ελαφρια διανομη για παλιό Η/Υ ?

stefan | Δευ, 02/28/2011 - 19:16 | 1' | 17

παιδια εχω εναν Η/Υ                                          
P-III -1GHz   με  1Gb RAM (SDRAM 133) HDD 20gb  θελω να του βαλω καποια ελαφρια διανομη linux και να το αφησω για internet και κειμενογραφο  στα ξαδερφια μου ... (δεν εχουν απαιτησεις για κατι παραπανω εκτος απο το να μην σερνεται) απλα θελω να ειναι αρκετα ευκολη (οσο το δυνατον ευκολοτερη) για νεους χρηστες για να μπορουν κ μονα τους να ασχολουνται ωστε να μαθουν κιολας....
σκεφτηκα το mint αλλα δεν το εχω χρησιμοποιησει ποτε δε το ξερω απλα εχω ακουσει πως ειναι αρκετα ελαφρυ...
περιμενω τις προτασεις σας...

Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Οι παρακατω διανομες θα μπορουνε να τρεξουν αρκετα γρηγορα στον Η/Υ που περιγραφεις,
χωρις κανενα προβλημα. Τις εχω δοκιμασει σε πολυ μικροτερους σε επιδοσεις Η/Υ!

Lubuntu
Xubuntu
Puppel  # εδω μπορεις να ριξεις και μια ματια εδω linux-inside-puppel
MONOMAXOS Lite Edition
CrunchBang
Damn Small Linux

Η σειρα ειναι τυχαια, και οχι σειρα προτεραιοτητας!

Τις δοκιμαζεις, και οποια θεωρεις πιο ευχρηστη, για τα ξαδερφια σου, την κανεις εγκατασταση! Smile

θα σου προτεινα και κανα debian με xfce πάνω ή με κανενα gnome( την light εκδοση του)

Και το Mint έρχεται με Fluxbox και LXDE. Εκτός απο αυτά που σου πρότεινε ο Vagrale αρκετά γρήγορο είναι και το Salix με Fluxbox ή XFCE. Πάντως κατα την άποψη μου μου ακόμα και με Ubuntu-Gnome δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Σε δικό μου υπολογιστή τρέχει αξιοπρεπώς Ubuntu με μόλις 768ΜΒ μνήμη.

Επίσης μπορείς να κατεβάσεις και το FreeBSD με xfce το οποίο είναι εντελώς ελαφρύ.
Στην πιο απλή του έκδοση μπορεί να τρέξει και με 16 μεγκα ραμ.

παιδια θα πρεπει αν βλεπουμε κ το οτι απευθυνεται σε πιτσιρικια και θελω να τους κερδισει κιολας ωστε να συνεχισουν σε linux  περιβαλλον.....
dastergon κ εγω σκεφτηκα για debian αλλα το προβλημα ειναι πως δυστυχως δε μαρεσει καθολου το xfce

ψαχνοντας ανακαλυψα (οπως συμβαινει παντα αλλωστε) και το antix
το εχει δει κανεις?διαβασα αρκετα καλα "σχολια"
το εχει δοκιμασει κανενας?

stefan]ψαχνοντας ανακαλυψα (οπως συμβαινει παντα αλλωστε) και το antix
το εχει δει κανεις?διαβασα αρκετα καλα "σχολια"
το εχει δοκιμασει κανενας?

Πολύ καλή διανομή, γρηγορότατη και βολική όταν τη χρησιμοποιούσα πριν κάποια χρόνια. Και με ελληνικές ρίζες, αν θυμάμαι καλά, χεχε :)

εγώ θα σου πρότεινα το puppy , το χω δοκιμάσει σε παλιό laptop κιόλας , πετάει και είναι και λίγο παιδιαρίστικο οπότε πιστεύω θα τους αρέσει...

Πρωταρηδες-παλιος υπολογιστης -ευχρηστια-ελαφρυ συστημα....Πρωτη επιλογη lxde...για μενα κατα σειρα pclinuxos-lxde μετα debian-squeeze-lxde/πιο μπελαλιδικο για στρωσιμο λογω drivers,codecs,firmware και μετα ubuntu/mint-μου ερχοναι λιγο πιο βαρια....Αν παμε σε gnome για μενα πρωτη επιλογη debian-squeeze λογω ταχυτητας....καλη ιδεα ειναι και το pclinuxos-mini zen/στην ουσια ελαφρυ gnome  η και κανονικο gnome

Καλό το Damn Small Linux, αλλά το project είναι ανενεργό εδώ και αρκετό καιρό.
Δες και το Slitaz. Είναι πολύ λιτοδίαιτο σε πόρους και ταυτόχρονα απλό και διαθέτει πολλά καλούδια που θα τραβήξουν έναν νέο χρήστη. Δες λεπτομέρειες από μία εγκατάσταση που του έκανα σε ένα Compaq Armada 100s laptop με 64mb Ram και wireless usb adaptor

Εγω θα σου ελεγα να δοκιμασεις μια διανομουλα για την οποια εχω διαβασει (δεν εχω ακομα προλαβει να την δοκιμασω) τα καλυτερα !

Λεγεται Bodhi linux !!!

Δες αναλυτικοτερα :

http://osarena.net/2011/01/bodhi-linux-distro-και-minimal-και-ubuntu-based-κι-επιλέγουμε-εφαρμογ.html

 

http://www.techdrivein.com/2011/01/bodhi-linux-review-incredibly-good.html

απο οτι ειδα, οι ελαχιστες απαιτησεις ειναι πολυ μικρες ( 300mhz i386 Processor * 128megs of RAM  * 1.5g HD space )
αν ειναι και ευχριστο-ευχαριστο & εξυπνο για να ασχοληθουν , να μαθουν & να αγαπησουν το LINUX τοτε ειναι τελειο...

Λοιπόν, stefan, αν θες να λερώσεις λίγο τα χέρια σου, δοκίμασε δύο πραγματικά ελαφριές διανομές για παλιό PC:

Δεν ειναι ιδιαίτερα εύχρηστες, αλλά αξίζει να τις δεις κι αυτές.

Πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου τα εξής

  • Απαίτηση hardware.
  • Ταχύτητα κατα την λειτουργία.
  • Ευχριστία κατα την λειτουργία.
  • Ευκολία εγκατάστασης - παραμετροποίησης.
  • Ευκολία συντήρησης
  • Ευκολία εγκατάστασης πακέτων

Δεν ξέρω αν τελικά εγκατέστησες κάτι απο τα παραπάνω, πάντος εγώ σου προτείνω για λόγους ευχρηστίας και δικής σου ευκολίας κάτι σε xfce πρώτα , έστω και εαν δεν σου αρέσει, και μετά lxde. Το xfce είναι αρκετά ελαφρύ και χωρίς να είναι τελείως μινιμαλ ενώ έχει παρόμοιο χειρισμό με win xp, σήμαντικό για να μην προβληματιστούν με τον χειρισμό τα ανηψάκια. Το lxde ενοείται πιο ελαφρύ αλλά θα έχεις προβληματάκια συμβατότητας χειρισμού.

Σε διανομές τώρα

  • Mint xfce
  • Μονομάχος lite
  • Xubuntu
  • Crunch bang
  • Antix
  • Puppel