Σκεψεις σχετικα με την Ελληνικη πραγματικοτητα του ΕΛΛΑΚ

athlug | Τρί, 05/18/2010 - 16:41 | 5' | 9

Με μεγαλη λυπη διαπιστωνω οτι η  "κοινοτητα του Ανοικτου Λογισμικου" εχει χασει τον προσανατολισμο και την εννοια της..
Εχοντας ξεκινησει μια προσπαθεια συννενωσης των φιλων του ΕΛΛΑΚ στην ευρυτερη περιοχη της Αθηνας,εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις.
Η  προσπαθεια μας αυτη ετυχε σχολιων του τυπου "γιατι διασπατε την κοινοτητα;" , "σε τι εισαστε διαφορετικοι εσεις;" ,
"μα αφου υπαρχει ηδη πανελληνιος συλλογος-γιατι δεν πατε εκει;" και λοιπα,μεχρι αδιαφοριας ή και πολυ μικρης συμμετοχης στην καλυτερη περιπτωση....

Μια ακομα διαπιστωση ειναι οτι καθε διανομη εχει δημιουργησει την δικη της κλειστη καστα εν ειδη φορουμ και ελαχιστοι ειναι αρκετα ανοιχτομυαλοι για να συμμετεχουν σε καποια αλλη προσπαθεια,πχ ενα LUG...
Και σε αυτη την περιπτωση,οι προσκλησεις μας προς τις επιμερους κοινοτητες και φορουμ για δημιουργια ενος Αθηναικου Συλλογου επεσαν στο κενο (οπου δεν λαβαμε τις παραπανω "ερωτησεις").....

Ακομα και απο τον εντυπο λογο,δεν λαβαμε αποκριση στο μηνυμα μας οτι εχουμε υπο ιδρυση τον Συλλογο μας........
(Για λογους ευνοητους δεν αναφερω ονοματα...)

Και αναρωτιεμαι...
Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν πχ οι χρηστες της Α διανομης δεν θελουν να ενωσουν τις γνωσεις τους
με τους οπαδους της Β διανομης;

Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν επι συνολου ανω των 10 χιλιαδων μελων σε φορουμς
ελαχιστοι ασχολουνται ενεργα με καποιο συλλογο ή σε καποιες εκδηλωσεις;

Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν ο ενας κοιταζει να υποβαθμισει την προσπαθεια του αλλου;

Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν στο λεκανοπεδιο υπαρχουν μονο ελαχιστοι που δρουν ενεργα;

Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν καθε νεα προσπαθεια βρισκει συνεχως "καλοθελητες" που θα την υποσκαψουν;

Για ποια δυναμη της κοινοτητας μιλαμε οταν μονο μια ιστοσελιδα εχει αναρτησει μετα απο προσκληση μας ενα συνδεσμο προς την ιστοσελιδα που δημιουργησαμε;

Τι "φοβουνται" καποιοι; Μηπως οτι θα βρεθουν "καπελωμενοι" απο καποιο "αφεντικο"; Μηπως οτι θα τους "φαμε τους πελατες";
Μηπως οτι καποιοι "κυνηγουν την δοξα και το προεδριλικι"; Ή απλα αδιαφορουμε και περιμενουμε απο καποιον αλλο σκεπτομενοι "πωωωω πωωωω....που να τρεχω τωρα;"

Ας ειμαστε ξεκαθαροι...
Οι δικοι μας στοχοι ειναι η συνενωση των χρηστων ανεξαρτητα διανομης,επιπεδου γνωσεων ή άλλο...και η διαδοση με οποιο τροπο μπορουμε του Ανοικτου Λογισμικου.
Στη σκεψη μας ειναι εδω και καιρο η δημιουργια χωρου συναντησεων εν ειδη εργαστηριου-χωρου παρουσιασεων κλπ,οπου καθε ενας θα ειναι ευπροσδεκτος και ΚΥΡΙΩΣ ο καθενας που θελει να δει και να ακουσει σχετικα,παραμεριζοντας τον φοβο του αγνωστου...

Εμεις,ως υπο ιδρυση συλλογος προσκαλουμε καθε ενδιαφερομενο που κατοικει στην ευρυτερη περιοχη της Αθηνας και πιστευει οτι μια τετοια προσπαθεια αξιζει την προσοχη του να δωσει το παρων (με οτι αυτο συνεπαγεται...).
Καθε συμμετοχη ειναι ευπροσδεκτη και θεωρειται αναγκαια...

Σας ευχαριστω για τον χρονο που δαπανησατε να διαβασετε,και σας περιμενουμε!
(Λεπτομερειες στο www.athlug.gr)

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σωστά μιλάς φίλε athlug, αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει οργανωμένη κοινότητα στο Linux. Απλά, κάποιοι έχουν στήσει ένα-δυο συλλόγους και άλλοι 5-6 μερικές "κοινότητες" διανομών κι έτσι δίδεται η εντύπωση της ...μεγάλης κοινότητας! Στα διάφορα fora είναι εύκολο κάποιος να δώσει τα φώτα του με συμβουλές. Η διαπροσωπική επαφή όμως, είναι κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Δυστυχώς.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Συμφωνουμε φιλε Ιπποκρατη...γι'αυτο κι εμεις προσπαθουμε να 'τσιγκλισουμε' τον κοσμο να ενεργοποιηθει! με τοση δυναμη στα χερια μας,
θα μπορουσαμε να ειχαμε ουσιαστικα αποτελεσματα...

Απλα,πεφτει αμεσως το μικροβιο της φαγωμαρας και τα κανει ολα σταχτη και μπουρμπερι.........Εγω παντως ακομα ελπιζω..............................

www.athlug.gr

Υπαρχει μυστικη συνταγη για να πετυχει ολο αυτο το διαπροσωπικο και στον συλλογο που ανοικω εγω το καταφερνουμε αρκετα καλα,αφηνωντας τα κομπλεξ μας εξω απο την πορτα και μεσα απο την πορτα το τσιπουρο και τα κρασια ρεουν αφθονα.... Απλα πανω απο ολα πρεπει να υπαρχει θεληση να βοηθησεις και να βοηθηθεις...

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Να πω και γω τη γνωμη μου?

Φιλε Athlug, αναφερομαι προσωπικα επειδη ξεκινησες το θεμα. Εχεις σκεφτει και κατι αλλο? Πως εχουμε χορτασει εδω στο Ελλαντα απο προδρους και σωματεια?

Εννοω πως σχεδον παντα οταν γεννιεται ενας συλλογος, καποιο καιρο αργοτερα ερχεται η διασπαση. Για πολλους και διαφορους λογους.

Μπορει αυτοι που διασπονται να το κανουν με καλη προθεση, ομως αν το σκεφτεις ολοι οι απ' εξω ειναι επιφυλακτικοι επειδη αυτο που βλεπουν ειναι ενας ακομα συλλογος,

μια ακομα φαγωμαρα και εκατεροθεν βολες. Και τελικα εκει μενουν οι πιο πολλοι συλλογοι (καθε ειδους). Στο ποιος θα πει τη καλυτεροτερη ατακα εις βαρος του αλλου.

Και συ ακομα φιλε μου, στο πρωτο σου ποστ εδω ησουν "επιθετικος" χωρις λογο. Εμενα προσωπικα αυτο με χαλαει. ΟΧΙ η δημιουργια ενος (ακομα) συλλογου.

Εκδηλωσεις ειπες? Ποιες? Μια απο τα ιδια? Δεν εχω δει ως τωρα καποια "διαφορετικη" εκδηλωση που εκτος απο εντυπωσιασμο να εχει και αποτελεσμα.

Οταν και εδω μεσα ακομα μα και αλλου βλεπουμε προτασεις για ιδρυση συλλογων χωρις να υπραχει αυτο που λεμε συγκεκριμενος σκοπος.

Το μονο συγκεκριμενο ειναι ο/η ιδρυτης και τιποτε αλλο. Βεβαια οι περισσοτεροι δε ξεφευγουν απο τον (εγωπαθη) κανονα, του αν δεχτουν μια αρνητικη κριτικη,

να την αναλυσουν και να ψαχτουν, μα αντιθετως εξαπολυουν βολες εναντια στο σκουλικι που τολμησε και ειπε κατι αντιθετο!

Οπως και να εχει περιμενω-περιμενουμε να γινει πραγματικοτητα εκεινη η δηλωση σου, σχετικα με τα Ελληνικα δεδομενακαι το ΕΛΛΑΚ.

Εννοω τη πρωτοβουλια που θ' αναλαβετε σα συλλογος. Το αν ο ταδε η ο παραταδε εκανε το ενα η το αλλο, ΔΕ μας αφορα (και αυτο απευθυνεται σε ολους).

Btw, το Kunena τα σπαει παντως και ειναι οντως διαφορετικο απο τα συνηθισμενα. Ελπιζω-ελπιζουμε σε αναλογη συνεχεια και διαφορετικοτητα και στα υπολοιπα.... if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

Εξακολουθω να επιμενω οτι κατα βαθος τα ιδια πραγματα λεμε....οπως ειπα αλλωτε,ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ μαμουνι με τα προεδριλικια,ουτε αυτοχρισθηκαμε σωτηρες..
Απλα,προσπαθουμε να ενωσουμε καποια σκορπια κομματια σε μια ενιαια εικονα....

Κατα τ'αλλα,δεν επιτιθεμαι σε καποιον συγκεκριμενα..δεν εχω τετοια προθεση...ο καθεις κρινεται.....

Και καταληγουμε στο σημειο-κλειδι......ΤΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ......ποσοι βοηθανε και που;

Παμε να φυγουμε αγαπη μου...(Ισως επανελθω....να σκοτισω παλι τον κοσμο....)

www.athlug.gr

 ε, ας πω και εγώ την γνώμη μου ...

 

το θέμα φίλε μου δεν είναι τι γνώμη έχεις εσύ για το προεδριλίκι ...δεν είναι αυτό όσο και αν θες να το πας εκεί το θέμα (καλοπροαίρετα το λέω)

το θέμα είναι τι γνώμη έχω εγώ για το πως βλέπεις εσύ  το προεδριλίκι ....(μπερδεμένο ε?) ...καθόλου...

σε μια χώρα που ο καθένας υποστηρίζει ότι κόπτεται για τα κοινά , ο καθένας υποστηρίζει ότι μένει άυπνος τα βράδια για το καλό του τόπου , 

σε μια χώρα που έχουμε δει τόσα κουλά να γίνονται  περιμένεις να πιστέψει ο άλλος ότι αυτό που κάνεις

(το όποιο κάνεις όχι τώρα τον σύλλογο)

το κάνεις απλώς και μόνο για να βοηθήσεις την παγκόσμια κοινότητα του λίνουξ...?

δεν σου κρύβω ότι έχω αρχίσει να σκέφτομαι που κρύβεις τα λεφτά .....(αστειάκι έτσι..?)

η περίπτωση που αντιμετωπίζουμε εδώ έχει να κάνει με το πως βλέπουμε το κοινό καλό σε σχέση με το δικός μας καλό ....

και μου ήρθε στο μυαλό μια περίπτωση που την είχα ακούσει πριν χρόνια , μπορεί να ξεχνάω και λεπτομέρεις , αλλά πιστευω νόημα θα βγει ...

 

ξεκίνησε ένας δήμαρχος , επιτέλους , να φτιάξει ένα έργο ...  ένα αυλάκι που το έλεγε αντιπλυμμηρικό έργο ....(είχανε πνιγεί καμιά 10ρια φορές ως τότε)

το ξεκίνησε λοιπόν το έργο , και κάποια στιγμή μια οικογένεια αντιλήφθηκε ότι το έργο θα περάσει μέσα από την (έτσι λέγανε αυτοί)  ιδιοκτησία τους (στάνη) 

πήγανε στον δήμαρχο και του το είπανε , αυτός τους είπε ότι το μέρος εκεί δεν είναι δικό τους και ότι τελοσπάντων (για να μην μακρυγορώ μετά από σχεδόν 1 χρόνο)

και δικό τους να είναι πρέπει να κάνουνε την καρδιά τους πέτρα και να δώσουνε τα λίγα μέτρα για να γίνει το έργο που θα έσωζε το χωριο ...

όλο το χωριό ήταν εννοείται μετην ιδέα να παρθούν τα μέτρα ...

βρίζανε φωνάζανε και σκίζανε τα ρούχα τους για το δημόσιο καλό ...

φράσεις του τύπου <<είσαι εχθρός μας , θέλεις να μας βλέπεις να πνιγόμαστε>>   κ.α ακουστήκανε κατά της οικογένειας ....

ώσπου μια μέρα ήρθε ένας  <<μηχανικός>> από την Αθήνα και εξέτασε το έργο .....το είδε από διαφορετική πλευρά και κατέθεσε μια πρόταση καινούργια 

πιο αποδοτική , καλύτερη , πιο οικονομική , ΑΛΛΑ .....

ω, ναι είχε ένα μεγάλο ΑΛΛΑ ...

έπρεπε τώρα να δώσουνε δύο άλλες οικογένειες μέρος από  τις περιουσίες τους ....

περιττό να σου πω τι έγινε ....

(και αν θυμάμαι καλά αυτός που μου το έλεγε , μου είπε ότι μέσα σε αυτούς ηταν και αυτός που φώναζε πιο πολύ ....στον άλλον για τα μέτρα ....)

σε πρώτη ανάγνωση μπορεί να σου φανεί άσχετο ...παράξενο αυτό που έγραψα ....

αν το σκεφτείς λιγάκι όμως θα δεις ότι ..... θα δεις εσύ ... θα καταλάβεις ......

 

είμαι ο τελευταίος που θα σου πω τι θα κάνεις ...απλά θέλησα να βοηθήσω την κουβέντα ....

μπορεί και να το κατάφερα ..μπορεί και όχι ....

 

 

Είναι λογικό να υπάρχει κάποια καχυποψία σχετικά με τις προθέσεις κάποιου όταν ξεκινάει μια νέα προσπάθεια. Ας μην καταδικάζουμε όμως από την γέννησή της μια κίνηση, χωρίς να της δώσουμε μια ευκαιρία.  Πάντοτε θα υπάρχει η ανάγκη για κάτι νέο, όταν το παλιό δεν τραβάει πια!  Εξ' άλλου, έχω προσωπικό παράδειγμα από το Hellug, όπου αρχικά είχαμε φτιάξει μια πολύ όμορφη παρέα που βοηθούσε στο φόρουμ τους νέους χρήστες με απίστευτη αλληλοκάλυψη, και που ξεφάντωνε με τακτικές συναντήσεις για μπυρίτσες και μεζέδες.  Σήμερα, ούτε μια συνάντηση δεν γίνεται πλέον, ενώ και τα βασικά μέλη του Συλλόγου, δεν γράφουν καλά-καλά στο φόρουμ!  Οι καιροί αλλάζουν, το ίδιο και οι άνθρωποι.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας!!!

Κλεινω το θεμα,λεγοντας οτι στις 6 Ιουνιου 2010 θα προσπαθησουμε να συναντηθουμε για να υπογραφει το Καταστατικο.
Καλουμε καθε εναν που πιστευει οτι μια τετοια κινηση αξιζει μια προσπαθεια να ερθει και να μας βρει...
 

Η ΙΣΧΥΣ ΕΝ ΤΗ ΕΝΩΣΕΙ

www.athlug.gr