Driver για wireless adaptor: DWA-140

Lman | Τρί, 08/17/2010 - 19:56 | 2' | 9

Γεια σας,

εχω ενα προβλημα με το wirelles usb αντάπτορα μου και αν και εχω ψαξει και εχω ρωτήσει και αρκετες φορες σε φόρουμ δεν μου έχει λύσει κανεις το πρόβλημα. Για αυτό θα ήθελα αν μπορεί κάποιος παρακαλώ πολύ να με βοηθήσει γιατί δεν ξέρω τι να κάνω, Ο αντάπτοράς μου είναι της D-Link το μοντέλο DWA-140. Έχω εγκατεστημένα Linux Mint Helena αλλά σκέφτομαι να εγκαταστήσω κα ιτα καινούρια ubuntu. Επειδή έχω χώρο στον δίσκο αν μου πείτε οτι με άποια διανομή θα δουλευει ο αντάπτορας πιο ευκολα θα εγκαταστήσω και εκείνη.

Υ.Γ. Είδα στο σελίδα  http://linux-wless.passys.nl/query_part.php?brandname=D-Link οτι το συγκεκριμενο μοντέλο υποστηρίζετε από την έκδοση 2.6.29 του kernel.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δωσε μας και το αποτελεσμα απο

lsusb

χωρις το αποτελεσμα δεν μπορουμε να γνωριζουμε τιποτα, καθος δεν εχει κανια σημασια αν ειναι version 1 ή 2,

αν αυτο λεγετε D-LINK ή οτι αλλο, αν ειναι καρτα γραφικων ή κατι αλλο.

Αυτο που μας ενδιαφερει Παντα για να γωνριζουμε αν λειτουργει ή αν μπορει να λειτουργησει ευκολα,

ειναι η chip id αυτου!

$ lsusb
Bus 009 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 008 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 007 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 07d1:3c0a D-Link System
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 002: ID 1532:0109 Razer USA, Ltd
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 002: ID 046d:c048 Logitech, Inc.
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub

 

Το usb που εχεις ειναι αυτο

 Bus 002 Device 002: ID 07d1:3c0a D-Link System 

Σε Ubuntu Lucid η λυση ειναι εδω http://ubuntu-virginia.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1542500

Επισης δες και εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1333255

ιδια ειναι και η διαδικασια για να λειτουργησει, και στο Mint!

Προσπαθησα να το κανω οπως λεει εδω (http://ubuntu-virginia.ubuntuforums.org/showthread.php?t=1542500) αλλα εφτασα στο σημειο που πρεπει να γραψω make και πηρα τα εξης αποτελεσματα:

$ make
make -C tools
make[1]: Entering directory `/home/chrisn/Unpacked/D-Link Driver/Driver 1(recommended)/DPO_RT3070_LinuxSTA_V2.3.0.4_20100604 (2)/tools'
gcc -g bin2h.c -o bin2h
make[1]: Leaving directory `/home/chrisn/Unpacked/D-Link Driver/Driver 1(recommended)/DPO_RT3070_LinuxSTA_V2.3.0.4_20100604 (2)/tools'
/home/chrisn/Unpacked/D-Link Driver/Driver 1(recommended)/DPO_RT3070_LinuxSTA_V2.3.0.4_20100604 (2)/tools/bin2h
/bin/sh: Syntax error: "(" unexpected
make: *** [build_tools] Error 2

 

Οπως φαινετε βγαζει καποιο σφάλμα. Μήπως μπορεις να μου πεις τι να κανω για να το διορθώσω? Μήπως φταίει το οτι εκδοση του Linux Mint που έχω είναι πιο παλιά απο το Ubuntu Lucid Lynx?

Πρωτα απ' ολα κανε ενα backup τα σημαντικα αρχεια που εχεις, οπου σε περιπτωση που κατι παει στραβα,

να τα εχεις σωσει! 

 

Αν εκανες το παραπανω, συνεχισε,

 

Κατεβασε το αρχειο και τοποθετησε το στο home σου (Προσωπικο φακελο) - κανε παλι Αποσυμπιεση , αλλαξε και την ονομασια του φακελο σε DPO

ανοιξε το τερματικο και εκτελεσε

cd DPO
sudo patch -i os/linux/sta_ioctl.c.patch os/linux/sta_ioctl.c
make
sudo cp ~/DPO/os/linux/rt3070sta.ko /lib/modules/2.6.XX.XX-generic/kernel/drivers/net/wireless

Αντικατεστησε τα XX με την εκδοση του πυρηνα που εχεις (δες με την εντολη uname -r)

εδω ισως σου βγαλει καποιο σφαλμα για δικαιωματα, αγνοησε το.

cd /etc
sudo mkrid Wireless
cd Wireless
sudo mkrid RT2870STA
cd
sudo cp ~/DPO/RT2870STA.dat /etc/Wireless/RT2870STA

sudo depmod -a
sudo modprobe rt3070sta
sudo gedit /etc/modprobe.d/blacklist.conf

και προσθεσε στο τελος του αρχειου τα παρακατω

blacklist rt2800usb
blacklist rt2x00usb
blacklist rt2x00lib
blacklist rt2870sta

πατησε Αποθηκευση - και τρεξε στο τερματικο

lsmod | grep "rt"

και δες αν στο αποτελεσμα σου δειχνει κατι απο τα παραπανω που προσθεσες στο αρχειο.

Αν ναι, κανε μια Επανεκκινηση, αν οχι βαλε την καρτα, και δες αν λειτουργει!

 

Σε ολες τις εντολες δεν θα πρεπει να σου γυρισει καποιο Σφαλμα

αν συμβει αυτο, postαρετο!

 

Αυτα προς το παρον......

Βασικα στο σημειο

sudo patch -i os/linux/sta_ioctl.c.patch os/linux/sta_ioctl.c

μου έλεγε οτι δεν αναγνωριζει την εντολη  patch αλλα εγω συνεχησα με τα υπόλοιπα και τα κατάφερα!!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!! Με βοηθησες πάρα πολύ!

Βασανιζομουν πολύ καιρό με αυτό το πρόβλημα και όπου και αν έψαχνα δεν έπερνα καμία αρκετά καλή απάντηση.

Ευχαριστώ και πάλι!

Lman]

Βασικα στο σημειο

sudo patch -i os/linux/sta_ioctl.c.patch os/linux/sta_ioctl.c

μου έλεγε οτι δεν αναγνωριζει την εντολη  patch αλλα εγω συνεχησα με τα υπόλοιπα και τα κατάφερα!!!!

Ναι, συγνωμη ξεχασα να το πω και αυτο....

 

Lman]Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου!!! Με βοηθησες πάρα πολύ!

Βασανιζομουν πολύ καιρό με αυτό το πρόβλημα και όπου και αν έψαχνα δεν έπερνα καμία αρκετά καλή απάντηση.

Ευχαριστώ και πάλι!

Βασικα απ' οτι καταλαβα, ειναι οκ, σωστα?

Αυτο που νομιζω ομως, ειναι οτι με την επομενη επανεκκινηση, λογικα, δεν θα λειτουργει!

Αν εχεις παλι προβλημα, μετα την επανεκκινηση, εκτελεσε στο τερματικο

sudo gedit /etc/modules

και στο τελος του αρχειου προσθεσε

rt3070sta

πατησε Αποθηκευση, και δες αν ειναι οκ μετα!

Βασικα μου δουλευει μια χαρά οπότε δεν αλλάζω κάτι. Κατι τελευταίο που θα ήθελα να σε ρωτήσω είναι αν βάλω κάποια άλλη διανομή υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να κάνω και διαφορετικό ή θα κάνω πάλι τα ίδια κα ιθα δουλεψει? Για παράδειγμα αν βάλω Fedora ή SUSE ή αργότερα που θέλω να βάλω FreeBSD θα το κάνω με τον ίδιο τρόπο να δουλέψει?

Lman]

αν βάλω κάποια άλλη διανομή υπάρχει περίπτωση να χρειαστεί να κάνω και διαφορετικό ή θα κάνω πάλι τα ίδια κα ιθα δουλεψει? Για παράδειγμα αν βάλω Fedora ή SUSE ή αργότερα που θέλω να βάλω FreeBSD θα το κάνω με τον ίδιο τρόπο να δουλέψει?

Λογικα κατι παρομοιο θα πρεπει να κανεις, απλα θα ειναι λιγο διαφορετικες οι εντολες!

Ισως και σε καποια αλλη διανομη, να λειτουργει και out of the box και να μην χρειαστει να κανεις τιποτα,

ή ισως να μην δουλεψει με τον παραπανω τροπο!