Επιπρόσθετα ανεμηστηράκια.

andreas_g | Πέμ, 07/01/2010 - 04:18 | 1' | 10

Το laptop μου(dell) τώρα τελευταία ανεβάζει πολύ θερμοκρασία, πάρα πολύ......χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο είναι στους 60-κάτι και άμα έχω chrome+youtube η κατάσταση ξεφεύγει, έχει φτάσει και τους 93!!! και φοβάμαι μη μου μήνει στα χέρια!!!!

Θέλω λοιπόν, να του βάλω καποια παραπάνω ανεμηστηράκια μήπως και γίνει κάτι.

 

Έχω βρεί κάποια αλλά δεν ξέρω τι είναι κάλύτερο.......

Εγώ είμαι μεταξύ αυτού και αυτού και η αδερφή μου(για το δικό της) είναι μεταξύ αυτού και αυτού .....

 

Ποιο λέτε είναι καλύτερο??? Είναι απαραίτητο η βάση να είναι ακριβώς στις διαστάσεις του laptop ή δεν πειράζει και να παίζει λίγο πάνω-κάτω?!?!?!

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μήπως σου έχουν φράξει από σκόνη τα ανοίγματα που πέρνει ή που βγάζει αέρα ο ανεμηστήρας;

Συμφωνω με τον ditsikts....Καλυτερα θα ηταν πρωτα να του ριξεις ενα καθαρισματακι...

Εγω ειδα τεραστια διαφορα στις θερμοκρασιες καθαριζοντας την σκονη που ειχε μεσα (περιπου -10 C)....

Οτι έχει πάρει σκόνη από κάτω είναι αλήθεια!!! Αλλά πως να το καθαρίσω? Πρέπει να το ανοίξω εγώ??? Ή να το στείλω στην Dell για να το κάνει αυτή?

Και άμα το ανοίξω εγώ, δεν χάνεται η εγγύηση του κατασκευαστή???

 

Open your source. Open your mind !!!


φιλε andreas_g εδω ερχεσαι σε ενα δηλημα. κατ'αρχας ειναι στην εγγυηση? ποσο καιρο το εχεις? και δευτερον αν δεν ειναι στην εγγυηση τοτε δεν θα χασεις κατι να το

ανοιξεις αλλα , χωρις να θελω να σε προσβαλλω, ξερεις? το εχεις ξανακανει? εχει πολλες λεπτομεριες στα laptop κατα το ανοιγμα και θελει προσοχη. εγω θα προτηνα

να το πας σε ενα μαγαζι να στο ανοιξουν ( παντα βεβαια εφ οσον εχει τελειωσει η εγγυηση σου) και να το καθαρισουν αυτοι αλλα ΠΡΟΣΟΧΗ οχι σε κανενα πλαισιο και γενικα μεγαλα

μαγαζια, οχι γιατι δεν θα σου κανουν καλη δουλεια αλλα μεγαλο το κοστος. θα σου προτηνα ενα μικρο μαγαζακι αλλα να ξερεις οτι ειναι καλος!!!

Εγω αρκεστηκα στην αρχη στην χρηση αερα στις εισοδους και εξοδους του υπολογιστη και ειδα μεγαλη διαφορα....

Δεν το συζηταω οταν το ανοιξα τι βρηκα μεσα....Αλλα οντως αν δεν ξερεις καλυτερα να εισαι πολυ προσεκτικος...

Παντως εγω εναν asus που ειχα οταν ηταν στην εγγυηση τους το εστειλα για καθαρισμα και χωρις καμια επιβαρυνση...

Δεν εχεις να χασεις τιποτα,επικοινωνησε με την Dell να δεις τι θα σου πουνε..

Το έχω ένα χρόνο και έχει ακόμα δύο χρόνια εγγύηση.......Και το θέμα είναι ότι όντως δεν ξέρω να το ανοίξω και πραγματικά δεν θέλω να μάθω στο δικό μου πώς να το κάνω!!!

Το είχα σκευτεί αυτό το σκήνικό να το στείλω στην dell αλλά το χρειάζομαι κάθε μέρα για δουλειά και δεν μπορώ να το στείλω τώρα.

Αυτό που θέλω να ξέρω είναι εάν πάρω κάποιο από τα πάραπάνω σκηνικά μου με τους ανεμηστήρες θα κάνει κάποια δουλειά σε μένα που έχω πρόβλημα και στην αδερφή μου που το θέλει προληπτικά και ποιο θεωρείται καλύτερο?

 

 Thanks!!! 

Open your source. Open your mind !!!


 κοίτα αν το γυρίσεις ανάποδα θα δεις τις βίδες ...κάποιες είναι επιφανειακες κάποιες είναι χωνευτές , 

αν δεις σε διάφορα σημεία έχει σχέδια του σκεπάζει το κάθε κομμάτι ...θα το καταλαβεις από τα εικονίδια ...

μην ανοίξεις την μνήμη (αν και δεν βλέπω τι είναι δύσκολο σε αυτό)...ούτε μια εβδμάδα δεν το είχα και το άνοιξα για να του βάλω μεγαλύτερη μνήμη ...

 

εσύ κοίτα το καπάκι που σκεπάζι τον ανεμηστήρα ...

μπορείς να το ανοιξεις και να τον καθαρίσεις ...

 

με λίγη προσοχή δεν θα πάθει τίποτα ...

 

 

Για δες μηπως κανει τιποτα να τρεχει στο full ο επεξεργαστης, και γι'αυτο ανεβαζει θερμοκρασιες!

g.b. thanks για τις συμβουλές αλλά δεν το ανοίγω, φοβάμαι!!!  

vagrale σίγουρα δεν είναι ο επεξεργαστής, γιατί παλαιότερα με το boinc να είναι στο 50% και αδιάφορες άλλες ιστορίες ανοικτές δεν έφτανε με τίποτα 100στάρια ο επεξεργαστής και η θερμοκρασία με τίποτα πάνω από 70........

Αλλά νομίζω ότι βρήκα τι φταίει!!!! Σήμερα είπα να αλλάξω λίγο την εμφάνιση του gnome μου, και βρήκα και έβαλα ένα applet για να βλέπω και στο gnome την θερμοκρασία, και είδα ότι εκτός από τον επεξεργαστή μου δείχνει και τα ανεμηστηράκια. Και μάλλον το ένα είναι χαλασμένο, γιατί στο ένα δείχνει κάποιες χιλιάδες περιστοφές και στο άλλο 0.

Παίζει να είναι και λάθος από την dell, γιατί νομίζω ότι άρχησε να ανεβάζει θερμοκρασία μετά την αποστολή του στη dell για αλλαγή χαλασμένου σκληρού και προφανώς έκαναν προχειροδουλειά όταν το έκλειναν.

Δείτε ένα screenshot, τωρά εγώ άμα το στείλω μπορώ να πώ, σαν αιτιολογία, ότι είναι χαλασμένο το ανεμηστηράκι ή παίζει να είναι τίποτα άλλο και να φαίνεται έτσι στο applet??!!

 

Open your source. Open your mind !!!


Το πιο πιθανο, ειναι οτι εχει πιασει πολυ σκονη,

.

Για να χαλασει το ανεμιστηρακι, πρεπει να παει σκονι στο ρουλεμαν με τις μπιλιες που εχει , και να χαλασει το γρασσο.

Το χαλασμενο ανεμιστηρακι αναγνωριζεται συνηθως απο τον υπερβολικο θορυβο που κανει ή την αργη περιστοφη του,