widget για Blog?

Sebulba | Δευ, 06/07/2010 - 17:07 | 2' | 5

 Γεια σας! Η ερώτησή μου είναι λίγο άσχετη με linux αλλά όχι με υπολογιστές και internet. Ελπίζω να μου απαντήσει κάποιος γιατί όσο κι αν το έψαξα δεν βρήκα την λύση. Είμαι admin σε ένα χιουμοριστικό ποδοσφαιρικό blog, το spacebet.blogspot.com   και θα ήθελα να προσθέσω το εξής χαρακτηριστικό το οποίο υπάρχει και στο forum εδώ. Πόσοι είναι on-line αυτή τη στιγμή. Δεν μπόρεσα να βρω κάπου αυτό που θέλω. Αν πάτε στο blog θα δείτε ότι υπάρχει το wodget του who's among us το οποίο όμως δεν είναι real time και σου λέει απλά πόσα άτομα βρίσκονται στο site την ώρα που μπαίνεις ή όταν κάνεις ανανέωση. Υπάρχει κάτι real-time? Eυχαριστώ

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Αναλογα το τι στυλ θελει να εχει αυτο που ψαχνεις.

Θες να εχει χωρα και ip? για παραδειγμα?

Μετα εχει να κανει και με την αισθητικη τους βεβαια.

Δεν αντεξα να κατσω πολυ στο blog σου, λογω της μουσικης που δεν εκλεινε και δεν ειδα αν το εχεις καψει στο FeedBurner.

Αν οχι καντο και το FeeddBurner, εχει και ακριβως αντιστοιχο winget σαν αυτο που ζητας.

Αλλιως κανεις μια ερευνα να δεις το πιο αισθητικα καλο για το blog σου.

Και λιγο προσοχη με τα ...free widgets καποιων εταιρειων, μπορει ξαφνικα να δεις ν' ανοιγουν παραξενα pop-ups διαφημιστικα καθε ειδους παραθυρα!

 πληροφοριακά η μουσική κλείνει με το play/pause κουμπί του pod. ευχαριστώ για την απάντηση

βασικά το έψαξα αυτό με το feed burn αλλά δεν είναι αυτό που θέλω. Θέλω απλά ένα κουτάκι που να λέει "2 users on-line" για παράδειγμα και αν κάποιος μπει να γράψει "3 users online" χωρίς εγώ να πρέπει να κάνω refresh για να το δω. ip και τέτοια δεν με ενδιαφέρουν έτσι και αλλιώς χρησιμοποιώ το google analytics

Παραξενο αυτο με το who's among us. οταν καποτε το ειχα στο blog μου, δουλευε κανονικα.

Το Cοme Stat, δοκιμασε τοτε.

Η αλλιως κινησου με καποια μπαρα, ωστε να γλυτωσεις και καποια προσθετα widgets και να εξικονομησεις χωρο στη slidebar σου.

Μου δουλευαν κανονικοτατα και αυτες για λιγο που τις ειχα.

Η δευτερη ειναι αυτη.

Μετά από καιρό να πω ότι η αλήθεια είναι πως μπάρες δεν με ψήνουν...και το come stat δεν υπάρχει πλέον οπότε...αν κάποιος βρήκε κάτι άλλο...

 

Constantinos ευχαριστώ πάντως και συγχαρητήρια για το δικό σου μπλογκ που το διαβάζω εδώ και καιρό. 

 

http://kigka.blogspot.com/

http://spacebet.blogspot.com/

 

 Ειδα το συμαζεψες πολυ το blog και σταματησε να παιζει αυτοματα και η μουσικη.

Μεγιες, Πιο καλη εμφανιση!

Τωρα εμπειρικα, εχοντας δοκιμασει ενα καρο windgets, οσο αφορα τα "On-line users", τα δωρεαν εστω, η πιο καλη και αξιοπιστη λυση ειναι το whos.amung.

Αυτο οσο αφορα τα ετοιμα. Αλλιως υπαρχυν και αλλες3 λυσεις που μπορεις να ενσωματωσεις το κωδικα στο κωδικα του blog σου.

Μπορεις ομως να βαλεις και ενα απλο html σαν gadget, (Διάταξη > Προσθήκη Gadget > Html/Javascript)  με το παρακατω κωδικα:

 

<script style="text/javascript">
function totalPosts(json) {
document.write('Αναρτήσεις: <b>' + json.feed.openSearch$totalResults.$t + '</b><br>');
}
function totalComments(json) {
document.write('Σχόλια: <b>' + json.feed.openSearch$totalResults.$t + '</b><br>');
}
</script>
<script src=" /feeds/posts/default?alt=json-in-script&callback=totalPosts"></script>
<script src=" /feeds/comments/default?alt=json-in-script&callback=totalComments"></script>
<p style="margin-top: 0; margin-bottom: 0">
<table border="0" bordercolor="#111111" id="AutoNumber1" cellpadding="0" cellspacing="0" style="border-collapse: collapse" width="100%">
<tr>
<td width="35%">
Online now:</td>
<td width="65%"><p style="margin-top: 0; margin-bottom: 0"><b><script src="http://fastonlineusers.com/on3.php?d=YOURBLOG" type="text/javascript"></script></b></p></td>
</tr>
</table></p>
<script type="text/javascript">
try {
var pageTracker = _gat._getTracker("UA-4679235-4");
pageTracker._trackPageview();
} catch(err) {}</script> 

 

(oπου YOUR BLOG, βαζεις το lin του δικου σου)

Δειχνει αριθμο αναρτησεων, αριθμο σχολιων και on-line χρηστες.

 

Αλλη λυση (μαλλο η πιο καλη), ειναι να βαλεις το ετοιμο who's amung και να προσθεσεις τη δυνατοτητα στο blog σου να κανει αυτοματα refresh,

το χρονικο διαστημα που θα του ορισεις.

Αν δε μπορεσεις να βρεις το κωδικα πες μου και θα τον βρουμε.

 

Κατα τ' αλλα να ξερεις πως ολ' αυτα τα widgets ειναι και λιγο..... παπατζιλικια!!

Αν σ' ενδιαφερει κατι αξιοπιστο, οσο αφορα τη κινηση του blog η λυση ειναι μια και ειναι το Google Anlytics.

 

(Δε μπορω να σου βαλω σε κουτακι το κωδικα. Κατι δε παει καλα με το φορουμ παλι και τα πιανει ολα αντι για εκεινο το κομματι)