QEMU: Προβληματα-Αποριες

ziorange | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 2' | 5

αποφασισα να βαλω στο laptop μου linux και πιο σιγκεκριμενα τα ubuntu 6.06.1 αλλα δεν ηθελα να βγαλω τα xp ακομα και ετσι ειπα να το κανω με το QEMU και να τα τρεχω μεσα απο τα xp. Ολα πηγαν καλα και τρεχουν μεσα απο τα windows αλλα το προβλημα μου ειναι το εξης: το laptop θα το ελεγα αρκετα δυνατο  cpu 2.13ghz kai ram 2gb  αλλα τα ubuntu θα ελεγα οτι τρεχουν αρκετα αργα και δεν με ενθουσιαζει..σκεφτηκα οτι μπορει να φταιει το γεγονος οτι ειναι εγκατεστημενα πανω σε ενα εικονικο συστημα..εχετε κατι να μου πειτε η' να μου προτεινετε? επισης θα ηθελα αν ειναι δυνατων να μου δωσετε πληροφοριες για dual-boot  πως κτλ..μηπως καταφυγω σε αυτη την λυση αλλα δεν θα ηθελα σε καμια περιπτωση να κανω format και να σβηστουν τα xp. σημειωση οτι στο σιγκεκριμενο μηχανημα θελω να τρεχω απλα scriptakia απο το terminal για λογους εκπαιδευσης απο την σχολη και γι'αυτο θελω να το εχω παντου μαζι μου!!!!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ξεχασα να αναφερω οτι στην εντολη που δινω στα ms-dos

qemu.exe -L. m Χ hda "linux.img" boot c

στην θεση Χ βαζψ 1024 που αντιστοιχει οτι θελω να χρισιμοποιει 1024mb ram..αρκετη νομιζω...

 

Το qemu είναι αρκέτα αργο virual machine δοκίμασε καποιο άλλο πρόγραμμα θα σου πρότεινα το virual box.

ziorange, το εγκατέστησες το Ubuntu, τελικά, στο

laptop;