προβλημα με lan στη σύνδεση δύο υπολογιστών Windows και Ubuntu Linux

black blood | Κυρ, 06/27/2010 - 19:45 | 2' | 9

κυριοι επεστραψα με τις ερωτησεις μου!!!! εχω ενα pc που εχω windows και αρχεια, και ενα δευτερο που τωρα εγκατεστησα

το ubuntu 10. η ερωτηση μου ειναι η εξης, στο ιντερνετ συνδεομαι κανονικα περνωντας απο to router αλλα δεν μπορω να δω τα αρχεια του αλλου υπολογιστη.

τι δεν εχω περασει? πηγα σε καποια στιγμη σε μια επιλωγη στο linux που μου ελεγε ανταλλαγη αρχειων και μου εβγαλε το

bluetoth και την ενσυρματη αλλα στην ενσυρματη δεν μου ειχες να επιλεξω κατι γιατι λεει οτι κατι δεν εγκατεστησα τι ομως δεν μου ελεγε.

για πες τε ρε παιδια τι λετε εσεις?

επισεις εγκατεστησα το xbmc που ειναι για media center αλλα μου κολαει υπερβολικα τι απαιτησεις εχει? εχω 1.6ghz cpu, 512 ram

και 32mb καρτα γραφικων

ευχαριστω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Για να κάνεις share πρέπει να εγκαταστήσεις το samba με την εντολή sudo apt-get install samba

μετά θα δώσεις την εντολή sudo gedit /etc/samba/smb.conf

για να ανοίξεις το smb.conf σαν root

τέρμα κάτω στο αρχείο κανε paste αυτο

[global]
        workgroup = MSHOME
        netbios name = UBUNTU_SERVER
        security = SHARE
        auth methods = guest
        domain master = No
        wins support = Yes
  
[share1]
        comment = mi home
        path = /home/ditsikts/Downloads
        read only = No
        guest ok = Yes

όπου workgroup το workgroup που έχεις δηλώσει στα windows,

στο path θα βάλεις τη διαδρομή του φακελου που θες να κάνεις share

black blood]

επισεις εγκατεστησα το xbmc που ειναι για media center αλλα μου κολαει υπερβολικα τι απαιτησεις εχει? εχω 1.6ghz cpu, 512 ram

και 32mb καρτα γραφικων

ευχαριστω

Πες μας τι κάρτα γραφικών έχεις ? Το σύστημα σου πρότεινε να κάνεις εγκατάσταση τους drivers τις κάρτας γραφικών?

~~~~~~~~~~~~~~~

http://cerebrux.comli.com/2clickupdate/greek-version/

http://twitter.com/cerebrux

http://www.facebook.com/pages/Cerebrux/116935978324682

δεν ξερω τι μαρκα ειναι αλλα ξερω οτι εχει 32 mb!!!! το συστημα δεν μου ζητησε να εγκαταστησω drivers για την καρτα γραφικων!!!

ditsikts φιλε το εκανα αλλα δεν το βλεπει τα αρχεια ουτε στα windows ουτε στα linux!!!! γιατι?

Για να το δει στα windows πρέπει να πας στους υπολογιστές δικτύου.

Αν έχεις win 7 άνοιξε το computer και στο πλαίσιο αριστερά κάτω-κάτω έχει network, επέλεξέτο και θα σου εμφανίση το UBUNTU_SERVER.

Το ότι δε το βλέπει στο linux πως το εννοείς;

Αφού κάνεις της αλλαγές που σου είπα στο προηγούμενο post, πρέπει να κάνεις restart το linux για να "φορτωθούν" οι αλλαγές.

να σου πω την αληθεια δεν το εκανα το restart αμεσως αλλα και ποιο μετα και τωρα που το εκανα παλι τιποτα!

Εχεις κανει τα αρχεια που θες να βλεπεις,κοινοχρηστα ωστε να τα βλεπουν και οι αλλοι υπολογιστες?

λοιπον να τι εκανα επικολληση στο smb.conf

[global]
        workgroup = WORKGROUP
        netbios name = UBUNET_SERVER
        security = SHARE
        auth methods = guest
        domain master = No
        wins support = Yes
 
[share1]
        comment = MY UBU
        path = /home/stamp22/
        read only = No
        guest ok = Yes

τωρα τι γινετε, οταν μπαινω απο το linux στο δυκτιο μου βγαζει ubunet_server και δυκτιο windows. μπαινω μεσα στο δυκτιο windows και μετα στο workgroup και

μετα μου βγαζει παλι ubunet_server. μπαινω μεσα σε αυτο και μου εχει δυο φακελους  τον print$  και τον share1. οταν μπαινω στο share1 μου λεει αδυναμια

προσαρτησης διαμοιραζομενου windows, οταν μπαινω στο print μου ζηταει κωδικο ο οποιος δεν ξερω ποιος ειναι γιατι οποιν και να εβαλα με πετουσε απο την αρχη!!!

τωρα στα windows απλως δεν βλεπει τιποτα στους υπολογιστες δυκτιου!!!

Α! και κατι καινουργιο το smb.conf δεν μπορω να το επεξεργαστω πλεον γιατι οταν παταω την εντολη sudo gedit bla bla bla μοπυ ζηταει κωδικο αλλα δεν μπορω να

το πληκτρολογισω καθολου νουμερα!!! τι εγινε παλι????

Υ.Γ. αν με πειτε γκαντεμη δεν θα παρεξηγηθω το ξερω ειμαι πολυ!!!

Oσο αφορα με τους κοδικους, σε καποιες περιπτωσεις το λινουξ, δεν εμφανιζει ουτε " **** " για λογους ασφαλειας.

Δοκιμασε ακομη και εαν δεν φενετε να τυπονει κατι.