Μια τρελη σκεψη!!!

black blood | Τρί, 07/20/2010 - 14:54 | 3' | 20

Λοιπον κυριοι, κατα πρωτον, δεν ξερω αν ποσταρω στο σωστο forum topic γι αυτο εκ πρωτης θα παρακαλουσα τους

συντονιστες αν ειμαι λαθος να μου το υποδειξουν!

Ακουστε τι τρελο σκεφτηκα!

Φανταστείτε μια διανομη που θα ειναι υπερβολικοτατα ελαφρια και το μονο που θα τρεχει θα ειναι το mozila firefox.

Δεν μιλαω για γραφικο περιβαλλον ουτε για τιποτε αλλο, μονο firefox θα ανοιγεις τον υπολογιστη θα συνδεεται στο ιντερνετ

και θα σου ανοιγει τον firefox με οποιο γραφικο περιβαλλον εχει αυτος. δεν θα κανει τιποτε αλλο μονο θα μπαινει στο ιντερνετ

θα μπορεις να βλεπεις βιντεο κανονικα να ακους ραδιοφωνο. απλα πραγματα μονο οτι κανει ο firefox. αυτο απο την εμπειρια

που εχω στους υπολογιστες θα ειναι σε θεση να καταναλωνει το πολυ 16mb μνημης ram. Οσον αφορα στην εγκατασταση

στο σκληρο, δεν θα πιανει ούτε 50 mb.

Αυτη μου η σκεψη δημιουργηθηκε για τον λογο της ασφαλειας στο ιντερνετ. Βεβαια γνωριζω οτι το linux παρεχει ασφαλεια

σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο αλλα ολα εχουν την Αχχιλειο φτερνα τους, ενω εδω δεν μιλαμε καλα καλα για λειτουργικο συστημα

ειναι σχεδον ανυπαρκτο. βεβαια οχι μονο γι αυτο αλλα ολοι πιστευω οτι εχουμε και πλεον χαριζονται και μηχανιματα που

η μνημη ram τους ειναι 8-16 mb και ο σκληρος του το πολυ 1gb, δεν γινεται να πεθανουν αυτα! καποιος μπορει να φοβαται να

δωσει στο παιδι του το λαπτοπ που μολις πηρε μην το χαλασει αλλα αυτο?

θελω την γνωμη σας λοιπον αν κατι τετοιο μπορει να πραγματοποιηθει και ποσο απηχηση θα εχει!

μην με περιφρονησετε, περνανε απειρες σκεψεις το 24ωρο για τους υπολογιστες μεσα απο το μυαλο μου και καποιες απο

αυτες δεν ειναι παντα σωστες ή καταληγουν σε αδιεξοδο.

ευχαριστω για τον χρονο που αφιερωσατε περιμενω απαντησεις

 

Με εκτιμηση!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

απο οτι βλεπω ειχα ποσταρει λαθος τελικα και τα ορθογραφικα διορθωθηκαν. Ευχαριστω παρα πολυ τους συντονιστες για τον χρονο που αφιερωσαν.

φιλε vriareos τι ειναι ακριβως αυτο το cloud που ειπες? δεν το ξερω, διαφωτισε με!

Ο firefox, μαζί με ό,τι άλλο χρειάζεται για να δουλέψει δεν πιάνει 16mb μνήμης, πιο πολύ κάτι σε 100-150mb..!

Ειδικά αν ανοίξει κ κάνα flash, βάι βάι βάι...

Επιπλέον, το να τρέχει μόνο ο firefox δεν κάνει πιο ασφαλές το μηχάνημα απαραίτητα. Πχ το KDE, ή το ΟpenOffice, ή το Latex, ή το Amarok, ή κ χίλια δύο άλλα δεν έχουν να κάνουν με την ασφάλεια του μηχανήματος στο διαδίκτυο, Γιατί να τα στερήσεις λοιπόν;

Ο μόνος λόγος που θα το έκανα αυτό θα ήταν αν έφτιαχνα ένα μηχάνημα για δημόσιους χώρους (kiosk φάση) κ ήθελα να σιγουρευτώ ότι οι χρήστες μπορούν να τρέξουν μόνο ό,τι θέλω εγώ (πχ μόνο internet).

Κατά τα άλλα, για παλιά μηχανήματα υπάρχουν οι κατάλληλες διανομές, με ελαφρά προγραμματάκια κλπ, αλλά με 16MB μνήμη σαν στόχο, πολύ δύσκολα θα σηκώσεις γραφικό περιβάλλον, πόσο μάλλον firefox.

Άλλωστε, όταν ανοίγω το PC μου σε καθαρό τερματικό, χωρίς να ξεκινήσω γραφικό περιβάλλον, τρώει με το καλημέρα 20-40MB μνήμη (δοκιμασμένο σε debian κ sidux).

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Το cloud (όχι clound) είναι ένα internet-based computing.  Ο όρος «cloud = σύννεφο» χρησιμοποιείται ως μεταφορά για το Διαδίκτυο, βασισμένο στο σχέδιο του σύννεφου που χρησιμοποιήθηκε  στο παρελθόν για να απεικονίσει το τηλεφωνικό δίκτυο, και αργότερα για να απεικονίσει το Διαδίκτυο στα διαγράμματα δικτύου υπολογιστών ως μια αφηρημένη έννοια της υποκείμενης υποδομής. Οι τυπικοί πάροχοι του cloud computing παρέχουν κοινές online επιχειρηματικές εφαρμογές που είναι προσβάσιμες από άλλη διαδικτυακή υπηρεσία ή λογισμικό όπως έναν Web Browser, ενώ το λογισμικό και τα δεδομένα αποθηκεύονται στους κεντρικούς υπολογιστές.

Οι περισσότερες υποδομές του «cloud computing», περιλαμβάνουν τις υπηρεσίες που παρέχονται μέσω κοινών κέντρων και που είναι χτισμένοι σε διακομιστές (servers).

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Αφου ολοι εχουν δικαιωμα, εχω ενα υπολογιστη 386-40Mgz, 4Mb ram,Θελω και αυτος να μου τρεχει ιντερνετ xD
-----------------------------

diver.gU.U

bratsos] Αφου ολοι εχουν δικαιωμα, εχω ενα υπολογιστη 386-40Mgz, 4Mb ram,Θελω και αυτος να μου τρεχει ιντερνετ xD

Όλα γίνονται :) Μάλλον για πλάκα το είπες, αλλά δες αυτά:
http://w3m.sourceforge.net
http://links.sourceforge.net

Δεν είναι ... firefox, αλλά μπορεί σου προσφέρει internet-σφαίρα ακόμα κ σε 386 :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Εννοείται! Τους έχω δοκιμάσει και τους δύο και είναι τρομεροί browsers! Όπως επίσης και ο lynx.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

δηλαδη παιδια θελετε να πειτε οτι το project δεν μπορει να γινει εφικτο ετσι?

καμια αλλη ιδεα εχετε να δωσεται?

ειδα αυτες τις σελιδες που εβαλε ο gnu_labis αλλα δεν καταλαβα παρα πολυ καλα τα αγγλικα μου δεν ειναι καθολου καλα!

ενας υπολογιστης με 16mb ram ετρεχε windows 95 εμπαινε στο ιντερνετ δεν μπορει να μην υπαρχει κατι αναλογο στο linux δεν θελω να το πιστεψω αυτο!

ειναι καθαρα θεμα ψυχολογικο το οτι καποιοι πληρωσαν παρα πολλα λεφτα εκεινη την εποχη για να αποκτησουν τετοια μηχανηματα και τωρα ειναι εντελως αχρηστα?

να σας δωσω ενα παραδειγμα, μπορει να μου πειτε αλλο το ενα αλλο το αλλο αλλα σκεφτητε το, εχω ενα αμαξι που ειναι του 89 μοντελο, τα καινουργια εχουν πολλα να ζηλεψουν απο αυτο αλλα εμενα μου κανει παρα πολυ καλα την δουλεια μου και με παει οπου θελω. δεν μου βγηκε αχρηστο. βεβαια μπορει να μου πειτε οτι αλλο το αμαξι αλλο ο υπολογιστης

αλλα και τον υπολογιστη αυτον που πληρωσα παρα πολλα λεφτα τοτε αυτο που ζηταω ειναι να κανει μια πολυ απλη δουλεια! δεν γινετε να μην μπορει!

δεν ξερω αν βλεπω κατι λαθος αλλα εχουμε την μανια εμεις οι ανθρωποι να πληρωνουμε κατι ακριβα ειτε για να μας κανει την δουλεια μας ανετα, ειτε γιατι θελουμε να κανουμε

μουρη και μετα απο χρονια να το πετεμε γιατι δεν μπορει να μας την κανει σωστα οπως ενα καινουργιο! δεν μπορω να καταλαβω αυτην την αλαζονια μας!

παρεκτραπηκα λιγο συγνωμη!

με εκτιμηση

 εφικτο ειναι, ειτε φτιαχνοντας lfs ειτε ηγαινοντας με την αφαιρετικη μεθοδο απο οποιαδηποτε διανομη θες, και βαζοντας τον ff να τρεχει με την εκκινηση, αλλα ποιος ο λογος για κατι τετοιο?

Φίλε black blood, όπως λέει κι ο brave, υπάρχουν διανομές πανάλαφρες και για πολύ παλιούς υπολογιστές, που μπορούν απλά να σε βάλουν στο Internet. Η LFS είναι μία από αυτές που μπορείς να στήσεις μόνος σου από το μηδέν (εξ ού και "Linux from scratch"). Χρειάζονται όμως χρόνος, γνώσεις και υπομονή.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ειναι εφικτο οποτε! ουφ ησυχασα! ωραια θα αρχισω να μαθαινω και θα το φτιαξω!!! αμαν ποια ο καημενος ο πατερας μου ειχε δωσει 200,000 δραχμες για να μου

τον παρει! ακομη θυμαμαι τις χαρες που εκανα θελω να του δωσω ζωη γιατι αυτο μου εμαθε τους υπολογιστες (και κατα επεκταση τα παραθυρα) και τωρα θελω παλι

να λειτουργησει αλλα αυτη την φορα θα μου μαθει αυτο που πρεπει linux! θα φτιαξω καινουργιο forum topik στο βοηθεια για οτι χρειαστω! ευχαριστω πολυ παιδια εχω παρα πολυ διαβασμα και πειραματισμο!!!! θελω να γινω και εγω ενας guru linux καλιο αργα παρα ποτε λενε!!!!!

και παλι ευχαριστω!

Με εκτιμηση!!!!!

Καλό διάβασμα! ;)

Και δυο links για ξεκίνημα:

http://bengross.com/smallunix/


http://distrowatch.com/search.php?category=Old+computers&origin=All&basedon=All&notbasedon=None&desktop=All&architecture=All&status=Active

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 Καλη επιτυχια, αν και για να πω τη γνωμη μου ο ευκολοτερος τροπος δεν ειναι η lfs (τουλαχιστο για ξεκινημα) αλλα το να παρεις μια διανομη και να της αλλαξεις τα φωτα αφαιρωντας και αφαιρωντας συνεχως στοιχεια μεχρι να μεινει αυτο που θες.

Αν εχεις ορεξη για ΠΟΛΥ διαβασμα και πολυ πειραματισμο (καθως και να φτιαξεις μια διανομη που θα πεταει) ξεκινα διαβαζοντας το manual του Gentoo. ειναι πολυ ενδιαφερον και υπερβολικα παραμετροποιησημη διανομη, και εκτος αυτου εχει τοσο τελεια τεκμηριωση που ακομα κι αν δεν ασχοληθεις σοβαρα με τη συγκεκριμενη διανομη θα σε βοηθησει να μαθεις παρα πολλα πραγματα για το linux

distrowatch.com/table.php ριξε μια ματια σε αυτη τη διανομη, νομιζω ειναι αυτο που θες δεν την εχω δοκιμασει ουτε τη γνωριζω) ειναι μολις 10Mb και ειναι μια διανομη μονο για internet

Χα,χα, είχα βάλει το link του Tiny Core ανάμεσα στα άλλα δύο, αλλά το αφαίρεσα όταν διαπίστωσα πς η διανομή υπήρχε μαζί με τις άλλες του δεύτερου link! :P

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ΚΚΚ ??? Ε...Κου-Κλουξ-Κλαν, δηλαδή; :?

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

ippokratis]

Χα,χα, είχα βάλει το link του Tiny Core ανάμεσα στα άλλα δύο, αλλά το αφαίρεσα όταν διαπίστωσα πς η διανομή υπήρχε μαζί με τις άλλες του δεύτερου link! :P

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

χεχε εγω παλι δεν ειδα τα links σου, απλα επισκεπτομαι συχνα το distrowatch και ετυχε να δω την Tiny Core φατσα καρτα και θυμηθηκα πως καποιος ενδιαφερεται σχετικα