Μόνο Linux

Diablw | Σάβ, 09/25/2010 - 23:36 | 2' | 39

Πήρα την μεγάλη απόφαση να βγάλω τα πατζούρια (τζάμπα χωρο πιάνουν)

ΑΛΛΑ...

0.Εχετε ένα καλό tutorial;

1.Θα πρέπει να κάνω format; (δεν έχω 2ο σκληρό :( )

2.Κανα καλό media player εχετε να προτείνετε;
(Θελω:Να μπορώ να φτιάξω και να αποθηκέυσω playlists και να παιζει ολα τα ηδη ταινιών χωρις προβλημα)
(Δεν με πειράζει αν δεν τα έχει όλα μαζί ένας στα win είχα 2 (wmp και bs) )

3.Αν δεν χρείαζεται format θα πρέπει ν μεταφέρω τα πάντα σε φακέλους του λινουξ;

4.Θα πρέπει να επανεγκαταστήσω το λινουξ;

5.Συγνώμη για τον αόριστο τίτλο αλλά δεν μου έρχεται τίποτε άλλο αυτή την στιγμή

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Κατ' αρχήν, θα πρέπει να μάθεις ότι δεν είναι ΤΑ Linux, αλλά TO LINUX!

1α. Πάρε backup τα αρχεία σου.

1β. Όχι, δεν χρειάζεται γενικό format. Θα μπεις από ένα live CD και θα χρησιμοποιήσεις το πρόγραμμα Gparted για να διαγράψεις το τμήμα των Windows.

2. VLC. Εγγύηση. Παίζει τα πάντα. Υπάρχουν και άλλοι αν χρειαστεί.

3. Αν έχεις πρόσβαση από τα Windows στο Linux partition, μπορείς να αντιγράψεις τα πάντα στο /home σου. Αλλά σε παραπέμπω στο 1α, σε περίπτωση που κάνεις λάθος λόγω απειρίας.

4. Αν δεν σβήσεις το Linux partition σου, κατά λάθος, δεν θα χρειαστεί.

5. Καλός είναι ο τίτλος! ;)

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 πες μας και ποια διανομή θα εγκαταστήσεις ...

 

αλλά από ότι βλέπω σε πάρει από κοντά ο ippokratis οπότε σε βλέπω καρφωτό για κανένα gentoo ...toorox...ultimate ubuntu ...άντε κανένα sabayon για ξεκάρφωμα...

Κοίτα...το λαπτόπι απο μόνο του έχει 2 σκληρούς.

Τώρα έχω ubuntu γιατί αν και σιγά σιγά μαθαίνω με πολύ τερματικό καλά δεν τα πάω

Οπότε λέω να αφήσω στον ένα σκληρο τα ubuntu για μουσική ταινίες κ.α.
και στον άλλο να βάλω κάτι πιο σύνθετο, κάτι που θα με κάνει να μαθω, αλλά ας μην το παρακάνουμε κιόλας

Αφήνομαι στα χέρια των ειδικών
 

Σε καλώ από κοντά να σου εγκαταστήσω το Arch Linux και να στο ρυθμίσω. Επίσης: Εκμάθηση γραμμής εντολών και βασικότερων (και μη) προγραμμάτων. Όλα δωρεάν, φυσικά! Αν ενδιαφέρεσαι, πες μου... ;)

 

- Open the source HAL.

- Right away Dave!

κοίτα καλό είναι το ubuntu ,εννοείται...

από την άλλη κάτι για να μάθεις ...με όλα μαθαίνεις αλλά η αλήθεια με κάποια μαθαίνεις πιο πολύ...ειδικά εκείνα τα δύστροπα (π.χ arch linux) 

επίσης το fedora έχει μια άγρια όμορφια (τουλάχιστον παλιότερα που είχα ασχοληθεί λίγο γιατί αν και μοιράζεται το ίδιο gnome με το ubuntu είναι ελαφρώς διαφορετικό)

το open suse επίσης ...

το mandriva είναι σαν έχεις απεναντί σου ένα παιχνίδι (εμένα έτσι μου φαίνεται μέχρι να σκαλώσει κανένα update και να γίνουνε μαντάρα όλα) , τώρα έχω ένα power pack

εγκατεστημένο σε vmware σε έναν imac  και μέχρι στιγμής αντέχει μια χαρά να μην το ματιάσω ...

το sabayon είναι μια κατηγορία μόνο του ...

και τέλος το mint ...η αρχή και το τέλος όλων ...και όπως είχε πει και ο κορυφαίος alfisti : κάπως έτσι θα έπρεπε να είναι το ubuntu ...

Hal9000]

Σε καλώ από κοντά να σου εγκαταστήσω το Arch Linux και να στο ρυθμίσω. Επίσης: Εκμάθηση γραμμής εντολών και βασικότερων (και μη) προγραμμάτων. Όλα δωρεάν, φυσικά! Αν ενδιαφέρεσαι, πες μου ;)

 

- Open the source HAL.

- Right away Dave!

 

 

αυτό θα ήθελα να το δω και εγώ....!!!

να κρατήσουμε την ανάσα μας όταν θα δώσουμε

 

pacman -Syu

 

θα πάει καλά δεν θα πάει.....?

έχει ένα σασπένς η υπόθεση...

Όλα δουλεύουν ρολόϊ εδώ! Φυσικά και 'σύ είσαι προσκεκλημένος, αν θες... :)

 

- Open the source HAL.

- Right away Dave!

Κι εγώ θέλω! :P

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

g.b]

 πες μας και ποια διανομή θα εγκαταστήσεις ...

 

αλλά από ότι βλέπω σε πάρει από κοντά ο ippokratis οπότε σε βλέπω καρφωτό για κανένα gentoo ...toorox...ultimate ubuntu ...άντε κανένα sabayon για ξεκάρφωμα...

 

:D Όπως τον κόβω, κλείνουμε σε Sabayon! Θα βοηθήσει και ο giannis12a. :P

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

g.b]

κοίτα καλό είναι το ubuntu ,εννοείται...

από την άλλη κάτι για να μάθεις ...με όλα μαθαίνεις αλλά η αλήθεια με κάποια μαθαίνεις πιο πολύ...ειδικά εκείνα τα δύστροπα (π.χ arch linux)

Αυτο απο που προκειπει?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. εχουν επιλυσει περισσοτερα bug?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. κανουνε τις μεταφρασεις?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. εχουν βοηθησει περισσοτερο στην αναπτυξη και τη διαδοση του Ελευθερου λογισμικου?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. κανουν κατι αλλο που δεν γνωριζω?

Αυτα απλες αποριες ειναι που εχω, δεν τις γαρφω ολες,......και αν εχεις απαντησεις, θα ηταν ενδιαφερον να τις ακουσω! :)

 όπως σχεδόν κάθε φορά βλέπεις το θέμα από μια διαφορετική οπτική γωνία και εξηγώ τι εννοώ:

λόγω του ότι οι γνώσεις σου πάνω στο αντικειμένο είναι πολύ μεγάλες παίρνεις σαν δεδομένο ότι και ο απέναντί σου 

κατέχει το ίδιο επίπεδο γνώσεων .

σε ότι με αφορά είναι σαν να παίζει ο ολυμπιακός με την κολοπετεινίτσα όσον αφορά τις γνώσεις πάνω στο λίνουξ .

λέγοντας δύστροπο το arch εννούσα ότι η εγκαταστασή του είναι από τους μεγαλύτερους εφιάλτες που αντιμετώπισα ...

και οι δυσκολίες δεν σταματούνε εκεί...

π.χ

άλλες φορές για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα δίνεις

pacman -S ....

και άλλες

yaourt -S...

αυτό και μόνο μπλοκάρει ένα κομπιουτερφρικ σαν και εμένα ...

αυτό εννουσα με το δύστροπο ...

 

 

Παιδιά μην με ρίξετε απο την αρχή στα δύσκολα έτσι ; :P

Nα μάθω οκ αλλά μην κάψω και το λαπτόπι.

γιατί αν τα βρήκε ο g.b. δήσκολα με το arch εγώ  μάλλον θα σπάσω το κεφάλι μου στο πληκτρολόγιο

vagrale13]

Αυτο απο που προκειπει?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. εχουν επιλυσει περισσοτερα bug?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. κανουνε τις μεταφρασεις?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. εχουν βοηθησει περισσοτερο στην αναπτυξη και τη διαδοση του Ελευθερου λογισμικου?

Μηπως οι χρηστες του arch, κλπ. κανουν κατι αλλο που δεν γνωριζω?

Αυτα απλες αποριες ειναι που εχω, δεν τις γαρφω ολες,......και αν εχεις απαντησεις, θα ηταν ενδιαφερον να τις ακουσω! :)

Μα όλα αυτά δεν έχουν σχέση με το τι μαθαίνει κάποιος..άλλα με τη συνεισφορά της διανομής.

Hamsters !

Βρε παιδιά, ωραίο το Arch, δεν λέω, αλλά ο g.b. έχει ένα δίκιο για το θέμα της εγκατάστασης. Κι εγώ, τρεις φορές προσπάθησα να το στήσω και δεν μπορούσα να κάνω login μετά το πρώτο στάδιο. Το δοκίμασα λιγάκι με τον FaunOS, αλλά κι αυτό (καθότι πεθαμένο) τα 'φτυσε! Εγκατέστησα πρόσφατα το Archbang που χρειάζεται λιγότερο χρόνο και σε περνάει σε έτοιμο Arch με Openbox, αλλά με το δεύτερο update δεν μου αναγνώριζε το password και δεν μπορούσα να μπω στο σύστημα! Το διέγραψα και περιμένω την καινούρια έκδοση για να του δώσω άλλη μια ευκαιρία. Μην τα βλέπετε όλα απλά, όσοι έχετε Arch. Δύστροπο είναι.

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Πάγια άποψη μου, όποιος θέλει να μάθει, θα μάθει όποια διανομή κ αν βάλει. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις με το Arch (όπου Arch, βάλτε Gentoo, Debian κλπ) κ όχι με το Ubuntu (όπου Ubuntu βάλτε Mandriva, Mint, OpenSuse κλπ), κ το ανάποδο.

Ως εκ τούτου, ένας νέος χρήστης, οφείλει να διαλέξει ό,τι πιο εύκολο (στην εγκατάσταση του), προκειμένου να βρεθεί στο μικρότερο δυνατό χρονικό διάστημα με ένα έτοιμο σύστημα, κ από εκεί κ πέρα πάντα θα έχει μπροστά του ένα linux desktop, άσχετα από το λογότυπο που θα βλέπει.

Πάσης φύσεως "χακεριές" γίνονται με οποιοδήποτε Linux.

Με βάση τα παραπάνω, για το φίλο μας το Diablw, προτείνω Mint.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Σ'ευχαριστώ ρε Λάμπη αλλα τι απο τα δυο λες να κάνω αφου βγάλω τα πατζούρια ;

1.Στον 1ο σκληρο που ήταν τα win βάζω mint και στον άλλο κρατάω τo ubuntu

2.Βγάζω και τo ubuntu και έχω μόνο mint

3.συνιθίζω τo mint και μέτα βγάζω και τo ubuntu

g.b]

 όπως σχεδόν κάθε φορά βλέπεις το θέμα από μια διαφορετική οπτική γωνία και εξηγώ τι εννοώ:

λόγω του ότι οι γνώσεις σου πάνω στο αντικειμένο είναι πολύ μεγάλες παίρνεις σαν δεδομένο ότι και ο απέναντί σου 

κατέχει το ίδιο επίπεδο γνώσεων .

Δεν νομιζω να εχω δωσει καπου αυτη την εντυπωση.....

μιας και εγω με θεωρω νεο χρηστη στο Linux, και δεν νομιζω ουτε να ειπα οτι εχω αυτες τις γνωσεις που αναφερεις, μα ουτε και να ισχυει κατι τετοιο!

g.b]λέγοντας δύστροπο το arch εννούσα ότι η εγκαταστασή του είναι από τους μεγαλύτερους εφιάλτες που αντιμετώπισα ...

και οι δυσκολίες δεν σταματούνε εκεί...

π.χ

άλλες φορές για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα δίνεις

pacman -S ....

και άλλες

yaourt -S...

αυτό και μόνο μπλοκάρει ένα κομπιουτερφρικ σαν και εμένα ...

αυτό εννουσα με το δύστροπο ...

Και απο αυτο, παει να πει οτι καποιος θα μαθει το Linux?

thanos]Μα όλα αυτά δεν έχουν σχέση με το τι μαθαίνει κάποιος..άλλα με τη συνεισφορά της διανομής.

Και απο που προκειπτει? Με το αν καταφερει καποιος να κανει εγκατασταση το arch τοτε αρχιζει να μαθαινει?

Δηλαδη καποιος χρηστης που εχει εγκατεστημενο 3-4 χρονια Ubuntu, Mint και δεν εχει εγκαταστησει ποτε του arch, δεν ξερει,

ενω καποιος που εκανε εγκατασταση το arch και το χρησημοποιει 2 ημερες ξερει?

Μαλλον εχουμε μπερδευτει τελειως, αν σε νεους χρηστες του Linux τους δηνουμε την εντυπωση αυτη, που ειναι τελειως λαθος! 

Περισσοτερο κακο κανουμε, παρα καλο στο Ελευθερο λογισμικο

gnu_labis]Πάγια άποψη μου, όποιος θέλει να μάθει, θα μάθει όποια διανομή κ αν βάλει. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις με το Arch (όπου Arch, βάλτε Gentoo, Debian κλπ) κ όχι με το Ubuntu (όπου Ubuntu βάλτε Mandriva, Mint, OpenSuse κλπ), κ το ανάποδο.

+1 με εχεις καλυψει απολυτα!

 vagrale13 , 

ώπα φίλε μου ...χαλάρωσε....

γιατί διακρίνω στο ποστ σου μια κάποια επιθετικότητα...?

το ότι τόνισα τις γνώσεις σου σημαίνει ότι είπα κάτι αρνητικό για εσένα...?

ίσα ίσα που εγώ χρησιμοποιήσει πολλές φορές αυτά που γράφεις για να δώσω λύσεις σε κάτι που αντιμετωπίζω...

και αυτοσαρκάστηκα κιόλας λέγοντας ότι εγώ παίζω Δ' ερασιτεχνική σε ότι αφορά τις γνώσεις μου για το λίνουξ , ενώ εσύ σίγουρα το κατέχεις σαφώς καλύτερα από εμένα

θα μπορούσα να γράψω και άλλα , αλλά νομίζω ότι ήδη έχεις καταλάβει ότι κάπου ...έστριψες λάθος ειδικά σε ότι αφορά εμένα ...

αν έχεις την καλοσύνη πάρτο ξανά από την αρχή γιατί το μόνο που δεν μου αρέσει είναι αψιμαχίες μεταξύ μας ...

g.b]αλλά νομίζω ότι ήδη έχεις καταλάβει ότι κάπου ...έστριψες λάθος ειδικά σε ότι αφορά εμένα ...

αν έχεις την καλοσύνη πάρτο ξανά από την αρχή γιατί το μόνο που δεν μου αρέσει είναι αψιμαχίες μεταξύ μας ...

Το λαθος ειναι ειναι με αυτο που πιστευεις

g.b]

 vagrale13 , 

ώπα φίλε μου ...χαλάρωσε....

γιατί διακρίνω στο ποστ σου μια κάποια επιθετικότητα...?

Δεν ισχιει κατι τετοιο.... :)

Diablw]

Σ'ευχαριστώ ρε Λάμπη αλλα τι απο τα δυο λες να κάνω αφου βγάλω τα πατζούρια ;

1.Στον 1ο σκληρο που ήταν τα win βάζω mint και στον άλλο κρατάω τo ubuntu

2.Βγάζω και τo ubuntu και έχω μόνο mint

3.συνιθίζω τo mint και μέτα βγάζω και τo ubuntu

Γενικά, βάζεις ό,τι θες! Προσωπικά ποτέ δεν είχα 2 διανομές Linux στον ίδιο υπολογιστή, όχι γιατί πειράζει, αλλά διότι - αφού πιστεύω ότι όλες οι διανομές στο ίδιο πράγμα καταλήγουν, δλδ στο Linux, - δεν έχει νόημα να τρώω το δίσκο μου με πολλαπλά Linux.

Σε διαφορετικά μηχανήματα έχω φυσικά διαφορετικές διανομές, ανάλογα με το ρόλο/χρήση του κάθε υπολογιστή.

Οπότε, για να μη πολυλογώ όπως συνηθίζω, για μένα κράτα μόνο αυτό που θες να δουλέψεις, Mint, Ubuntu, ή ό,τι άλλο.

Μεταξύ Mint κ Ubuntu δεν χρειάζεται χρόνος προσαρμογής, αφού το Mint είναι παράγωγο του Ubuntu κ σε μεγάλο βαθμό έχουν τις ίδιες προεπιλογές (πχ έχουν το ίδιο γραφικό περιβάλλον κ φυσικά το ίδιο σύστημα διαχείρησης πακέτων, που είναι κ το πιο σημαντικά για ένα νέο χρήστη).

Κοινώς, βάλε ό,τι θες, άφοβα, αλλά άμα αποφασίσεις πιο σου αρέσει περισσότερο, κράτα μόνο ένα.

Ή, τώρα που το σκέφτομαι, μιας κ είσαι νέος κ είναι δύσκολο να ξέρεις τί σου αρέσει, το partition που θα (απ)ελευθερωθεί από τα windowz, κράτα το (έστω μερικώς) για να δοκιμάζεις νέες διανομές που μαθαίνεις ότι υπάρχουν κ σου κεντρίζουν το ενδιαφέρον. Κάτι σαν το "πρόχειρο" partition για πειραματισμούς.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Δεν ισχυρίστηκα ούτε μια στιγμή ότι το Arch είναι μια απλή διανομή με την έννοια της εγκατάστασης και της ρύθμισης. Χρησιμοποιώ Linux εδώ και 9 χρόνια, ενώ το Arch μόλις 3 εβδομάδες. Αυτό σημαίνει ότι το 99% των πραγμάτων που γνωρίζω πάνω στο Linux προέρχεται από τις υπόλοιπες (καμιά 20αριά;!) διανομές που έχω δοκιμάσει. Ο λόγος που κατέληξα (αν και ποτέ μην λες μεγάλα λόγια!) στο Arch Linux είναι όχι γιατί είναι μια απλή διανομή, αυτήν την φορά με την έννοια του ότι σου εγκαθιστούμε μόνο ένα bash, μερικά κονσολάδικα εργαλεία και τίποτ' άλλο, αλλά γιατί (όχι με σειρά προτεραιότητας):

 

1. Έχει πολύ καλή τεκμηρίωση και υποστήριξη, που καλύπτουν σχεδόν κάθε πτυχή του λειτουργικού (ξέρω, ξέρω! η πρώτη σας απάντηση θα είναι «μα αυτά τά 'χει και το Ubuntu!»).

2. Είναι σταθερή σαν βράχος, ακόμα και με τα προγράμματα του testing repository(ies).

3. Είναι παραμετροποιήσιμη μέχρι τελευταίας λεπτομέρειας (βάζεις τα προγράμματα που θες εσύ και μόνο αυτά!).

4. Ο διαχειριστής πακέτων της διανομής (pacman), απλά δεν παίζεται! Όσο για το yaourt, ελάχιστα προγράμματα χρειάστηκε να εγκαταστήσω μ' αυτό, πολύ απλά, γιατί τα περισσότερα απ' αυτά τα βρήκα στα επίσημα αποθετήρια της διανομής.

 

Τι να το κάνεις το Ubuntu και το κάθε Ubuntu, όταν στην πρώτη αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση (η οποία σημειωτέον είναι υποχρεωτική αν θες νά 'χεις τα πιο φρέσκα προγράμματα) καταλήγει με μερικές εκατοντάδες σπασμένα πακέτα; Ακόμα και στο Linux Mint, στην επίσημη τεκμηρίωση της διανομής, συνιστά η αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση να γίνεται χρησιμοποιώντας το δισκάκι της διανομής, και όχι μέσω internet, αλλιώς είναι πολύ ριψοκίνδυνη και οδηγεί (σχεδόν με μαθηματική ακρίβεια) σε σπάσιμο πακέτων (ναι, μού 'χει τύχει και 'μένα προσωπικά στο Linux Mint, και μάλιστα σε πολύ πρόσφατη έκδοση). Δεν λέω, είναι μια πολύ καλή διανομή (και με το παραπάνω) για να κάνει κανείς μια γενναία αρχή στο Linux, αλλά τι νόημα έχει, αν χρειάζεται format κάθε 6 μήνες; Μην ξεχνάτε ότι ένας από τους κύριους λόγους που παρατήσαμε τα Windows ήταν τα επαναλαμβόμενα format. Γιατί να συνηθίσουμε τον αρχάριο χρήστη απ' την αρχή σε πρακτικές καθαρά Windows;

 

Το Arch Linux είναι δύσκολο στην αρχή, ειδικά μέχρι να το εγκαταστήσεις και να το ρυθμίσεις, αλλά μέχρι εκεί! Μπορεί πλέον ο χρήστης, μετά την διακπεραίωση όλων αυτών, να εγκαθιστά και να αναβαθμίζει προγράμματα, αλλά και ολόκληρη την διανομή, με μία μόνο εντολή, και φυσικά να έχει εγκατεστημένο στο σύστημα του ότι πιο φρέσκο κυκλοφορεί!

 

Πάντα φιλικά!

 

- Open the source HAL.

- Right away Dave!

labis]

Πάγια άποψη μου, όποιος θέλει να μάθει, θα μάθει όποια διανομή κ αν βάλει. Δεν υπάρχει τίποτα που να μπορείς να κάνεις με το Arch (όπου Arch, βάλτε Gentoo, Debian κλπ) κ όχι με το Ubuntu (όπου Ubuntu βάλτε Mandriva, Mint, OpenSuse κλπ), κ το ανάποδο.

 

 

Συμφωνω τον labi

Ουτος ή αλλος ειναι ΤΟ λινουξ

Ειτε με μπλιμπλικια ειτε χωρις

Προτεινω μιντ (δεν ξερω αλλα το ουμπουντου δεν μου αρεσε καθολου)

 

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

1) Μαλλον σε ολα αυτα τα χρονια που χρησιμοποιεις Linux οπως λες, δεν θα γνωριζεις, δεν το λεω για κακο, Πως να βοηθήσετε το έργο GNU

Hal9000]Τι να το κάνεις το Ubuntu και το κάθε Ubuntu, όταν στην πρώτη αναβάθμιση στην επόμενη έκδοση (η οποία σημειωτέον είναι υποχρεωτική αν θες νά 'χεις τα πιο φρέσκα προγράμματα) καταλήγει με μερικές εκατοντάδες σπασμένα πακέτα;

2) Δεν ισχυει ολο αυτο το σχολιο που ειπες, ιδικα για το Ubuntu και τα "εκατοντάδες σπασμένα πακέτα", μαλλον κατι αλλο θα εννοουσες και δεν το καταλαβα,

γιατι απλα δεν ισχυει, μπορω αν θελεις αν σου δειξω και στατιστικα απο χρηστες απο αναβαθμιση!

3) Ξερεις ποσοι χρηστες εχουν αγανακτησει με το arch,fedora,κλπ. γιατι δεν τους δουλευαν ασυρματα wireless, καρτες γραφικων, κλπ?

Πιστεψε με, σε ολα τα forum που postαρω, ειναι αρκετοι, αυτο ομως δεν παει να πει "Τι να το κανω το arch, το fedora?"

4) Επισης, δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα αυτο που ειπες οτι νεοτερο υπαρχει και σταθεροτητα, δεν μπορουν να συμβαδιζουν, και ειναι απολυτα λογικο! Οταν βγαινει μια νεοτερη εκδοση πυρηνα, καποιας εφαρμογης, για να φτασει σε αυτο που λες "σταθερή σαν βράχος" πρεπει να testαριστει απο καμποσους χρηστες, να βρεθουν τα περισσοτερα και σοβαροτερα bugs, και μετα να γινει αυτο που λες, χωρις αυτο να σημενει οτι κατι καινουριο δεν ειναι σταθερο, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!

Επισης, σε ολες τις διανομες, μπορεις να εγκαταστησεις οτι νεοτερο υπαρχει απο εφαρμογες, πυρηνα, οδηγους, κλπ. δεν συμβενει μονο στο arch

 

Αυτα απλα, για να μην υπαρχει παραπληροφορηση σε νεους χρηστες για το τι μπορεις μπορεις να κανεις με το arch, και δεν μπορεις με το Mint, Ubuntu, κλπ.!

Ολες οι διανομες, εχουν τις ιδιες δυνατοτητες. Απο εκει και περα, ειναι θεμα του ιδιου του χρηστη τι θα κανει σε αυτη!

vagrale13]1) Μαλλον σε ολα αυτα τα χρονια που χρησιμοποιεις Linux οπως λες, δεν θα γνωριζεις, δεν το λεω για κακο, Πως να βοηθήσετε το έργο GNU

 

Δεν θα κάτσω να αναλύσω εδώ ποια ήταν η συνεισφορά μου στο GNU Project όλ' αυτά τα χρόνια, γνωρίζω όμως πολύ καλά πώς μπορεί κάποιος να βοηθήσει σε αυτό, και κάνω ότι περνά απ' το χέρι μου για την διάδωση του GNU / Linux. Το τελευταίο πράγμα που κάνω πάντως είναι να εμπλέκομαι σε εμφύλιο πόλεμο με άλλους Linuxάδες κάθε φορά που διαφωνούμε σε κάποια διανομή, γραφικό περιβάλλον κλπ.. Αφήνω αυτό το «προνόμιο» σε άλλους.

 

vagrale13]2) Δεν ισχυει ολο αυτο το σχολιο που ειπες, ιδικα για το Ubuntu και τα "εκατοντάδες σπασμένα πακέτα", μαλλον κατι αλλο θα εννοουσες και δεν το καταλαβα,

γιατι απλα δεν ισχυει, μπορω αν θελεις αν σου δειξω και στατιστικα απο χρηστες απο αναβαθμιση!

 

Ποτέ δεν γράφω άλλα και εννοώ άλλα. Την παραπάνω διαπίστωση έχουν κάνει πολλοί γνωστοί μου Ubuntάδες, αλλά και εγώ ο ίδιος με την ενασχόληση μου με το Linux Mint (Ubuntu based) πριν από μόλις 1 μήνα (απλά, διάβασε παρακάτω τι έγραψα).

 

vagrale13]3) Ξερεις ποσοι χρηστες εχουν αγανακτησει με το arch,fedora,κλπ. γιατι δεν τους δουλευαν ασυρματα wireless, καρτες γραφικων, κλπ?

Πιστεψε με, σε ολα τα forum που postαρω, ειναι αρκετοι, αυτο ομως δεν παει να πει "Τι να το κανω το arch, το fedora?"

 

Εσύ ξέρεις ότι στο Arch Linux έχω μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα hardware απ' ότι είχα στο Linux Mint; Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι όσο νεότερη είναι η έκδοση του πυρήνα, τόσο καλύτερη υποστήριξη προσφέρεται για hardware.

 

vagrale13]4) Επισης, δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα αυτο που ειπες οτι νεοτερο υπαρχει και σταθεροτητα, δεν μπορουν να συμβαδιζουν, και ειναι απολυτα λογικο! Οταν βγαινει μια νεοτερη εκδοση πυρηνα, καποιας εφαρμογης, για να φτασει σε αυτο που λες "σταθερή σαν βράχος" πρεπει να testαριστει απο καμποσους χρηστες, να βρεθουν τα περισσοτερα και σοβαροτερα bugs, και μετα να γινει αυτο που λες, χωρις αυτο να σημενει οτι κατι καινουριο δεν ειναι σταθερο, ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω!

 

Αυτό που λες είναι το πλέον λογικό. Σίγουρα το unstable και testing κομμάτι μιας διανομής δεν μπορεί να είναι τόσο σταθερό, όσο το stable και δεν αντιλέγω μ' αυτό που λες. Η δική μου διαπίστωση, ήταν απλά ότι ακόμα και τα προγράμματα που προέρχονται από το testing κομμάτι του Arch Linux, παρουσιάζουν αξιοσημείωτα σταθερό χαραχτήρα.

 

- Open the source HAL.

- Right away Dave!

μήπως συμφωνήσουμε σε ubuntu που μέσα του ένα virtualbox θα τρέχει arch???
plz!

<- http://oliveoil.homedns.org ->

ippokratis]

3. Αν έχεις πρόσβαση από τα Windows στο Linux partition, μπορείς να αντιγράψεις τα πάντα στο /home σου. Αλλά σε παραπέμπω στο 1α, σε περίπτωση που κάνεις λάθος λόγω απειρίας.

Μάλλον εννοείς αν έχει πρόσβαση από το Linux στο Windows partition...που είναι σχεδόν αυτονόητο (γιατί το αντίθετο, δεν είναι αυτονόητο).

Πάντως μέχρι ν έρθουν τα γενέθλια ν πάρω τον σκληρό(πρώτη λυκείου παω λεφτά δεν έχω)για να κάνω το μπακαπ έχω καιρό
οπότε συνεχίστε τις προτάσεις ;)

Και εσείς οι 3 μην τσακώνεστε :P

Hal9000]Το τελευταίο πράγμα που κάνω πάντως είναι να εμπλέκομαι σε εμφύλιο πόλεμο με άλλους Linuxάδες κάθε φορά που διαφωνούμε σε κάποια διανομή, γραφικό περιβάλλον κλπ.. Αφήνω αυτό το «προνόμιο» σε άλλους.

Δεν υπαρχει κανενας πολεμος, ισα-ισα το αντιθετο!

Απλα αν πιστευεις οτι ειναι οτι καλυτερο γενικα για το Linux, εμπειροι χρηστες, που εχουν προσφερει ολα αυτα που εχεις κανει,

να λενε σε ενα νεο χρηστη, για οποιαδηποτε διανομη

"Τι να το κανω το Ubuntu?", "Τι να το κανω το Mint?", κλπ., εεεε τοτε μαλλον... νομιζω δεν εχω κατι αλλο να πω!

Hal9000]Εσύ ξέρεις ότι στο Arch Linux έχω μεγαλύτερη αναγνωρισιμότητα hardware απ' ότι είχα στο Linux Mint; Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι όσο νεώτερη είναι η έκδοση του πυρήνα, τόσο καλύτερη υποστήριξη προσφέρεται για hardware.

Μαλλον δεν εχεις καταλαβει. Δεν μπηκα στη διαδικασια συγκρισης ποια απο τις διανομες εχει μεγαλυτερη υποστηριξη hardware!

Δεν ειναι παραθυρα, να μην δουλευει κατι, και παει... τελος το αλλαζω! Υπαρχει η δυνατοτητα να κανεις να λειτουργησουν τα παντα, με τον α, β τροπο,

και να βοηθησεις μετα να μην υπαρχει προβλημα σε επομενες εκδοσεις, επομενα update!

Αυτο που προσπαθω ειναι να κανω τους νεους χρηστες να κατανοουν τη φιλοσοφια του Ελευθερου λογισμικου,

και αυτη δεν ειναι ουτε να αποθαρινεις καποιο χρηστη με οποιαδηποτε διανομη, ουτε Τι να κανω το fedora, ubuntu,κλπ.!

Τι να τα κανω τα παραθυρα, mac, Ναι, θα το πω, αλλα για καμια διανομη που εχει σχεση με το Linux και το Ελευθερο λογισμικο!

 

Περα απο αυτα, εξακολουθω να μην εχω βρει πουθενα αυτο που αναφερεις για τα "εκατοντάδες σπασμένα πακέτα"

γενικα... σε κανενα forum Ελληνικο που ασχολειτε με το Linux, και αλλα forum εκτος Ελλαδος που εχουν σχεση με το Ubuntu.

Αυτο δεν ειναι θεμα διαφωνιας που αναφερεις, σκεψου αν ενα μελος διαβασει ολο το θεμα απο την αρχη, δει οτι εχεις τοσα χρονια Linux, και λες για ολα αυτα τα πακετα,

θα πιστεψει οτι οντως ετσι ειναι, με αποτελεσμα ισως να μην δοκιμασει και ποτε του το Linux(δεν λεω οτι ετσι θα γινει, απλο παραδειγμα),

πραγμα που δεν ισχυει!

 

Μην βλεπεις γενικα καμια αντιπαλοτητα.

Χα χα, το λίνουξ είναι σαν το ποδόσφαιρο. Αρέσει σε όλους, αλλά είμαστε άλλες ομάδες.

 

~~~~~~~~~~~~~~

Kανά tutorial στο ίντερνετς για να σουτάρω τα πατζούρια έχεται ;

 

Nαι το ζητάω παντου και ας είναι οφτοπικ και ξέρω πως γίνομαι σπαστικός αλλά μπορεί κανεις να μου αλάξει τον τίτλο;

Diablw]

Kανά tutorial στο ίντερνετς για να σουτάρω τα πατζούρια έχεται ;

 

Nαι το ζητάω παντου και ας είναι οφτοπικ και ξέρω πως γίνομαι σπαστικός αλλά μπορεί κανεις να μου αλάξει τον τίτλο;

 

Φίλε Diablw,

Δεν υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο tutorial για να βγάλεις ή απεγκαταστήσεις τα παραθύρια από το πισι. Απλά εγκαθιστάς στο partition που βρίσκονται μια διανομή λίνουξ, εκκινώντας π.χ. το πισι με ένα live cd. Ακολούθησε τις οδηγίες που σου έδωσαν οι συμφορουμίτες παραπάνω και θα είσαι ΟΚ. Ξεκίνα και ό,τι απορίες έχεις, όπου κολλάς εδώ είμαστε!

************************

www.postokano.gr

Ευχαριστώ.

Πάντως λέω στη θέση των γουίντουζ να βάλω κάτι πιο ψαγμένο μπας και μάθω τίποτα.

Προτάσεις ;

g.b]

λέγοντας δύστροπο το arch εννούσα ότι η εγκαταστασή του είναι από τους μεγαλύτερους εφιάλτες που αντιμετώπισα ...

και οι δυσκολίες δεν σταματούνε εκεί...

π.χ

άλλες φορές για να εγκαταστήσεις ένα πρόγραμμα δίνεις

pacman -S ....

και άλλες

yaourt -S...

αυτό και μόνο μπλοκάρει ένα κομπιουτερφρικ σαν και εμένα ...

αυτό εννουσα με το δύστροπο ...

 

 

 

Εγω που νομιζα πως ο πραγματικος εφιαλτης (oσον αφορα την δυσκολια) ακουει στο ονομα Slackware !!!

Μπορειτε να μου προτεινετε κ μενα μια διανομη -πλην debian-based- ετσι δοκιμαστικα ! 

g.b]

 τελικά χάθηκε και αυτός....?

ελπίζω να είναι καλά τουλάχιστον

Καλά θα είναι... μην ανησυχείς... απλά δεν βρήκε αυτό που ήθελε και την έκανε... όπως πολλοί τελευταία.. :)

~~~~~~~~~~~~~~~

Website: http://www.cerebrux.net

Blog: http://dearandroidlinux.wordpress.com

Twitter : http://twitter.com/cerebrux

Facebook: http://www.facebook.com/cerebrux

Κάποιος θα εμφανισθεί που θα θέλει πάλι να ...μάθει! :D

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Λοιπόν. Με απλά λόγια... το παρόν ποστ κλειδώνεται εφόσον δεν προσφέρει κάτι καινούριο.

~~~~~~~~~~~~~~~

Website: http://www.cerebrux.net

Blog: http://dearandroidlinux.wordpress.com

Twitter : http://twitter.com/cerebrux

Facebook: http://www.facebook.com/cerebrux