acer aspire one D255 προταση διανομης

ulver | Τρί, 03/15/2011 - 13:43 | 1' | 7

καλημερα,εχει παρει ενα φιλος το παραπανω μοντελο netbook ,το εχει κανεις?
απο οτι ειδα παρουσιαζει προβλημα με το μικροφωνο,τι διανομη προτεινεται οπου θα δουλεψει απροβληματιστα
σε ολα?
η ερωτηση παει κυριως σε αυτους που τυχαινει να εχουν το ιδιο μοντελο

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γραφω απο το ιδιο μοντελο σε debian...ολα δουλευουν καλα.....μολις εκανα και δοκιμαστικη ηχογραφιση τη φωνη μου.....μονο η ασυρματη καρτα με παιδεψε λιγο αλλα ηταν λαθος δικο μου ...δεν εβαζα το σωστο firmware...και στο mint-joulia που ειχα βαλει ολα δουλευαν -κ η ασυρματη καρτα -απο τη μανα τους....ας δει λιγο τις ρυθμισεις με το gnome-alsa-mixer η xfce4-mixer

δυστηχως εχει οντος θεμα με το μικροφωνο...δοκιμασα mint,sabayon,fedora,mint debian,πουθενα δεν παιζει το μικροφωνο,ανοιξα και το alsamixer αλλα χωρις αποτελεσμα.
μια μικρη αναζητηση που εκανα στο google κανεις δεν εχει βρει λυση,εσενα πχ στο skype δουλευει?

χιλια συγνωμη.....μπερδευτηκα  ......δεν προσεξα καλα......εγω εχω το 250  και οχι το 255....και παλι συγνωμη

και στο 250 υπαρχουν προβληματα με το μικροφωνο απο οτι διαβαζω παντως....δοκιμασες skype?

Λοιπον...τα καταφερα και μιλησα με skype.....οι ρυθμισεις στον alsamixer ηταν .....στο τμημα εγγραφη capture και digital ενεργοποιημενα....μικρο προβληματακι οταν κλεινω την καρτελα του μικτη απενεργοποιουνται μονα τους...απο τις ρυθμισεις του skype εβαλα για ομιλια το τελευταιο 'hdmi-unown

βρηκα και εγω λυση τελικα...
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1629631
κανουμε εγκατασταση το pavucontrol(σε καποιες διανομες υπαρχει),το ανοιγουμε και παμε στο Input Devices,κλικαρουμε το λουκετο και το 'Front Right' καναλι το γυρναμε στο ''0''.
μεχρι τωρα δουλευει οκ !!