ΧFBDEV? Γιατι το κάνει αυτό?

andreas122 | Κυρ, 01/30/2011 - 23:14 | 1' | 4

Έχω εγκαταστήσει το πακέτο Xfbdev (xserver-xfbdev λέγετε στο debian) αυτό το πρόγραμμα το άνοιξα στο slackware, στο debian κ.τ.λ. αλλά ποτέ δεν μου εμφάνισε γραφικό περιβάλλον, γιατί? αφού η κονσόλα έχει ανάλυση! τι πρέπει να κάνω? γιατί εμφανίσει μόνο μια μαύρη οθόνη και όταν πατάω shut down τότε εμφανίσει για ένα δευτερόλεπτο το ποντίκι σε σχήμα 'χ' και μετά φυσικά κλείνει το σύστημα. λογικό.

τελικά πως θα το χρησιμοποιήσω? το χρειάζομαι διότι ολόκληρο το xorg είναι πολύ βαρύ. 
μην με αφήσετε αναπάντητο. ευχαριστώ. ακόμη και αν δεν ξέρετε απαντήστε για να δώσετε ιδέες.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

τώρα συγγνώμη αλλά που πας και τα βρίσκεις κ εσύ?

δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Xfbdev αλλά για να μην μήνεις αναπάντητος (προς το παρόν) σου προτείνω

xmonad ή wmii που είναι δοκιμασμένοι και μπαρουτοκαπνισμένοι TWM ;)

to Xfbdev το θέλω γιατι το Χorg είναι πολύ βαρύ. και αυτό που βρήκα το πείρα απο τα αποθετήρια του debian, διοτι θέλω να είναι ενα tiny x server (επίσεις το xvesa δεν δουλεύει για αυτό σκέφτηκα να βάλω αυτό).

νομίζω οτι οσο ελαφρύ wm και να βάλω πάλι δεν θα έχω αποτέλεσμα, και καθόλου να μην έχω πάλι αργό θα ειναι. (ιδικά ο browser).