Απεγκατάσταση του OpenOffice από το Synaptic

nikolaosx1 | Πέμ, 02/17/2011 - 15:12 | 1' | 7

Έχω το εξής πρόβλημα.

Έχω Debian 6 και θέλω να απεγκαταστήσω το ΟΟο και να εγκαταστήσω το LibreOffice 3.3.

Όταν πάω να κάνω την απεγκατάσταση, το Synaptic (με το στανιό) θέλει να μου εγκαταστήσει το Abiword και το Gnumeric.

Πως μπορώ να κάνω την απεγκατάσταση δίχως να μου εγκαταστήσει ένα σορό άχρηστες (για μένα) βιβλιοθήκες;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το Libreoffice δεν είναι στο Squeeze (ούτε στο Wheezy), οπότε λογικά έχεις κ repositories από sid;

Αν ναι, τότε νομίζω ότι καλύτερα, αντί για απεγκατάσταση, να κάνεις upgrade το πακέτο openoffice.org από sid, το οποίο πλέον είναι "μεταβατικό" για libreoffice:
http://packages.debian.org/sid/openoffice.org

εδω εχει  ένα οδηγο που λεει πρωτα οτι  βγαζεις το open office  και μετά βαζει libre
Click here to find out more!

Install LibreOffice in Fedora ,Ubuntu , LinuxMint and Debian | PPA launchpad| Linux
αλλα απο ubuntu 10,10 σε 11,04  που αναβαθμισα ήδη  δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα. "περασε απο πανω" το libre office .

gnu_labis, δεν έχω repositories από sid.

Κατέβασα τα .deb αρχεία από το site του LO.

 

Αν το εγκαταστήσω έτσι όπως είναι, θα έχω και ΟΟ και LO πράγμα που δεν θέλω.

 

hellaspc1, Με την εντολή "gksu apt-get purge openoffice*" μου βγάζει ξανά την

επιλογή να εγκατασταθεί το Abiword!!!

Μήπως επιλέγει την εγκατάσταση του abiword γιατί αναφέρεται σαν εναλλακτικό του openoffice (gnome-office metapackage) ; Δοκίμασε να αφαιρέσεις το metapackage πριν την απεγκατάσταση. 

Περιεργο, γιατι στο Ubuntu, εχω κανει απεγκατασταση το openoffice.org
εχω εγκαταστησει το Libreoffice, και δεν τα εχω αυτα τα πακετα εγκατεστημενα.

στο ubuntu 10.10 έκανα Purge στο openoffice και αμέσως με ρώτησε για να εγκατασταθεί το libreoffice..

mobinmob, είχες απόλυτο δίκιο.

  Αφαίρεσα το πακέτο gnome-office και τώρα μπορώ να βγάλω και

το ΟΟο δίχως ανεπιθύμητες συνέπειες. :)

 

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.