Live Cd, CD εγκαταστασης, DVD εγκαταστασης... Ποια η διαφορά? Τι να κατεβάσω?

trelozakinthinos | Τρί, 05/18/2010 - 22:57 | 1' | 8

Όπως έχω προσέξει αυτά τα 3 διαφορετικά πράγματακια υπάρχουν όταν ψάχνω για μια διανονμή!

Ποιο όμως είναι το "σωστό" και γιατί?

Ποιο είναι το κατάλληλο για τον απλό χρήστη? 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Συνήθως ότι είναι live είναι πιο βολικό γιατί μπορείς να testaρεις την διανομή, χωρίς να κάνεις εγκατάσταση. Εάν τη δοκιμάσεις και σου αρέσει, τότε την εγκαθιστάς.

Επίσης, είναι καλό να δοκιμάζεις live πρώτα ώστε να βλέπεις εάν "κάθεται" καλά η διανομή σύμφωνα με το hardware που έχεις.

Cerca, trova

Ανάλογα το μέγεθος του περιεχομένου της διανομής, η εταιρία ή η ομάδα ή ότι άλλο είναι που τη δημιουργεί, χρησιμοποιεί cd ή dvd. 

Cerca, trova

Ναι αλλα εχω δει για την ιδια διανομη να δινουν και δβδ και σντι... 

For example

http://fedoraproject.org/el/get-fedora-all

 

Ίσως το κάνουν γι'αυτούς που έχουν μείνει με cd-rom στον υπολογιστή και δεν έχουν dvd.

Cerca, trova

 γεια και από εμένα ...

χωρίς να το έχω σκεφτεί ποτέ πραγματικά νομίζω ΄ότι

 

live cd : λειτουργικό που δεν χρειάζεται να το εγκαταστήσεις στο pc σου , κάνεις τα βασικά με αυτό (ιντερνετ , μαιλ κλπ) και έχεις και την δυνατότητα να το εγκαταστήσεις

(αν δεν έχεις σύνδεση στο ιντερνετ την ώρα που το εγκαθιστάς θα βρεθείς με ένα βασικό σύστημα .

 

cd εγκατάστασης: κατευθείαν εγκατάσταση χωρίς την επιλογή δοκιμής πρώτα (εδώ πέφτεις στα σκληρά) ...

μάλλον ισχύει ότι και στο πρώτο για την σύνδεση στο ιντερνετ ....

 

dvd εγκατάστασης: όλη η διανομή σε ένα dvd , κάνοντας εγκατάσταση αυτού του dvd  τελειώνοντας έχεις την διανομή στο pc σου στην πλήρη της ανάπτυξη χωρίς να χρειάζεσαι ιντερνετ

για να κατεβούνε τα πακέτα που λείπουνε από το live cd ...

 

βέβαια μπορεί να κάνω λάθος κάπου ...

 Οπως τα λεει ο g.b. ειναι με μια μικρη διαφορα.Το livedvd εχει πολυ περισσοτερα προγραμματα σε σχεση με το livecd.Σε καθε περιπτωση το ιντερνετ χρειαζεται ειτε για να αναβαθμισεις το συστημα ειτε για προσθεσεις λογισμικο,drivers κτλ.

Το DVD είναι όντως πιο πλήρες.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!