αναγνώριση μνήμης και χρησιμοποίηση swap

aakkuan | Κυρ, 03/13/2011 - 12:05 | 1' | 6

καλησπέρα,

το κύριο μου ερώτημα είναι το γιατί ενώ εγώ έχω 4 γιγα μνήμη στο dell n5010 laptop μου το ουμπουντου μ αγαγνωρίζει μονο 3... επίσης το swap πότε χρησιμοποιείται;;;; παντα στο system monitor βλεπω να χρησιμοποιείται ελάχιστο ποσοστό του... κρίμα να μένουν 8 γιγα αχρησιμοποίητα....
χαχαχα

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν εχεις 32bit διανομη ή βάλε 64bit ή μπορεις να εφαρμοσεις ένα kernel patch για να την διαβασει.Εφόσον εχεις βαλει 64bit διανομή το πρόβλημα ειναι σε μερικά λαπτοπ κυριως που λογω bios δεν σου διαθετουν ολη την μνημη. Υπάρχουν διαφορες λυσεις οπως μια επιλογή στο bios να κανει remap τη ραμ απο εκει που βλεπεις (πχ 3 giga->4) αλλα δεν το υποστηριζουν ολες οι μητρικες , είτε αν προκειται για καρτα γραφικων που χρησιμοποιει την ραμ αυτη για μνημη της (δλδ σου λει στα specs το λαπτοπ πως εχει shared ram η καρτα γραφικων να το περιορισεις στο bios.) Όσο για το swap αυτο χρησιμοποιειται απ'οσο γνωριζω μονο αφου γεμισει η ραμ. Στα νεα συστηματα (ram>3 giga ) δε χρησιμοποιειται σχεδον ποτε και ειδικα απο λινουξ συστημα που δεν καταναλωνει πολυ ραμ. Εξαλλου δεν θα ηθελες να χρησιμοποιειται αφου ειναι περιπου 1000 φορες πιο αργη η swap memory από την ram. (ταχυτητα σκληρου δισκου vs ram speed).

ευχαριστώ για την απάντηση νόμιζα ότι τα 32μπιτα συστήματα μπορούν να διαβάσουν μέχρι 4 γίγα...
τώρα δεν θέλω να χαλάσω την εγκατάσταση που έχω για να βάλω 64μπιτο ετσι και αλλιως από άποψη συμβατότητας με εφαρμογές υστερούν απέναντι στα 32μπιτα ε;

το πατσάκι υπάρχει πιθανότητα να προκαλέσει παρενέργειες;; φτου φτου σκόρδα Tongue out δουλεύει μια χαρά το μηχάνημα δεν θέλω να στραβώσει κάτι (τουλάχιστον προς το παρόν που μου φτάνουν και τα τρια γίγα )

Δώσε uname -m για να δεις αν η διανομή σου είναι 32bit ή 64bit για 64bit θα σου δώσει x86_64. Σε περίπτωση που δεν έχεις 64μπιτη καλύτερα θα ήταν να βάλεις. Όσο για την swap σχεδόν δεν χρειάζεται στα σύγχρονα μηχανήματα αλλά καλού κακού δώσε το πολύ 1GB.

32μπιτο το χω, δεν τίθεται θέμα Smile απλά είχα ακούσει ότι τα 32μπιτα αναγνωρίζουν μέχρι 4 γίγα, και όντως έτσι λέει και εδω:

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=855511

απλά λόγω πρακτικών δυσκολιών, το 1 γίγα πάει τζάμπα... Frown

τα αρνητικά που αναφέρονται για το 64μπιτο ubuntu ισχύουν ακόμη;; (λόγω του ότι ειναι 3 χρόνων thread)

και επίσης για αυτό που λέει ένας χρήστης ότι νόημα έχει να έχεις 64μπιτο μόνο όταν έχεις πάνω απο 8 γίγα
επειδή και οι 64μπιτες εφαρμογές καταναλώνουν περισσότερη μνήμη απο τις 32μπιτες ανάλογες τι γνώμη έχετε;;

Μπορείς να το κάνεις να σου αναγνωρίζει όλη τη μνήμη, βάζοντας πυρήνα που υποστηρίζει ΡΑΕ. Στο link που δίνεις, η επιλογή 2.1. Διάβασε όμως πρώτα τα συν και τα πλην, άμα έχεις κάποια απορία πάνω σε αυτά που λέει, ρώτα. 

Trexo 64bit GNU/Linux (debian) apo to 2005 xoris kanena provlima.

Xoris na mpo se leptomeries, an anagkaseis 32bit systima na sou kanei available 4gb, tha xaseis performance sta context switches. An exeis pano apo 3gb bale 64bit systima asyzititi.

Yp'opsin oti synexizeis na mporeis na trexeis 32bit programmata, den einai aparaitito ola ta programmata pou tha trekseis na exoun 64bit ekdosi, apla frontise na eggatastiseis diafora paketa pou parexoun 32bit libraries pou mpainoun sto /usr/lib32. Episis to na exeis kavantza kai ena 32bit systima gia na mporeis na trabas vivliothikes pou mporei na sou xreiastoun kai pithanon na min tis periexei kapoio tetoio paketo, kai na tis petas me to xeri sto /usr/lib32 einai xrisimo.