Gnome 2.30.2: "Εξαφάνισαν" το keyboard language indicator!

rpil | Τρί, 08/03/2010 - 23:49 | 1' | 3

 Μια μέγιστη βλακεία πραγματοποίησαν οι developers του Gnome, κατά την άποψή μου! Στη νέα έκδοση (2.30), κατήργησαν την ένδειξη γλώσσας πληκτρολογίου από το panel! Αψυχολόγητη και χωρίς νόημα ενέργεια, που δεν καταλαβαίνω σε τι αποσκοπεί!

Στο site τους γράφουν ότι εάν έχεις δύο γλώσσες περασμένες, θα εμφανιστεί αυτόματα μέσω του gnome-settings-manager. Κάτι τέτοιο όμως δεν συμβαίνει τελικά, απ' ό,τι διαπίστωσα!  Πέρασα επίτηδες και τρίτη γλώσσα (Γαλλικά), αλλά τίποτα απολύτως!

Ξέρει κανένας πώς μπορώ να την επαναφέρω στο πάνελ; Μου είναι εξαιρετικά χρήσιμη.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεξι κλικ ατον πινακα εφαρμογων - Προσθηκη στον πινακα εφαρμογων... - επελεξε το Περιοχη ειδοποιησης και πατησε Προσθηκη

και θα εμφανιστει η επιλογη για αλλαγη γλωσσας!

http://img823.imageshack.us/img823/9498/screenshotzi.png

Μάλιστα πριν το ubuntu  9.10 ήταν πάλι έτσι ακριβώς, το έβαζες με δική σου επιλογή ως ξεχωριστό εικονίδιο στην μπάρα. Μετά ενοποιήθηκε σε ένα indicator μαζί με τον ήχο και το δίκτυο και τώρα επιστρέφει στη φυσική του θέση.

 

Πω, πω, βρε παιδιά, ευχαριστώ πολύ.

Vargale13, έγραψες αδελφέ! Το έχω ποστάρει σε 3-4 φόρουμ και ακόμα δεν μου είχε απαντήσει κανείς!

------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!