι αυτό, όποιος έχει κάποια γνώμη, εμπειρία, παρακαλώ να την καταθέσει. Επειδή ίσως να χαθεί σ' αυτό το thread, η απορία μου αυτή, πιθανόν ν'ανοίξω ένα άλλο σχετικό, αν δεν έχω κάποια απάντηση σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα.

Αυτά λοιπόν, newnowlin, "εν ολίγοις" !!!  Surprised

Ελπίζω να βοήθησα, όπως και οι "προγράψαντες".
Για ό,τι άλλο θέλεις, κυρίως για την Mandriva που χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια, αλλά και για τη mageia τώρα πια, ευχαρίστως -εφόσον μπορώ- να βοηθήσω, αλλά σε άλλο, νέο σχόλιο.
Καλύτερα σημείωσε αυτό εδώ σαν "λυμένο", μια και τα κατάφερες, αναφορικά με τις πρώτες σου απορίες.

Την καλησπέρα μου
John66

Γεια χαρα σε ολα τα παιδια
Ευχαριστω για την συνδρομη στις αποριες μου

Θα συνεχισω το λοιπον

Πεταξα τελικα το mandriva απο τον δευτερο σκληρο μου και εβαλα το mageia. Πραγματικα ειναι μαγευτικο.
Τωρα εχω στον εναν σκληρο μου τα windows 7 ultimate "αγορασμενο" και το fedora 14 ενω στον δευτερο σκληρο εχω το mageia.
Εχω τον grub στην mbr του πρωτου σκληρου και εχει επιλογες windows και fedora και τον grub παλι στην mbr του δευτερου σκληρου με επιλογες mageia - windows fedora δηλαδη επιλεγω και απο τους 2 δισκους.

Ρωτω

Η mbr ειναι η βασικη κυριως πρωτη εγγραφη που διαβαζεται απο το bios για να αναθεσει τον ελεγχο στο λειτουργικο εφ οσον υπαρχει εκει boot loader αλλιως κολλα το μηχανημα και σταματα.
Η διαφορα windows και linux σε αυτο το θεμα ειναι οτι τα windows γραφουν στην mbr τον boot loader τους παντα ενω to linux οπου θελουμε     σωστα ?

Καποιες διευκρινισεις εδω θα ζητησω
Στην mbr ασχετα εαν εχουν εγκατασταθει λειτουργικα στον δισκο ειναι γραμμενος ο πινακας των διαμερισματων και τα σχετικα τους (το ειδος ενεργο κλπ)    εφ οσον ειναι παρτισιοναρισμενος ενω εαν δεν εχει παρτισιοναριστει δεν υπαρχει εγγραφη στην mbr δηλαδη δεν υπαρχει καν mbr    σωστα ?

Ο boot loader ειναι μικρο προγραμματακι που ειναι εγκατεστημενο στην mbr και οι ρυθμισεις του βρισκονται μεσα σε χωρο του καθε λειτουργικου  οποτε αλλαζωντας τις ρυθμισεις εμεις το λειτουργικο αλλαζει το προγραμματακι στην mbr και θελω να πω με αυτο οτι δεν γραφουμε οταν κανουμε αλλαγες στις ρυθμισεις κατ ευθειαν στην mbr αλλα αυτο το κανει το λειτουργικο     σωστα ?

Μια εκτος linux ερωτηση

Γιατι ολες οι εκδοσεις των windows εχουν ενα partition και τα windows 7 δυο......τι ειναι ουσιαστικα το δευτερο και γιατι το εκανε η microsoft αυτο  ?

Τι διαφορα εχουν οι διαφοροι boot managers (οχι οι standard boot loaders grub lillo και ldr των windows)

Τι ειναι το low level format ?