K3B: Προβληματα-Αποριες

gdim | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 26

Γειά σας, χρησιμοποιώ το grip για να ριπάρω audio cd σε mp3. Για να δημιουργήσω mp3 δισκάκια όμως δεν ξέρω ποιό πρόγραμμα εγγραφής να χρησιμοποιήσω. Το k3b γράφει δίσκους mp3; Ποιό είναι το κατάλληλο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά;

Eυχαριστώ


Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θες να πας από MP3 σε audio-CD; Το K3B κάνει αυτή τη δουλειά. Απλά επέλεξε audio cd project και τράβηξε μέσα όσα mp3s χωράνε.

Καταρχήν γεια σας, 1ο ποστ

 

Κατα 2ον, θέλω να γράψω ένα iso με Κ3Β σε SuseLinux SP1. Το θέμα είναι ότι το iso είναι φτιαγμένο για cdrom παρότι έχει μέγεθος 850MB. Το Κ3B το δίνει iso9660(που απότι ξέρω είναι για cd) και στο Tools>DVD>Burn Iso Image στο πεδίο VolumeID το δίνει ως CDROM

Το θέμα είναι ότι αφορά iso για εργαλείο της δουλειάς και μας είπαν από Αμερική ότι κανονικά το Κ3Β το ξεπερνά αυτό το θέμα και το γράφει (ενώ το Nero δεν μπορει και γιαυτό μας είπαν να το γράψουμε απο Linux και οχι απο Windows).Όταν ομως πατάω Burn μας βγάζει Fatal Error= Not enough space on device

 

Καμιά ιδέα;

 

Δοκίμασε απευθείας από τη γραμμή εντολών:


cdrecord dev=/dev/hdc -v -eject driveropts=burnfree -isosize -overburn filename.iso

αντικαθιστώντας το /dev/hdc με τη συσκευή CDR/DVDR σου και το filename.iso με το δικό σου.

Δοκίμασε και χωρίς την -icosize.

Ούτως ή άλλως αυτήν την εντολή δίνει και το K3B, το οποίο χρησιμοποιεί το cdrecord.

dimitris2007-5-22 13:35:0

Νασαι καλα, θα δοκιμασω απλα να δωσω αλλη μια παραμετρο

 

Λοιπον, κατι που δεν εγραψα πριν αλλά παρατήρησα τωρα

 

1. Οταν επιλεγω το αντιγραφικό μου βγαζει "mal-κατι URL"

2. Μετά από λίγο ξεκολλάει και διαβαζει το αδειο δισκακι το οποιο το βλέπει empty αλλά βλέπει 302ΜΒ!!! μόνο, και σαν χωρητικοτητα ΚΑΙ σαν free space. Ενα δισκακι Verbatim, κλασσικό, DVD+R, 4.7 κτλ. Και μάλιστα δοκιμασα και με 2ο ίδιο δισκάκι και παλι.Και επομενως είναι λογικό που λεει Not enough space αφου παει να γραψει 850ΜΒ iso σε 302ΜΒ δισκάκι.Καμιά ιδέα;

1. Από που το επιλέγεις; Δεν κατάλαβα. Από το K3B;

2. Το δισκάκι είναι κενό; Δοκίμασες άλλη μάρκα; Δοκίμασες να δεις αν γίνεται το ίδιο σε άλλο DVDR/CDR drive;

1. Ναι, στο Κ3Β έχει αριστερα ενα πανελ που εχει τα 2 ντράιβς-το κανονικο και το αντιγραφικο-και το tree των directories

 

2. Το δισκακι ειναι κενο και ολοκαινουριο.Αλλη μαρκα δεν υπαρχει, ειμαστε στην δουλεια και το γραφειο που περνουμε γραφικη υλη εχει μονο Verbatim DVD+R. Τα υπολοιπα drives ειναι σε windows, μονο αυτός ο υπολογιστης εχει Linux

Νομίζω  πάντως ότι το ISO θα πρέπει  γράφεται σε δισκάκι DVD. Δοκίμασέ το. Το πολύ πολύ να χάσεις ένα δισκάκι

Από την κονσόλα δίνεις μια εντολή σαν αυτή:

growisofs -dvd-compat -Z /dev/hdc=path_to_your_file.iso

Αντικαθιστώντας το /dev/hdc με τη συσκευή σου και το path_to_your_file.iso με το όνομα του ISO που θες να κάψεις στο κενό DVD.
linuxformat2007-5-23 17:29:44

Μια ερωτηση ρε παιδες............Εχει καταφερει κανεις να γραψει dvdrw με k3b η με οποιδηποτε αλλο προγραμμα και να μην του βγαλει προβλημα????
Εχω ακολουθησει οτι οδηγιες βρισκω στο νετ και συνεχιζει να μου βγαζει το εξης
:-[ WRITE@LBA=0h failed with SK=5h/ASC=64h/ACQ=00h]: Input/output error
:-( attempt to re-run with -dvd-compat -dvd-compat to engage DAO or apply full blanking procedure
:-( write failed: Input/output error

Κανενας χριστιανος να βοηθησει??????

Kανενα προβλημα, ποτε!! Δε μπορεις να καψεις??

Δε λες & τη διανομη σου! Τεσπα, για κοιτα εδω & απλα κανε copy-paste τις εντολες.

Ανοιξε & το synaptik & γραψε "kino" στην αναζητηση & "καψε" με αυτο. Απλουστατο ειναι. Οπως & το K3b. Αν το ανοιξεις σε παει βημα-βημα με γραφικο περιβαλλον, στα Ελληνικα. Νομιζω οτι ειναι πιο απλο απο Nero, κλπ!

Mαλλον είναι για bug του k3b.Στην τελευταία έκδοση του υπαρχεί αναφορά για διόρθωση του συγκεκριμένου προβλήματος.Δες εδω
http://www.k3b.org/
Την τελευταία έκδοση μπορείς να την κατεβάσεις και εγκαταστήσεις απο εδω
http://www.getdeb.net/release.php?id=1084

Χρησιμοποιω suse 10.2 και η εκδοση του k3b ειναι 1.0.1.........
Παντως το συστημα γραφει τα παντα εκτος απο dvdrw .Το ιδιο dvd απο partition win καιγετε κανονικα.....
Το οτι κανενα προγραμμα των suse δεν το καιει δεν ειναι λιγο περιεργο??
Παντως θα δοκιμασω να αλλαξω μαρκα dvd να δω μηπως φταιει και αυτο,γιατι αυτο που εχω ειναι οντως tdk...
Thanx παντως για τις γρηγορες απαντησεις παιδια.....και ενα με bravo στο forum..........

exw to Fedora 7 kai psaxnw na katebasw sto K3B burnings mipos kseris kaneis pou mporo na to brw??

kai 2.
kserete ean to K3B ipostirizei tin texnologia LabelFlash??

http://download.fedora.redhat.com/pub/fedora/linux/releases/ 7/Everything/i386/os/Fedora/

αλλά καλύτερα δοκίμασε από την γραμμή εντολών την εντολή

# yum install k3b

ή να το εγκαταστήσεις από τα μενού
Εφαρμογές -> Προσθαφαίρεση λογισμικού

και στο παράθυρο που θα σου ανοίξει 

Περιήγηση -> Εφαρμογές -> Ήχος και βίντεο -> Κ3Β

 Καταρχήν συγχαρητήρια για το περιοδικό που με εβαλε στον κοσμο το linux.Εχω δοκιμάσει δε σχεδόν ολες τις διανομες που βρήσκω στα σθνοδευτικα dvd.
Στο θέμα τώρα.Πρόσφατα αντικατέστησα σε ενα παλιό pc το cdrom με dvdr,με αποτέλεσμα να εχω δύο dvdr.Υπάρχει τρόπος να κάνω εγγραφή cd,dvd,και στα δύο ταυτόχρονα με το k3b,η κάτι αλλό;

"ταυτόχρονα"; Εννοείς να μπορείς να τα χρησιμοποιείς και τα δύο εναλλάξ; Ναι, κι εγώ δύο dvd-r έχω και δουλεύω πότε το ένα πότε το άλλο.

εγω νομιζω οτι ενοει το ενα να διαβαζει και το αλλο να γραφει.
εχω δικιο?

νομιζω πως μπορεις. (εχω καιρο να το κανω, δεν θυμαμαι, αλλα δεν βλεπω γιατι οχι)

Tαυτόχρονα,δηλαδή την ιδια στιγμή το ιδιο εργο.Πχ,εχω μια διανομή λινουξ στον σκληρό μου και θέλω να την αντιγραψω δύο φόρες.Βάζω δύο σιντι και τα καίω μια καί καλή τήν ιδιά ωρα στόν ιδιο χρόνο μέ την ιδια ταχύτητα.

αυτο δεν το εχω χρειαστει και δεν το εχω κανει ποτε.

το θεωρω δυσκολο, αλλα ενταξει.

2 cd θα χαλασεις

Οταν ημουν μικρος διάβαζα σε καποιο κομικς τον τέστερ και μου εχει μείνει απωθημένο.Εχω κάνει αρκέτα πειράματα και μέ το k3b,οπως πχ να τραβήξω την πρίζα του υπολογιστή την ωρα της εγγραφής και σας πληροφόρω οτι μέτα,το k3b, συνέχησε την εγγραφή,απο το σημείο που ειχε σταματησει,αφου πρώτα διαβασε και αναγνώρισε το σιντι.Μη το δοκιμάσετε σε windows,με οποιοδήποτε προγραμμα,δεν γίνετε,το εχω ψάξει.Δέν χαλάς δύο σιντι,αλλα φτιάχνεις δυο κοπιες για δυο φίλους.Τέλος,
στα windows υπάρχει το roxio,που κάνει δυο κόπιες ταυτόχρονα και αναρωτιέμαι,γιατι οχι και στο λινουξ.

Απλά επιλέγει 2 αντίγραφα το ένα μετά το άλλο, δεν κάνεις παραγωγή έτσί και αλλίως...... ή κάνεις????. Πόση χρονική διαφορά έχει 2 λεπτά!!!

Δέν εχει να κάνει με τόν χρόνο αλλα με την λειτουργικότητα.
Ασφαλώς και δεν κάνω παραγωγη,για αυτή τη δουλεια υπάρχουν ετοιμα
μηχανήματα στήν αγορά,που καίνε ως και 10 σιντι ταυτόχρονα,καί μάλιστα
ειναι καί πολύ οικονομικά,γιατι να μπώ στην διαδικασία να πειραματηστώ;
Εάση περιπτώση,φένετε οτι αυτο που ζητάω δέν γίνετε ακομα σε λινουξ.
Ευχαριστώ οσους απάντησαν.

Μια απορία. Έχω Κ3β σε Ubuntu 7.10. Μπορεί αυτό το πρόγραμμα ή κάποιο άλλο ισως να καψει Cd ή DVD με φωτογραφίες και backround μουσική? Κάτι σαν το Pinnacle studio ας πούμε?

Όχι δεν μπορεί. Είναι μόνο για εγγραφή ήχου ή data. Εσύ χρειάζεσαι κάτι πιο εξειδικευμένο. Στη θεση σου θα δοκιμαζα καποιο προγραμμα video editing. θα εβαζα τις φωτογραφιες μου και το music background και το αποτελεσμα ειναι ενα φιλμακι που το γραφεις κατευθείαν στο dvd.

To καλήτερο πρόγραμμα γιαυτή την δουλειά είναι το mandvd

http://www.kde-apps.org/content/show.php?content=38347

Yπάρχουν και deb πακέτα για ubuntu που τα κατεβάζεις και κάνεις εγκατάσταση με ένα κλικ.