Internet με modem μέσω kppp

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 9

Καλησπέρα
Έχω ένα πρόβλημα με το modem που με ταλαιπωρεί και δε μπορω να δόσω λύση. Έχω εγκατεστημένο το Suse 10.1 και εξωτερικό serial modem 56k. Ενώ αναγνωρίζεται κανονικά, όταν προσπαθώ να συνδεθώ μου βγάζει το μήνυμα 'Unable to create modem lock file'. Αυτό γίνεται μόνο όταν είμαι συνδεδεμένος σας normal user και όχι σαν root. Φαντάσταστηκα ότι θα'χει να κάνει με τα permissions οπότε έβαλα τον user να ανήκει στα groups modem και dialout αλλά και πάλι τίποτα   τι πρέπει να κάνω;
Thanx

Ciao

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ναι, αυτό χρησιμοποιώ. Είδα ότι έχει επιλογή για το αν θέλω να χρησιμοποιήσει lock file ή όχι. Βγάζοντάς το μου βγαίνει το μήνυμα "unable to open open modem". Κι από κονσόλα με wvdial μου δείχνει busy. Το modem βρίσκεται στο ttyS1. Είδα το ότι σαν group έχει uucp. Το πρόσθεσα στα groups του username μου και πάλι τίποτα. Τελικά άλλαξα τα permissions του ttyS1 σε 666 (ήταν 660) και μπόρεσα να συδεθώ. Αυτό όμως δε μου πολυαρέσει: others με permission read+write!!!

ΥΓ.Με την ευκαιρία,υπάρχει κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα που να να δείχνει τα εικονίδια της σύνδεσης κάτω δεξιά όπως στα windows; Τα βρίσκω πολύ χρήσιμα

Κακή επιλογή το 666.

Τα permissions του /opt/kde3/bin/kppp πρέπει να είναι:
-rwsr-x--- root dialout

Προσοχή στο s.

Δώσε
ls -Ll /dev/modem

και
ls -Ll /dev/ttySL0

Θα πρέπει και τα δυο να είναι
-crw-rw---- root uucp

Δες εδώ για περισσότερα - είχαν το ίδιο ακριβώς πρόβλημα σε openSUSE 10.0:
http://www.linuxquestions.org/questions/showthread.php?t=441 235

Για τα lights που ρωτάς, νομίζω τα  superkaramba applets προσφέρουν τέτοια κόλπα, χωρίς πολλές ρυθμίσεις.

Έκανα τις αλλαγές που μου υποδείξατε και τώρα όλα οκ  Πάντως, αυτά τα προβλήματα αν χαθούν από το linux, θα γίνει πολύ πιο προσιτό!
Ευχαριστώ για την προσοχή σας,
ciao 

Καλησπέρα παιδια..
Είμαι καινούριος στο φορουμ και στα λινουξ και έχω να πω ότι είμαι ενθουσιασμένος...Απλά έχω κάποια προβλιματάκια..
1ον)Με τη συνδεση μέσω kppp...Έχω σύνδεση pstn otenet έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις κάνει κανονικά dial αλλά μου βγάζει NO CARRIER ο pppd...
2ον)Όταν έκανα εγκατάσταση τα λινουξ είχα αποσυνδέσει το σκληρό με τα "παραθυρα" και τώρα που τον επανασύνδεσα δε μου βγάζει στο grub την επιλογή windows..Τι πρέπει να προσθέσω στο /boot/grub/menu.lst έτσι ώστε να μου βγάζει κια τα win??

PS:Έχω τα kubuntu 7.04...
Thanx εκ των προτέρω για την βοήθεια και συγχαρητήρια για την πολύκ καλή δουλειά που κάνετε..

To modem σου είναι εσωτερικό. Αν ναι ανήκει στην κατηγορία των softmodems ή winmodems και μάλλον θα σε ταλαιπωρήσει πολύ για να δουλέψει, αν τελικά δουλέψει. Σου προτείνω την πιο φτηνή ADSL με router ή τουλάχιστον εξωτερικό modem. Δώσε πρώτα καλού κακού το όνομα το modem σου στο google d;ipla στην λέξη linux.

Για το δεύτερο δες εδώ
ή γράψε και αντίστοιχό με το


title Windows
map (hd0) (hd1)
map (hd1) (hd0)
rootnoverify (hd1,0)
chainloader +1

otttx332007-6-10 21:52:17

πιο modem εχεισ jim siak?χρισημοπιησεσ το scanmodem καθολου να βρεισ τησ πληροφορειεσ για το modem?