Synaptic, κλπ Προβληματα-Αποριες

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 2' | 9

Είναι εύκολο να μου εξηγήσει κάποιος γιατί παίρνω το παρακάτω μήνυμα όταν δίνω : 'apt-get update' από τερματικό...?

Failed to fetch ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/unstable/contrib/bi nary-i386/Packages.bz2  MD5Sum mismatch
Failed to fetch ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/debian/dists/unstable/non-free/b inary-i386/Packages.bz2  MD5Sum mismatch
Reading package lists... Done
W: Couldn't stat source package list ftp://ftp.ntua.gr unstable/contrib Packages (/var/lib/apt/lists/ftp.ntua.gr_pub_linux_debian_dists_unsta ble_contrib_binary-i386_Packages) - stat (2 No such file or directory)
W: Couldn't stat source package list ftp://ftp.ntua.gr unstable/non-free Packages (/var/lib/apt/lists/ftp.ntua.gr_pub_linux_debian_dists_unsta ble_non-free_binary-i386_Packages) - stat (2 No such file or directory)
W: You may want to run apt-get update to correct these problems
E: Some index files failed to download, they have been ignored, or old ones used instead.

Απ'ότι καταλαβαίνω δεν είναι προσβάσιμα τα παραπάνω αποθετήρια. Ποιά είναι η πιο πιθανή αιτία που προκαλεί κάτι τέτοιο? Πως μπορώ να λύσω το πρόβλημα αυτό?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ισως επεσε παλι ο server του ntua .
Αλλαξε τις πηγες σου στο main server της διανομης σου ή σε οποιον αλλο νομιζεις και λογικα θα δουλεψει.

Να σου πω, sitpar, πόσο καιρό στο έκανε αυτό πριν αλλάξεις repos και τι repos δοκίμασες να βάλεις και σου δούλεψε; Αυτό είναι σημαντικό για άλλους χρήστες που μπορεί να έχουν το ίδιο θέμα. share the know-how πλζ.

O X server (σε αυτόν οφείλεις ΟΤΙ γραφικά/παράθυρα/κλπ  βλέπεις). Δεν έχεις εγκαταστήσεις τα dev πακέτα του X. Πήγαινε στο Synaptic να τα κατεβάσεις. Δώσε xorg, x και βάλε όλα τα dev πακέτα. 
dimitris2007-6-4 13:30:23

Εστω οτι προσθετω ενα unofficial repo πχ του Beryl. Το ερωτήμα μου ειναι αν στο Synaptic θα :

1) Εχω ενα Beryl απο το Multiverse

2)Θα έχω 2 Beryl ενα απο το unofficial και ενα απο το Multiverse

3)Αν κανω

sudo apt-get update

sudo apt-get dist-upgrade τοτε ποιο απο τα 2 beryl θα εγκατασταθεί ; Του unofficial ή του multiverse ?

 

Δηλαδή αυτο που ρωτάω ειναι οτι αν σε καποια φαση χρειαστώ ενα unofficial repo, κανω comment το Multiverse ? Μετά όμως θα ξανακάνω remove το repo που εβαλα ; Και οταν θα κανω dist-upgrade μεθαυριο ; Θα αντικατασταθεί το πακέτο με το repo που ειχα χρησιμοποιησει ευκαιριακα ;

WiludrakeGR2007-6-25 18:49:30

Θα σου εγκαταστήσει την νεώτερη έκδοση απο όποια πηγη και να προέρχετε.

Μαλιστα, δηλαδη για να δωσω ενα παραδειγμα να δω αν καταλαβα καλα. Επειδη ως συνηθως το project του Beryl εχει τα πιο προσφατα-beta τα οποια δεν τα εχει το multiverse-universe κλπ , αρα , λογικα δεν θα υπαρχει προβλημα. Ετσι δεν θα χρειαστει να κανω comment καποιο repo ή να διαγραψω τι unofficial repo του Beryl. Εσυ και γενικα οι περισσοτεροι, τι κανετε ; Ποια μεθοδο εφαρμοζετε ;

Γιατι τα μπλεκεις??
Δυο πηγες εχει ολες & ολες το beryl. Την αυθεντικη & την αλλη. ΔΕΝ κανεις τιποτα!!

Ηταν & σαφης ο chek:

chek2fire] Θα σου εγκαταστήσει την νεώτερη έκδοση απο όποια πηγη και να προέρχετε.