Πρόβλημα με οθόνη.

Qbric | Τετ, 07/07/2010 - 23:20 | 1' | 5

Καλησπερα παιδες, προσφατα μου εδωσαν εναν υπολογιστη P4 με ενσωματωμενη καρτα γραφικων ΑΤΙ κατι.

Υπηρχε προβλημα με το Ubuntu οποτε αποφασισα να του αλω μια καρτα Nvidia.

Αφου προσεκτικα και χχωρις να πειραξω καμια συνδεσμολογια εβαλα τη καρτα γραφικων η οθονη δεν επαιζε, ενω ανοιγε ο υπολογιστης η οθονη εμπαινε σε κατασαση power saving. Λεω θα εχει προβληα η καρτα με την μητρικη (η καρτα δουλυει μια χαρα σε αλλο υπολογιστη) ξανασυνδεω την οθονη με την ενσωματωμενη καρτα ΤΙΠΟΤΑ.

Πραγμρατικα πρωτη φορ το συνανταω, αυτο. Οποιος ξερει ας βοηθησει, ειναι ψιλοεπειγον. Ευχαριστω.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 Nαι, τωρα σας γραφω απο αυτη την οθονη και τον σταθερο μου. Την καρτα την ειχα σε αυτον τον υπολογιστη (τωρα τρεχω απο την ενσωματωμενη) και ετρεχε μια χαρα.

Δεν εχω δευτερη οθονη να δοκιμασω ...

 

Δοκιμασε να βγαλεις για λιγη ωρα το καλωδιο του ρευματος απο τον Η/Υ,

και μετα ξαναδοκιμασε, και δες αν υπαρξει διαφορα!

 

Ακομα καλυτερα, θα ηταν να βγαλεις και την μπαταρια που εχει η μητρικη, αλλα δεν γνωριζεις τι και πως, καλυτερα μην το κανεις!

vagrale13]

Δοκιμασε να βγαλεις για λιγη ωρα το καλωδιο του ρευματος απο τον Η/Υ,

και μετα ξαναδοκιμασε, και δες αν υπαρξει διαφορα!

 

Ακομα καλυτερα, θα ηταν να βγαλεις και την μπαταρια που εχει η μητρικη, αλλα δεν γνωριζεις τι και πως, καλυτερα μην το κανεις!

 

Εκανα και τα δυο πριν ποσταρω εδω...

Σου λεω πρωτη φορα μου συμβαινει.  η πλακα ειναι στο μηχανημε με το προβλημα την προηγουμενη εβδομαδα του ειχα περασει λινουξ.

(αλλα επειδη ειχε ΑΤΙ ειπα να του βαλω nvidia να τλειωνουμε αλλα μαλλον η ΑΤΙ με εκδικειται)

 

Λογικα ετσι οπως τα εχεις τωρα

 

αμα βαλεις το vga cable  στη θυρα της ΑΤΙ,

ασχετα αμα εχεις και την αλλη καρτα μεσα στον υπολογιστη, θα αναβει μονο η ΑΤΙ.

 

Δες στο BIOS,  αμα υπαρχει επιλογη να διαλεγεις ποια θα ειναι η primary GPU.

 

Σημειωσε εαν εχεις βαλει και την nvidia και δεν αναβει ουτε η ΑΤΙ αμα συνδεεις to VGA, κατι παιζει με slot που βαζεις την καρτα nvidia (καμμενο η δεν πιανει την επιταγχυση

σωστα, AGP 2x καρτες γραφικων δεν δουλευουνε σωστα σε AGP 4x-8x slot)