Βιβλία για πιστοποίηση Red Hat Certified Technician & Red Hat Certified Engineer

scorpion1026 | Τρί, 01/25/2011 - 14:52 | 1' | 5

Καλησπέρα σας,
Είμαι καινούριος στο Forum.Χρησιμοποιώ το Linux ως κύριο λείτουργικό σύστημα 3 χρόνια.
Ενδιαφέρομαι για τις πιστοποιήσεις της Red Hat.
Γνωρίζω ότι υπάρχουν σεμινάρια για τις εν λόγω πιστοποιήσεις.Αλλά δεν είναι διατεθειμένος να πληρώσω.
Για αυτό,έαν γνωρίζεται,να μου προτείνεται βιβλία για ανάγνωση.
Ευχαριστώ.

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 2.4 (ψήφοι: 3)

Σχόλια

εδώ η ύλη όσο  για βιβλία  κανε αναζήτηση με τους όρους

  red hat certified engineer βιβλία

θα δεις οτι κυκλοφορούν βιβλία σε ελληνικά βιβλιοπωλεία.  δεν εχω πάρει, αλλα ενδιαφεςρομαι για τέτοια φάση.
ενδεικτικά το ανέφερα αλλα απ οτι βλεπω εχει πολλες  έκδοσεις.
 κανε νια πιο εκτεταμενη αναζήτηση  απο οτι βλεπω στο amazon  εχει και δειγμα περιεχομένων δεσ αν σε  καλύπτει - η ερωτηση σου μετακνηθηκε στο σωστο τομέα

Η αλήθεια είναι ότι σαν τα text / labs books που θα πάρεις σε ένα σεμινάριο της Red Hat μαζί με τα lab που παρέχει, δύσκολα θα μαζέψεις τόση γνώση μέσα σε μια εβδομάδα.
Στο Amazon αλλά και στα Ελληνικά site βιβλιοπωλείων θα βρεις τουλάχιστον 2-3 που κυκλοφορούν και μάλλον βοηθήσουν σε ένα βαθμό. Φρόντισε να βρεις βιβλία πάνω στο RHEL 6 καθώς δεν διατίθεται πλεον η εξέταση για το 5.

Καλό διάβασμα. Όταν αποφασίσεις να δώσεις τις εξετάσεις του RHCA και RHCE ενημέρωσέ με για να δούμε που και πότε μπορείς να δώσεις

Φιλικά,

Νίκος

Η RedHat παρέχει φοβερό documentation online. Εξαρτάται πόσο διάθεση (ή/και υπομονή :-) έχεις.
Ξεκίνα π.χ. από εδώ:
RedHat Enterprise Linux Documentation
http://docs.redhat.com/docs/en-US/Red_Hat_Enterprise_Linux/index.html

Εναλλακτικά, μπορείς να δεις και το CentOS, το (τελείως) αντίστοιχο OpenSource του RedHat. Το wiki και τα forums που έχει προσφέρονται για απορίες και εκμάθηση.

Πληροφορίες για τα certifications της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης υπάρχουν εδώ: http://www.hau.gr/?i=business-it-training.el.redhat-academy.
Τιμές δεν αναφέρουν, αλλά δεν πρέπει να είναι οικονομικές :-).

Καλημέρα παίδες,

πριν από λίγο καιρό ενδιαφέρθηκα και'γω για τα certifications της RedHat (RHCSA, RHCE). Το πρόβλημα που αντιμετώπισα είναι ότι όσο κι αν έψαξα στο site της RedHat, δε βρήκα πουθενά πληροφορίες για το που μπορώ να δώσω τις εξετάσεις σε Κύπρο/Ελλάδα. Υποψιάζομαι ότι μάλλον πρέπει να ταξιδέψει κάποιος στο εξωτερικό για να δώσει, δηλ. αεροπορικά, ξενοδοχείο, 400Ε τα εξέταστρα για το RHCSA και άλλα τόσα για το RHCE, είναι μια μικρή επένδυση:) 

Όποιος έχει παραπάνω πληροφορίες ή αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, παρακαλώ let me know!

 

Κάνε λίγες βδομάδες υπομονή.
Θα υπάρχουν ενδιαφέρουσες ανακοινώσεις σε μερικές βδομάδες

Νίκος