καλύτερο toshiba για linux

aakkuan | Τετ, 12/29/2010 - 23:54 | 2' | 5

παιδιά λόγω του ότι καλώς εχόνντων των πραγμάτων θα μεταναστεύσω του χρόνου κάνοντας μεταπτυχιακό που θα βασίζεται σε υπολογιστή, σκέφτομαι την αντικατάσταση του 2,5 χρόνων laptop μου.

το παρόν acer μου κάνει νάζια όσον αφορά τις επιδόσεις (χωρίς να μαι σίγουρος ότι δεν βάζει και το χεράκι του το ubuntu Frown  ), υπερθερμαίνεται εύκολα και μου χει βγάλει την ψυχή με τα τροφοδοτικά (κοντεύω να το αλλάξω δεύτερη φορά.

 

κάνοντας και ένα research βλέπω ότι είναι πιθανόν σαν acer να μου βγάλει και άλλα προβλήματα προτιμώ να μαγειρέψω πριν να πεινάσω και να πάρω ένα -κοινώς παραδεκτό- αξιόπιστο toshiba.

 

ψάχνω κάτι μετριοπαθές δεν με ενδιαφέρει το 3d gaming (εκτός από emulation του wii Sealed)  αλλά θεωρώ ότι πρέπει να χει αυτόνομη κάρτα γραφικών.

θέλω να χει αρκετή υπολογιστική ισχύ και μνήμη ώστε και μετά από χρόνια να μπορώ να ακολουθώ με ευκολία τις εξελίξεις (εκτός gaming εννοείται) 

θέλω, τέλος, να έχει απόλυτη διαπιστωμένη συμβατότητα σε όλα τα μέρη του με ubuntu κυρίως και με linux γενικότερα.

 

σκοπεύω να δώσω σεβαστό πόσο (700- 800) και θέλω να "επενδύσω" με βάθος χρόνου.

 

όποιος δεν βαρέθηκε να με διαβάζει ευχαρίστως να δώσει τη γνώμη του Smile

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Προσωπικα θα κοιταγα πρωτα σε dell και αν δεν εβλεπα κατι να ικανοποιει αυτα που θελω θα κοιταγα και αλλου...

 

Ειμαι παρα πολυ ικανοποιημενος και απο το μηχανημα μου (XPS M1530) και απο την εξυπηρετηση τους...!

Αν μπορείς πήγαινε στα 1100 και πάρε το "Dell Inspiron 17R core i7 aluminium"
δες το σαν επένδυση για το μέλλον...
το πήρα πριν λίγες μέρες τρέχει slackware χωρίς φόβο και πάθος και πληρεί όλες τις προδιαγραφές που βάζεις τώρα και είναι i7

uname -a
Linux darkstar 2.6.36.2-smp #2 SMP Sun Dec 26 00:06:47 EET 2010 i686 Intel(R) Core(TM) i7 CPU Q 740 @ 1.73GHz GenuineIntel GNU/Linux

μου προτείνετε dell ως τι;

 

ως πιο αξιόπιστο;

ως πιο συμβατό;

ή ως πιο αποδοτικό; 

 

γιατί αν είναι το τρίτο, δεδομένου ότι ποτέ δεν είχα extreme απαιτήσεις, θα επιμείνω στα toshiba...

Η προσωπικη μου γνωμη και τακτικη ειναι να μην κυνηγαω και να μην επενδυω τα χρηματα μου στην τελευταια λεξη της  τεχνολογιας....το σταματησα αφου πληρωσα ακριβα και εμαθα....η ψηφιακη εξελιξη τρεχει με την ταχυτητα του φωτος ,και οτι και αν αγορασεις σημερα ,εχει ´ξεπερασθει'' σε ενα χρονο και η τιμη  του θα εχει πεσει στα 2/3 εως και 1/2 της αρχικης....Παραδειγμα....η πρωτη μου ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη ,nikond70 ,τεχνολογια αιχμης εκεινο το Δεκεμβριο αγορασθηκε με 1470e ...8 μηνες αργοτερα πουλιοταν 600e...και εγω σταματησα να καμαρωνω....Αν βαλω και τους υπολογιστες τελευταιας λεξης που εχω παρει και σε δυο χρονια ο γιος μου ειπε''πατερα ακομη αυτη τη γκουμουτσα εχεις'''......εκτοτε δεν αγοραζω υπολογιστη πανω απο 650-700e ο κοσμος να γυρισει αναποδα....Για μενα πλεον οι καλυτερες αγορες ειναι αυτες του καλου μοντελου της προηγουμενης χρονιας γιατι εχουν την καλυτερη σχεση τιμη/αποδοση...