Διανομη για παλιο/μικρο pc/laptop;

xaxolis | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 1' | 9

ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ PC ΜΕ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ AMD K6 2/400, RAM 196000 MB,HDD 10 GB, ΚΑΡΤΑ ΟΘΟΝΗΣ S3 TRIO 32/64 KAI ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΩ ΤΟ AUSTRUMI ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΕΥΧΟΣ ΜΟΥ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΡΑΚΑΤΩ :
AVAILABLE BOOT OPTIONS :
AL NOCDCACHE
AL TEXT
AL NODDC

ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ ΤΟ 'LOADING BZIMAGE' & 'LOADING INITRD.BZ' KAI ΚΑΝΕΙ ΕΠΑΝΕΚΚΙΝΗΣΗ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ

ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΕΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ.
ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ 'ΤΡΕΞΩ' ΤΟ LIVE CD ΤΟΥ FREESPRICE ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΝΩ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΤΟ ΦΟΡΤΩΝΕΙ ΚΟΛΛΗΣΕ ΣΤΟ
'DEBUG = FALSE'
'MOUNT=FALSE'

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δοκίμασε να δώσεις την
al nocdcache

στο boot prompt. Κατόπιν, αν δεν δουλέψει πάλι, δοκίμασε και με τις υπόλοιπες επιλογές. Το Austrumi είναι LIVE CD, θα πρέπει να σε βγάλει σε γραφικό περιβάλλον.

Για το Freespire, όταν κάνει boot και σου εμφανίζει το αρχικό μενού με τις επιλογές εγκατάστασης, κλπ, πήγαινε στην τελευταία ADVANCED OPTIONS και εκεί δοκίμασε να κάνεις boot με κάποια από τις εκεί επιλογές, π.χ. τις δύο πρώτες:
"LIVE BOOT WITH OPTION apm=off"
"LIVE BOOT WITH OPTION acpi=off"

ola kala...mia last erwtisi kai klinw to topic... 

θελω αν μπορει καποιος να μου πει καποιο Light αλλα ταυτοχρονα αξιοπιστο linux.

(mandriva,suse,redhat,KateOS,ArchLinux,vortal,ubuntu)

genika kapoio light για laptop (intel 1,4 512 ram)

 

ευχαριστω

Το laptop σου μια χαρα μπορει να τρεξει & Mandriva & PCLOS & Ubuntu-Kubuntu & πολλα αλλα. Τωρα αν θες κατι που στη κυριολεξια να ειναι σφαιρα, τοτε: Puppy Linux Tαχυτητα...φωτος!!!

Καλησπερα εχω ενα pentium mmx 200 με 64mb ram kai Θελω να εγκαταστησω linux για να στήσω δικτυο με τον καινουργιο μου στον οποιο εχω βάλει xp / fedora 6. Τι διανομη προτείνετε; υποψην οτι ο σκληρος ειναι 2.5gb...
Ευχαριστω!

Puppy Linux φυσικά. Υπάρχει στο DVD του τεύχους 14 αλλά και από το site puppy-os.

Υπόψην, το Puppy χρειάζεται μόλις 100 ΜΒ από το σκληρό σου

Slackware 11 θα είναι το καλύτερο πιστεύω. το έτρεχα πρι 1 χρόνο σε ένα Pentium 133/48Mb RAM. Έκανα και DVD-Rip σε DivX με ανάλυση 720x576 :) Για WindowManager το FluxBox θα είναι καλή επιλογή.

Το puppy , που σου λεει ο Δημητρης ειναι super. Αν θες κατι, εξισου μικρο, μα πιο...σικατο δες το Dream Linux

Έχω έναν παλιό φορητό υπολογιστή που σέρνετε με τα windows xp που του έχω βάλει,αν και δεν τον χρησιμοποιώ θα μου προτείνατε κάποια έκδωση λίνουξ που θα μπορούσα να βάλω για να βρεί το "φώς" του το μηχάνημα?

Ο επεξεργαστής του είναι Intel Celeron 433MHz,μνήμη RAM 160MB,κάρτα γραφικων PCC Maestro.και έχει μόνο μονάδα που δέχετε CD-ROM και από οτι βλέπω ούτε επανεγγράψιμα CD δέχετε.

Γιωργο, αν κοιταζες, λιγο στο forum, θα εβρισκες απαντηση. Τεσπα, για να μη τα ξαναγραφω τωρα, σου δινω τα links.

εδω & εδω.

Φυσικα υπαρχουν πολλες ακομα διανομες που μπορουν να τρεξουν αξιοπρεπως στο laptop σου, μα αυτες που προτεινονται ειναι απο τις πιο ευχρηστες & με ταχυτητες.... φωτος!!!

Aν θες κατι πιο πληρες, μα & παλι γρηγορο δες & το: PCLOSminime(πολυ καλη-μικρη-διανομη, ιδανικη & για αρχαριο!!)
Κοινως θα εχεις ενα τοσο γρηγορο laptop, που θα το χρησιμοποιεις καθημερινα, παλι... constantinos2007-6-25 17:54:21