-> Περίεργα πειράματα με το Xfbdev!

andreas122 | Δευ, 03/07/2011 - 21:08 | 2' | 8

Εγκατέστισα ενα debian -netinstall χωρίς γραφικό περιβάλλον και μετά laptop πρόσθετα εγκατεστημένα.
 στην συνέχια έβαλα το apt-get install xserver-xfbdev και ένα πακέτο που προτεινόταν και όλες τις εξαρτίσεις τους).
μετά έβαλα και το fluxbox και κάτι άλλα που ήθελα.
όλα αυτά είναι στο virtualbox.
και μετά ανοίγουν το γραφικό με startx, όλα ωραία και καλά, όμως υποψιαζόμουν πως είχε ανοίξει το xorg και όχι το xfbdev.
και είχα δίκιο μάλλον. έσβησα το xserver-xorg και τις εξαρτίσεις του. 
στην συνέχεια reboot και μετά startx και λέει δεν βρέθηκε η εφαρμογή X.
λογικό. έδωσα λυπών ln -a Xfbdev X  για να πάει το Xfbdev στην θέση του X. (στο φάκελο /usr/bin ενοείτε).
Εδωσα και ανάλυσή στην κοσνόλα για ανοιγει το framebuffer.
δίνω startx και δεν μπορεί να εκκίνηση ως ροοτ. άρα είμαι σε καλό δρόμο.
το δίνω ως ροοτ και δουλεύει, ανοίγουν το fluxbox. και όλα ωραία μέχρι που βλέπω οτι δεν δουλεύει το ποντίκι! Ωχ! τι θα κάνω τώρα??? γιατι δεν δουλεύει? αφου πριν δουλεύει. κάτι δεν πάει καλά. κάτι λίπει? τι? τι θα κάνω για να δουλεύει? (το ίδιο πρόβλημα είχε και το dsl-linux) μιλάμε πάντα για το virtual box. σε άλλα συστήματα δεν το έχω βάλει (ακόμη).

σημείωση: απαντήστε ακόμη και αν δεν ξέρετε με σιγουριά. (το χρειάζομαι πολύ αυτό το προγραμα (Xfbdev) για ένα πολύ παλιό λαπτοπ που έχω).
σημείωση: 2 το Xfbdev είναι ενα tiny xserver.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πώς το εγκατέστησες; Το έκανες compile; Και πως κάνεις εκκίνηση στο Xfbdev;
Δεν το ξέρω το θέμα αλλά για το Xfbdev δίνεις κάτι σαν Xfbdev [:display] [option...]
Όπου option βάζεις κάτι σαν -2button ή -3button ανάλογα το ποντίκι που θες να εξομοιώσεις.
Απο κει και πέρα το Xfbdev κοιτάζει απο default για ποντίκι στο /dev/mouse.
Μήπως έχεις serial mouse; Ίσως χρειαστεί να κάνεις ένα symlink και να δώσεις κάτι σαν: ln -s /de/tty  /dev/mouse.
Ανάλογα με το που είναι το ποντίκι σου.


το Xfbdev το ανοιξα με το startx αφου πρώτα έκανα λινκ το Xfbdev με το Χ ωστε το startx να το ανοίγει.
εχω το mouse που έχει το virtualbox αλλα το δοκίμασα και κατευθίαν στο κανονικο usb mouse και πάλι δεν δούλεψε. (και το gpm δουλέυει και στις 2 περιπρόσεις, δεν ξέρω αν έχει σχέση αυτό αλλα το λέω).
Όχι δεν έγινε compile απλα εκγατεστισα το πακετο ''xserver-xfbdev'' απο το debian 6.
αν και όλα αυτα τα λέει και το πτωτο ποστ που έβαλα.

όπως είπα και πριν στο gpm το ποντίκι δουλεύει (gpm είναι ενα ποντίκι για την κοσνόλα).
Γίνετε να κάνω το xfbdev (η οποιο προγραμα είναι ειπευθινο για αυτό) και να το κάνω ώστε να χρησιμοποιηθεί το gpm για mouse?

εδωσα ln -s /dev/tty  /dev/mouse.  αλλα τιποτα
εδωσα και ln -s /dev/gpmctl /dev/mouse αλλά πάλι τίποτα.
πως θα κάνω το gpm πρόγραμμα να χρησιμοποιηθεί σαν mouse?

Το θέμα όμως είναι με πια παράμετρο ανοίγεις το Xfbdev. Για αυτό σου ανέφερα πριν το Xfbdev [:display] [option...].
Επίσης δεν είναι το θέμα να δώσεις  ln -s /dev/tty  /dev/mouse. Πρέπει πρώτα να βρεις που ακριβώς βλέπει το ποντίκι σου. Υπάρχει για παράδειγμα το /dev/tty/κάτι ή  to /dev/mouse; Ψάξε να δεις λίγο τι γίνεται σε αυτές τις διαδρομές γιατί η ονομασία μπορεί να είναι λίγο διαφορετική. Μπορεί για παράδειγμα να είναι dev/input/mice. 
Ή δώσε εναλλακτικά κάποιο απο τα παρακάτω:
Xfbdev -mouse /dev/input/mice
Xfbdev -mouse /dev/usbmouse
Xfbdev -mouse /dev/psaux
Xfbdev -mouse /dev/mouse
Xfbdev -mouse /dev/input/mouse0
Επίσης μπορεί να χρειαστεί δώσεις κάτι σαν: 
 xinit -- /pathtoXfbdev/Xfbdev -mouse /dev/mouse
Λέγοντας "κάτι σαν" εννοώ κάτι παρόμοιο. Δεν σημαίνει πως η εντολή που είπα είναι σωστή. Πρέπει να βρεις τι γίνεται στο σύστημα σου.
Πέρα απο αυτά όμως Ανδρέα είσαι σίγουρος πως με το Xfbdev θα κερδίσεις σε ταχύτητα; 

δεν υπάρχει συσκευή που να λέγετε mouse στο /dev
υπάρχουν ομος διάφορα tty και υπάρχει και το gpmctl και όσον αφορά το input αυτό το αρχείο βλέπω οτι δεν είναι φάκελος για να περιέχει άλλα αρχεία μέσα του.
όταν πατάω σκέτο Xfbdev δεν ανοίγει τίποτα παρά ενα απέραντο μαυρο. (και φαίνεται και το ποντίκι όταν πάω να κλεισω το μηχάνημά αλλά δεν κινείτε. αυτό μάλλον γίνετε διότι δεν υπάρχουν οδηγίες για το πια εφαρμογή θα ανοιξει. π.χ. fluxbox.

Δεν ξέρω καλα αλλα διαισθάνομαι πως θα κερδίσω ταχύτητα αφου πολλά αρχεία λείπουν ούτε ο φάκελος X11 δεν υπάρχει.

με τιν εντολη xinit εμφάνιζετε ενα ασπρο τερματικό στην άκρη αλλα ποντίκι δυστιχός δεν βλέπω και τώρα πως θα βρω πιο είναι το ποντίκι στο δικό μου σύστημα? (ενα απλό debian 6 στο virtual box έχω και το gpm εγκατεστημένο). (αν και έχω τιν εντύπωση οτι δεν δουλέυει ουτε το πληκτρολόγιο διότι στον ασπρο τερματικό που βρισκόταν στην γωνία δεν μπορώ να γράψω).

για αυτό και εγω σκέυτικα να χρισιμοποιήσω τη συσκευει gpm ως ποντίκι? γινετε να το κάνω αυτό?

To Gpm αν θυμάμαι καλά είναι mouse server για κονσόλα-xterm. Στο /dev/input κοίταξες;  

καμιά λύση με το Xfbdev? δεν βρίσκει ούτε πληκτρολόγιο, ούτε ποντίκι, δυστυχώς.