Απορία - Sony Vaio Laptop Display Problem.

platonef | Πέμ, 02/10/2011 - 15:26 | 1' | 5

Έχω μια απορία σχετικά με τους τελευταίους (1 χρόνου) Sony Vaio Laptops.

Υπάρχει ένα πρόβλημα με τις εγκατάστασεις Linux (με ubuntu 10.10 και debian squeeze που έχω δει προσωπικά). Εμφανίζει μαύρη οθόνη και λογικά υπάρχει πρόβλημα με τους drivers.

Υπάρχει κάποιος άλλος που έχει ένα τέτοιο laptop ή ξέρει ή έχει δει να συμβαίνει το ίδιο πρόβλημα???

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Φιλε κ εγώ στα ίδια εχω το Vail AR41L με GeForce 8400M GT. Από τότε που έκανα αναβάθμιση από lenny σε squeeze οι drivers τις NVIDIA δεν δουλεύουν. Δείχνει το σήμα της nvidia ότι έχει γίνει την εγκατάσταση κανονικά πριν φορτώσει τον gdm3 αλλά μετά κολλάει και δείχνει στα χρώματα ότι να ναι.
Προς το παρών χρησιμοποιώ τον driver nv αντί για nvidia στο xorg.conf.

Πάντως το πρόβλημα είναι πολύ συνηθισμένο δες εδώ.
http://ubuntuforums.org/archive/index.php/t-1590243.html

Γεια σου vagrale το αποτελεσμα είναι:
01:00.0 VGA compatible controller [0300]: nVidia Corporation G86 [GeForce 8400M GT] [10de:0426] (rev a1)

Αν κατάλαβα καλά εννοείς να εγκαταστήσω τους drivers dmks από τα πακέτα του debian?
Δοκίμασα τον 173 legacy dkms ο οποίος δούλευε κάπως, αλλά κολούσε συχνά και στο KDE δεν μπορούσα να μπω. Στο fluxbox οκ αλλά όταν πήγα να βάλω το compiz μου εβγαλε σφάλμα compiz: symbol lookup error: /usr/lib/libGL.so.1: undefined symbol: _nv001463gl. Προς το παρόν δουλεύω ακόμα με το nv driver.