Προγραμματισμός στο Ubuntu

Diablw | Τρί, 09/21/2010 - 20:24 | 1' | 17

Έχω ubuntu εδώ και μήνες και αποφάσισα να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό. 

Αλλά επειδή πρόσφατα άρχισα την 1η Λυκείου καταλαβαίνετε οτι δεν ξέρω και πολλά. 

Μήπως ξέρει κανείς κανα καλό βιβλίο(κατα προτίμηση pdf(κατα προτίμηση πειρατικό))
(δεν μ'αρέσει να αγοράζω κατι που μπορω να βρω τζάμπα) 

Ή κανα ΚΑΛΟ οδηγό στο ιντερνετ; 

Το να είναι στα ελληνικά το θεωρω αυτονόητο 

ευχαριστώ προκαταβολικά. 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αν θες να ξεκινήσεις προγραμματισμο θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με Pascal , μιας και είναι κατάλληλη για αρχάριους και προσφέρει αρκετες δυνατότητες . Το καλοκαίρι ασχοληθηκα με αυτη και τη βρήκα αρκετά ενδιαφέρον - κι εγω 1η Λυκειου πηγαίνω - .Εδω μπορείς να βρεις ενδιαφέροντα μαθήματα :www.taoyue.com/tutorials/pascal  και εδω www.schoolfreeware.com/Home.html

Γεια και χαρά.

Παρ'ότι έχεις "ubuntu εδώ και μήνες" δεν κατάλαβες ότι το ελεύθερο δεν είναι απλώς τζάμπα και ότι "πειρατές" και "χρήστες ελεύθερου λογισμικού" δεν είναι το ίδιο πράγμα -αντίθετα-.

Φυσικά δεν φταις και νομίζω ότι πρέπει να ξεκινήσεις κάπως αλλιώς:

How to become a hacker [ http://www.catb.org/esr/faqs/hacker-howto.html ] ή στα ελληνικά Πως να γίνεις hacker [ http://earthlab.uoi.gr/indy/hacker-howto-gr/ ]

( εκτός και αν εννοείς διπλωματούχος / επαγγελματίας προγραμματιστής οπότε κάνε υπομονή να περάσεις σε μια κατάλληλη σχολή )

Τώρα για να γίνω πιο σαφής: προτείνω Python.

Με μια αναζήτηση θα βρείς πολλά wiki εγχειρίδια στα Ελληνικά ( ιδού ένα που ξέρω: http://wiki.topografoi.com/doku.php/python ).

Τρώγοντας έρχεται η όρεξη οπότε, ξεσκόνισε τα αγγλικά σου και "φοίτησε" στο MIT:

http://ocw.mit.edu/courses/electrical-engineering-and-computer-science/6-189-a-gentle-introduction-to-programming-using-python-january-iap-2008/

Καλό διάβασμα :-)

 

The Development of the C Language

chiossif]

Τώρα για να γίνω πιο σαφής: προτείνω Python.


 

Καλη η Python , τα βασικα της είναι απλα ( προσωπικα ξερω πολυ λιγα) , αλλα - κατα τη γνωμη μου - δεν νομιζω ότι είναι καταλληλη για εκπαιδευτικους σκοπους ή για αρχαριους. Μου φαινεται ότι το συντακτικο της είναι αρκετα αυστηρο.

 

Diablw]

Το να είναι στα ελληνικά το θεωρω αυτονόητο

 

 Εδω μπορεις να βρεις οδηγους στα ελληνικα για πολλες γλωσσες προγραμματισμου - dide.flo.sch.gr/Plinet/plinet.html

Τελικά την Pascal θα βάλω αλλά έχω ενα πρόβλημα με τον compiler.

Πατάω στο terminal : sudo apt-get install pascal-compiler και μου γράφει:
Package pascal-compiler is a virtual package provided by:
  gpc-4.1 2.1-4.1.2-27ubuntu2
  gpc 5:2.1-4.1.2-43ubuntu1
You should explicitly select one to install.

Τι να κάνω;

Y.Γ.Εχω το netbook remix
 

Έβαλα τον compiler απο το software center εφτιαξα το κλασικό "hello world" .

Αλλά οσο και αν ψάχνω στο λαπτόπι και το ιντερνετς δεν μπορώ να το κάνω compile γιατί απλά δεν μου δίνει κάποιον τρόπο

το πιγκουινάκι απλα φενεται να με μισει

Την GNU Pascal (GPC) εχεις εγκαταστησει? Κατεβασε καλυτερα την FreePascal (FPC) , μετα εκτελεσε την εντολη "fp" στο τερματικο και είσαι ενταξει , εγω με αυτον τον compiler  δουλευω.

Λοιπόν πρέπει να βρω κάτι άλλο να ασχοληθώ

κατέβασα με τα 1000 ζόρια τον compiler

αλλά τελικά τα κατάφερα και έγραψα το κλασικό hello world

το έκανα compile και μου το έχει ως ένα μπλε τετράγωνο με 2 άσπρα γρανάζια(κάνω διπλό click αλλά τίποτα)

προσπάθησα να το κάνω compile μέσω τερματικού (πατάω fp)και να το τρέξω αλλιώς δεν μπορώ να βρω πως γίνεται αλλά και πάλι απλά μου βγάζει ενα hello world στον τερματικό

δεν ξέρω αν αυτός είναι ο στόχος της εντολής αλλά μάλλον ο προγραμαρισμός δεν ειναι για μένα

διάβασα και την σέλιδα που πρότειναι ο kondaskala αλλά και πάλι δεν μπορω να φτιάξω το hello world ως κανονικό προγραμματάκι

πρέπει καθε φορά να το τρεχω απο τον complier και να μου το βγάζει στον τερματικό

δεν καταλαβαίνω χριστό....

μάλλον θα αρχίσω το πλέξιμο

Τελικά κανένα Ελληνικό PDF για Python υπάρχει; Το μόνο που βρήκα είναι εδώ: http://www.swaroopch.com/notes/Python_el:Table_of_Contents

Δεν είναι κακό, αλλά το ήθελα σε PDF για offline χρήση. Ακόμα και έτσι πιστεύω ότι δεν είναι αρκετό για κάποιον που δυσκολεύεται με τις ξένες γλώσσες, να κάνει δουλειά με ένα και μόνο βιβλίο και αυτό online. Λοιπόν όποιος ξέρει ας προτείνει κανένα Ελληνικό βιβλιαράκι για Python. Από Αγγλικά είμαι full, 85 τεμάχια! (από torrent).

Βιβλίο πάντως δεν βρήκα, αν έχεις κανένα link για απευθείας κατέβασμα ευπρόσδεκτο. Δεν ψάχνω απλώς υλικό στα Ελληνικά, ψάχνω βιβλίο εκμάθησης στα Ελληνικά.

Diablw]

Λοιπόν πρέπει να βρω κάτι άλλο να ασχοληθώ

κατέβασα με τα 1000 ζόρια τον compiler

αλλά τελικά τα κατάφερα και έγραψα το κλασικό hello world

το έκανα compile και μου το έχει ως ένα μπλε τετράγωνο με 2 άσπρα γρανάζια(κάνω διπλό click αλλά τίποτα)

προσπάθησα να το κάνω compile μέσω τερματικού (πατάω fp)και να το τρέξω αλλιώς δεν μπορώ να βρω πως γίνεται αλλά και πάλι απλά μου βγάζει ενα hello world στον τερματικό

δεν ξέρω αν αυτός είναι ο στόχος της εντολής αλλά μάλλον ο προγραμαρισμός δεν ειναι για μένα

διάβασα και την σέλιδα που πρότειναι ο kondaskala αλλά και πάλι δεν μπορω να φτιάξω το hello world ως κανονικό προγραμματάκι

πρέπει καθε φορά να το τρεχω απο τον complier και να μου το βγάζει στον τερματικό

δεν καταλαβαίνω χριστό....

μάλλον θα αρχίσω το πλέξιμο

 

Για να τρεξεις το προγραμμα , ανοιξε το τερματικο και με την εντολη "cd" πηγαινε στο φακελο που υπάρχει το εικονίδιο με τα "2 γραναζια". Μετα πληκτρολογησε "./" και το όνομα του εικονιδιου. Πχ "./helloworld"

 

Φχαρστώ.

παρ'ολα αυτά πιστέυω πως θα έπρεπε  να υπαρχουν εύκολοι οδηγοί και για ΠΟΛΥ άσχετους σαν εμένα

Κάποια πράγματα απλά θέλουν τη κατάλληλη προετοιμασία/υπόβαθρο. Δε γίνεται πχ να περιμένεις ένα εύκολο κ γρήγορο οδηγό που θα σε κάνει πιλότο της F1, χρειάζεται χρόνια σκληρής δουλειάς.

Απ'ό,τι φαίνεται, "πάσχεις" από βασική έλλειψη γνώσεων χρήσης τερματικού, οπότε θα σου έλεγα να ξεκινήσεις από εκεί. Ας πούμε ότι είναι το δίπλωμα οδήγησης που αναγκαστικά πρέπει να πάρεις πριν καν σκεφτείς να γίνεις οδηγός αγώνων...

Αν τα αγγλικά σου είναι σε ένα βασικό επίπεδο, μπορείς να ξεκινήσεις από το καταπληκτικό tutorial του LinuxCommand:
http://linuxcommand.org/learning_the_shell.php

Κ αν το κάνεις κτήμα σου αυτό, προχώρα στο να μάθεις πώς να γράφεις scripts για το τερματικό:
http://linuxcommand.org/writing_shell_scripts.php

Αν μάθεις κ το δεύτερο, είσαι πανέτοιμος κ έχεις όλα τα εφόδια για σοβαρό προγραμματισμό σε όποια γλώσσα αποφασίσεις να μάθεις. Άλλωστε, ήδη με τα scripts θα δεις ότι μπορείς να κάνεις άπειρα χρήσιμα πραγματάκια με τον υπολογιστή σου (ψήνει κ καφέ, αμέ, αμέ!).

Αν πάλι δεν τα καταφέρεις κ σταματήσεις στα μισά, τότε ίσως αυτό να είναι ένα ισχυρό δείγμα ότι ο προγραμματισμός δεν είναι για σένα (τουλάχιστον όχι τώρα). Αλλά μη τα παρατάς πριν δοκιμάσεις!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Καλό αυτό το μίνι guide, ευχαριστώ. Άμα ξέρει κανείς και άλλα ευπρόσδεκτα επείσης!

Ακόμα θα ήθελα να αγοράσω και έστω ένα βιβλίο python στα Ελληνικά, αν υπάρχει, που από όσο κοίταξα δεν υπάρχει.