WiFi Intel Pro 3945 Mini PCI-E (Express)

xpan | Παρ, 06/18/2010 - 14:16 | 1' | 4

Καλησπέρα.

Έχω ένα netbook Turbo-X το οποιο φοράει μια VIA 6656 wireless κάρτα η οποία έχει μέτριο σήμα και δεν αναγνωρίζεται από το Ubuntu Remix το τελευταίο.

Βρήκα την κάρτα WiFi Intel Pro 3945 Mini PCI-E (Express) και θα την αντικαταστήσω με την VIA.

(α) Αναγνωρίζεται από το Ubuntu?

(β) Θα είναι εύκολη η αναβάθμιση; Εχει δοκιμάσει κανείς να αναβαθμήσει PCI-e κάρτα σε netbook;

(γ) είναι καλή η καρτούλα αυτή;

 

Ευχαριστώ,

Χρίστος

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

γεια σου φιλος! οταν λες δεν αναγνωριζεται τι εννοεις? δεν την βλεπει καθολου το συστημα ή δεν μπορεσες να βρεις τους οδηγους?

xpan]

Καλησπέρα.

Έχω ένα netbook Turbo-X το οποιο φοράει μια VIA 6656 wireless κάρτα η οποία έχει μέτριο σήμα και δεν αναγνωρίζεται από το Ubuntu Remix το τελευταίο.

Βρήκα την κάρτα WiFi Intel Pro 3945 Mini PCI-E (Express) και θα την αντικαταστήσω με την VIA.

(α) Αναγνωρίζεται από το Ubuntu?

(β) Θα είναι εύκολη η αναβάθμιση; Εχει δοκιμάσει κανείς να αναβαθμήσει PCI-e κάρτα σε netbook;

(γ) είναι καλή η καρτούλα αυτή;

 

Ευχαριστώ,

Χρίστος

Pci-e? εισαι σιγουρος?

Δεν τη βλέπει καθόλου το σύστημα. Η VIΑ έχει οδηγούς για linux άλλα είναι για παλιότερες εκδόσεις του kernel. Προφανώς έχει πλέον σταματήσει την υποστήριξη.

ναι PCI-e γιατί; Δεν είναι καλή;

 

Παιδιά η καρτούλα μου ήρθε σήμερα το πρωί.

Έβγαλα την παλιά. Έβαλα την καινούργια και το ubuntu μου την είδε αμέσως... είναι άψογη.

Και επειδή στο ίδιο netbook έχω και τα XP dual boot την είδαν και αυτά αμέσως.