Εγκατάστασης Παιδικής Διανομής σε HP compact mini

cortlinux | Παρ, 05/27/2011 - 15:42 | 1' | 6

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να περάσω μία παιδική διανομή σε ένα HP compact mini .

Η διανομή που έχω περάσει αυτή τη στιγμή μέσα είναι το qimo. Όμως δεν βλέπει με τίποτα την κάρτα wifi ενώ διαπίστωσα ένα κουλό πρόβλημα, να μην φορτίζει ακόμη και κλειστός ο υπολογιστής από την στιγμή που τα windows 7 πήραν πόδι από μέσα.

Έχετε να προτείνετε κάποια άλλη διανομή (μιλάμε για παιδί 5 ετών) ;

Γνωρίζετε κάτι σχετικό που θα μπορούσε να βοηθήσει; Σας ευχαριστώ εξαρχής για τον χρόνο σας.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκιμασε το edubuntu
Επισης, μπορεις να δοκιμασεις και απο εδω http://www.brighthub.com/computing/linux/articles/43224.aspx

doudoulinux.
http://www.doudoulinux.org/web/english/index.html

Κατά τη γνώμη μου το καλύτερο για τις μικρές ηλικίες.
Υπάρχει και Ελληνική "version", με πολύ καλά προγράμματα και πανάλαφρο.
Μόνο που η εγκατάστασή του είναι λίγο μπέρδεμα και μάλλον αξίζει περισσότερο σαν live cd παρά εγκατεστημένο στο σκληρό.

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις. Μόλις δοκιμάσω τις εγκαταστάσεις θα ενημέρωσω για τα αποτέλεσματα μια και θα δοκιμάσω και τις δύο λύσεις που μου προτείνατε.

Επίσης θα ήθελα αν γνωρίζει κάποιος , να μου (μας)  θυμίσει την εντολή που δίνουμε στο τέρμιναλ και μας επιστρέφει τα τεχνικά χαρακτηριστικά του συστήματος σε επιπεδο χάντργουέαρ.

Την lspci εννοείς;

Επίσης μιας και την ξεχάσαμε, sxolinux.
Αν την σηκώνει το pc σου αξίζει.
Κι ας είναι μικρό ακόμα το παιδάκι.

Την σκέφτηκα κι αυτή από την πρώτη στιγμή. Αλλά είδα ξαφνικά να πρέπει να κατεβάσω ένα ντιβιντί γεμάτο και μου φάνηκε υπερβολικό. Νομίζω ότι θα είναι καλύτερο να ξεκινήσει από κάτι πιο παιδικό. Από την άλλη πρόσεξα και ας με συγχωρέσουν τα παιδιά που ασχολούνται με την συγκεκριμένη διανομή, ότι μοιάζει να έχει παγώσει η διανομή. Καταλαβαίνω φυσικά ότι είναι εθελοντική προσπάθεια. Από την άλλη εφόσον την προχωρήσουν θα είναι από τις επόμενες μου επιλογές.

Μάλλον ναι αυτή εννοώ. Θα την δοκιμάσω και θα σου πω.  Σε ευχαριστώ :-)