Linux Box

WiludrakeGR | Κυρ, 01/13/2008 - 23:22 | 3' | 11

Πάει το παλιο το PC...χαλασμενο τροφοδοτικο εδινε περισσοτερη τάση και κατεστρεψε επεξεργαστη (ο ημιαγωγος εγινε η 'χαρα' της αγωγιμότητας), μητρικη και κάρτα γραφικών. Οπότε ψάχνομαι για καινουριο σύστημα αλλα θέλω να είναι συμβατό με το linux και αθόρυβο. Γι αυτό σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω Watercooling και ένα τέραστιο case πχ Stacker της Coolermaster καθως κι ενα Panel για να ρυθμιζω τα speed fans. Επεξεργαστή θα πάρω καποιον Core Duo απλα περιμενω να βγει η καινουρια φουρνια και να πεσουν οι τωρινες τιμες. Μητρική ; Θέλω να εχει οπωσδήποτε πισω Ethernet. Τι Chipset ομως ; Τα nForce παιζουν καλα ; Μνήμες RAM θα βαλω ενα σετάκι 2GB σε 800DDR2. Κάρτα γραφικών μια nVidia. Αλλα εδω θελω μια διευκρίνηση. Αν παρω καρτα γραφικών που υποστηρίζει HD και μια οθόνη που να υποστηρίζει κι αυτή HD, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο linux ; Προβλημα εννοώ πχ αναγνώριση οθόνης, ανάλυσης, κολλήματα με το XGL κλπ. Το έχει δοκιμάσει κανεις ; Επίσης για οθόνη θα λέγατε μια Eizo 17άρα ή μια Samsung 19αρα με HD ; Τροφοδοτικό θα πάρω ενα δυνατό με μεγαλο Effeciency μαλλον το Seasonic 650W ή το Tagan 700W. Για σκληρό θα παρω εναν SATA (εχει προβληματα με την αναγνώριση απο τo linux ;) αλλα δεν ξερω ποιο να επιλέξω WD, Seagate, Maxtor ; Επίσης θελω να μου προτείνεται έναν εκτύπωτή και μια webcam που θα ειναι συμβατά με το linux ωστε να μην εχω προβλήματα.


Για διανομή, πια άλλη ; Ubuntu μια ζωή!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γνώμη μου να παρεις μητρική της intel για μεγαλύτερη σταθερότητα, ανάλογα βέβαια και το τι ζητάς.

Για την κάρτα γραφικών δεν το ξέρω αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα

Οθόνη όποια σου αρέσει, περι ορέξεως κολοκυθόπιτα

Οι SATA δίσκοι δεν έχουν πρόβλημα

Οι webcam της logitech παίζουν μια χαρά όπως και οι περισσότεροι εκτυπωτές.

Intel Chipset εννοεις ; (για την μητρική λεω) .

Επειδη ενας φιλος μου σε δυο μητρικές p35 ds4 και 965 και οι δυο gigabyte χωρίς το all-generic-ide
δεν ξεκίναγε το Livecd στη διαδικασία Boot έμενε για πάντα

WiludrakeGR2007-6-25 18:50:41

WiludrakeGR] Intel Chipset εννοεις ; (για την μητρική λεω)

Nαι, chipset, εννοει. Βεβαια, αλλος, μπορει να εχει αντιθετη αποψη, μα προσωπικη(&..ψιλοεμπειρικη) γνωμη ειναι η ιδια.

με αυτη, παντως-αν σου κανει- σιγουρα δε θα εχεις κανενα προβλημα!

Αν αγορασω αυτην την μητρικη και της βαλω εναν Athlon 64 X2 dual core ποια έκδοση του Ubuntu θα πρεπει να κατεβασω ; η i386 δεν κανει ;

Μια χαρά κάνει και η i386 (το i386 είναι ο ΜΚΔ όλων αυτών των Pentium I, II, III,IV, Athlon, και πάει λέγοντας). Απλά αν εγκαταστήσεις την AMD64 έκδοση του Ubuntu υποτίθεται ότι θα έχεις κάποια βελτίωση στο "efficiency" μια και όλα τα προγράμματα του Ubuntu θα είναι compiled για κάποιο 64bitο επεξεργαστή σαν τον X2 σου. Ωστόσο θα έχεις άλλα προβλήματα (π.χ. με διάφορες εφαρμογές που δεν θα βρίσκεις πακέτα 64bit) που δεν ξέρω αν αξίζει να επιλέξεις την 64bit διανομή...

Ωραια! θελω τωρα να μου προτείνετε μια WebCam κι εναν εκτυπωτη που να παιζει στο Ubuntu χωρις προβλημα. Μην μου πειτε παρε νανα οποιονδηποτε HP αλλα μοντελο θελω.

btw υπαρχει ενα προβλημα με το nforce 550 570

Background
When booting the Ubuntu 6.10 SE Live
DVD on Althon 64X2 CPU with nForce 570 Ultra chipset, you may
encountered an error message of "Kernel panic" and "noapci" something.

Solution
There
is a bug on the Official Ubuntu Live CD as well as SE Live DVD.
However, it is very easy to fix by adding "noapic" at the end of the
command line after pressing F6 on Item 1 or 2.

If you booted up
and installed Ubuntu 6.10 SE Live DVD onto the same machine, everything
is fine and normal (i.e. you are not required to add the "noapic" on
the boot command line).

Για webcam, η Logitech QuickCam παίζει άνετα με τους gspca drivers (υπάρχουν και στο DVD του Linux Format)

Για εκτυπωτή, πάρε πολυμηχάνημα HP PSC, π.χ.

PSC C3180 ή το Photosmart 3310 ή το DeskJet 970.
dimitris2007-6-29 20:38:4

Φυσικά πριν πάρεις εκτυπωτή να συνυπολογίσεις το κόστος εκτύπωσης που είναι συνήθες πρόβλημα

Ρώτησε το κόστος από τα μελάνια και πόσες σελίδες εκτυπώνουν.