vi,vim,gedit,nano και ένα σωρό άλλοι

neos | Παρ, 07/23/2010 - 01:51 | 1' | 9

Κειμενογράφοι υπάρχουν πολλοί συνηθως όμως έναν χρησιμοποιουμε.

ποιες ειναι οι βασικες διαφορες μεταξύ τους;

λενε οτι ο vi (ή o vim)ειναι από τους καλύτερους

προσπαθησα να κάνω αυτο: www.flak.gr/ubuntu/ubuntu-general/compiz-ubuntu-installation.html

αλλά όταν εφτασα στο σημειο να αποθηκευσω με το vi τα έχασα.

γιατι τοσο πολυπλοκο αυτο το vi ρε παιδια; a για επεξεργασια shift και κατι αλλο για αποθηκευση

και αλλα τετοια περιεργα.

Τι το ιδιαιτερο έχει;

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απλά, διαλέγεις έναν και δουλεύεις μ' αυτόν. Εγώ πχ, χρησιμοποιώ τον nano. Σώζεις με Ctrl+O (όμικρον) και Enter και βγαίνεις με Ctrl+X.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

file:///media/Exorcist/Various%20

 Ναι, η αλήθεια είναι οτι είναι πολύ περίεργος ο vi. Απο την άλλη, μια συνήθεια είναι. Για αποθήκευση w (write), για να κλείσει q (quit).

Kάτι άλλο, μάλλον ο οδηγός που πας να ακολουθήσεις είναι πολύ παλιός, θα κάνεις τζάμπα δουλειά για κάτι που μπορείς να βρεις έτοιμο. Δεν έχω ubuntu μπροστά μου να σου πω ακριβώς, κοίτα στο synaptic με μια αναζήτηση πακέτων (ψάξε "compiz") και βάλε τα επιπλέον plugins, πχ compiz-fusion-plugins-extra.

 

 

Βασικα το compiz το δουλεψα απο γραφικο περιβαλλον και μου αρεσε πολυ

Απλα ειπα να το παιξω σκληροπυρηνικος λινουξας και να δουλεψω την κονσολα

Με λιγα λογια δεν εχω περισσοτερες δυνατοτητες επεξεργασιας αναλογα με τον κειμενογραφο ετσι;

 

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

neos]

Βασικα το compiz το δουλεψα απο γραφικο περιβαλλον και μου αρεσε πολυ

Απλα ειπα να το παιξω σκληροπυρηνικος λινουξας και να δουλεψω την κονσολα

Με λιγα λογια δεν εχω περισσοτερες δυνατοτητες επεξεργασιας αναλογα με τον κειμενογραφο ετσι;

 

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Προσωπική μου συμβουλή, ψάξε για άλλο editor μόνο αν δεις πρώτα ότι δε σε καλύπτει αυτός που έχεις. Μην αναρωτιέσαι άδικα τί άλλο μπορεί να κάνει κάποιος editor, ειδικά αν δεν μπορείς να φανταστείς καν τί άλλο θα χρειαζόσουν από ένα τέτοιο πρόγραμμα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Την δουλεια μου την κανω φιλε με gedit kai leafpad μια χαρα

και οπως λες δεν σκεφτομαι να τους αλλαξω

αλλα οταν ειδα τον vi ειπα: Ποιος εισαι ρε μεγαλε και εισαι τοσο ιδιοτροπος.

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Είναι πολύ ιδιότροπος editor, όπως κ ο emacs αντίστοιχα, μιας κ προέρχονται από άλλες, περασμένες εποχές. Παρ'όλα αυτά, δεν είναι όλες οι ιδιοτροπίες τους χωρίς νόημα.

Πολλές πχ από τις συντομεύσεις που θα συναντήσεις έχουν διαλεχτεί με τη λογική ότι ο editor θα πρέπει να τρέχει κ σε υπολογιστές που δεν έχουν πλήκτρα όπως ESC, DEL, ALT κ διάφορα άλλα (ναι, δεν ήταν πάντα δεδομένο ότι όλοι έχουν πάνω-κάτω το ίδιο πληκτρολόγιο, ειδικά σε κάτι απαρχαιωμένα τερματικά).

Για παράδειγμα, στον emacs, το delete είναι ctrl+d, το δεξί βελάκι είναι ctrl+f (forward), ενώ το αριστερό βελάκι το ctrl+b. Home είναι το ctrl+a, ενώ End είναι το ctrl+e. Φυσικά αν το πληκτρολόγιο σου έχει delete, βελάκια, κλπ, θα παίξουν. Αλλά αν δεν έχει, τότε σε σώζει από το αδιέξοδο.

Επίσης είναι φτιαγμένα με τη λογική του να μεγιστοποιούν την απόδοση ενός προγραμματιστή που γράφει τον κώδικα του. Το ctrl+f, ctrl+b για μετακίνηση του κέρσορα, είναι πιο γρήγορο όταν γράφεις από το να σηκώσεις το χέρι κ να χρησιμοποιήσεις τα βελάκια, γιατί τα δάχτυλα μένουν μόνιμα πάνω από τα πλήκτρα με τα γράμματα.

Τέλος, τρέχουν τόσο σε παράθυρο όσο κ σε καθαρό τερματικό, με τις ίδιες συντομεύσεις, γεγονός πολύ χρήσιμο όταν κάνεις ssh, ή όταν φρικάρει ο υπολογιστής κ δεν ανοίγει γραφικό περιβάλλον.

Κ άλλα παρόμοια. Μη σκίαζεσαι πάντως, ξέρω άπειρο κόσμο που γράφει κώδικα μια χαρά σε gedit/kate κλπ.

(προφανώς έγραψα για emacs γιατί αυτόν ξέρω κ δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναφιερώσω τον ίδιο χρόνο για να μάθω vi :P)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

και εγω δεν το βλεπω να ασχολουμε με vi ουτε με ssh

ετσι απο περιεργειια να δω πως ειναι μονο

ευχαριστω παντως για τις πληροφοριες

 

 

 In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Όντως ο vi και ο emacs παρόλο που έχουν άπειρα εργαλεία και αν τους ξέρεις καλά μπορούν να κάνουν τα πάντα, είναι λίγο πιο "παλαιάς κοπής" και πρέπει να διαθέσεις πολύ χρόνο για να τους μάθεις. Ειδικά τις συντομεύσεις τους.

Από την άλλη κάποιος που δεν προγραμματίζει hardcore θα κάνει την δουλειά του και με οποιονδήποτε άλλον editor.

Για παράδειγμα ο gedit έχει εξελιχθεί πάρα πολύ τελευταία, και εκτός του γεγονότος ότι κάνει και για απλός κειμενογράφος, ( αφού έχει και ότι ορθογραφικό έλεγχο θέλεις) κάνει και για προγραμματισμό σε όποια γλώσσα θέλεις αφού, όταν του ρυθμίσεις σε ποια γλώσσα γράφεις, πάει και στα χρωματίζει όλα όπως πρέπει.

Εγώ πάλι που μόνον γράφω, προτιμώ τους editors κειμενογράφους. Τον gedit, το py room και το text room ενώ τελευταία έχω αφήσει και τους επεξεργαστές κειμένου πίσω, ( τύπου word) αφου δεν χρειάζεται να στέλνω πια διαμορφωμένα κείμενα. Οπότε txt και ξερό ψωμί.

Σε κάθε περίπτωση πάντως, όλα καλά είναι.. και καλύτερο είναι ότι εξυπηρετεί τον καθένα καλύτερα. Και αυτό μου αρέσει να σας πω.. Όχι ένας editor για όλους αλλά πολλοί για κάθε γουστο και κάθε διάθεση.. :)

*******

Ποιος κάνει σκανταλιές;;; :P

www.podilato-forum.gr