ΕΛ/ΛΑΚ και UBUNTU.Η Αρχη του τελους;

warlordfff | Πέμ, 05/06/2010 - 09:14 | 10' | 24
Θα ήθελα την άποψη σας για τα 2 παρακατω αρθρα τα οποία κάνω αναδημοσίευση απο το http://www.theregister.co.uk

Αρθρο 1ο)

Applesoft, Ogg, and the future of web video
Will the real open codec please stand up?

By Gavin Clarke in San Francisco • Get more from this author

Posted in Music and Media, 3rd May 2010 05:15 GMT

Free whitepaper – Taking control of your data demons: Dealing with unstructured content

Two years ago, cosmonaut and Ubuntu founder Mark Shuttleworth challenged open sourcers to turn the Linux desktop into a piece of art.

They should "out Apple" Apple, he said. They should fashion beautiful software and online services that reach a wider audience of consumer users.

Shuttleworth's Canonical has now launched Ubuntu 10.04, which goes a long way towards that Mactastic vision, offering new tools for music and video and all sorts of online services, all swaddled in a cool (and purple) UI.

The biggest change is a first not just for Ubuntu but for all Linux distros: an online music store akin to iTunes, the Apple app that revolutionized over-the-air music services. Called Ubuntu One, this new service is integrated with Rhythmbox, Ubuntu's default system for playing and ripping songs.

But there's a catch - and it's a catch that won't please open source purists. Ubuntu One serves up tunes via MP3 - the ubiquitous but proprietary and patented format for coding and decoding music - and it won't use Ogg Vorbis, the patent-free open-source alternative from Xiph.org that's offered under the GPL and a BSD-like license.

What's more, Canonical - Ubuntu's commercial sponsor - is now the only Linux maker to license H.264/AVC, the closed and patented technology used to compress video. Yes, there's an alternative to H.264. Yes, it's open source. And yes, it's free. It's called Ogg Theora, and it too is from Xiph.org.

Canonical's MP3 choice doesn't conform with pure open source ideology, but it's likely dictated by the sheer volume of music that already encoded with MP3. But the licensing of H.264 comes at the point in the web's evolution when netizens are crusading to prevent H.264 from becoming to video what MP3 is to music: a de-facto standard that must be licensed from patent holders.

The fate of this crusade could decide the future of the open web.

πηγη του αρθρου: http://www.theregister.co.uk/2010/05/03/free_video_music_on_the_web/

Αρθρο 2ο)

Canonical explains Ubuntu unfree video choice
License to distribute

By Gavin Clarke • Get more from this author

Posted in Software, 5th May 2010 19:53 GMT

Free whitepaper – Taking control of your data demons: Dealing with unstructured content

Ubuntu's commercial sponsor Canonical has tried to clarify how - if not why - it has licensed a closed-source and patented codec for video on PCs running its Linux.

Canonical is the first Linux shop to have agreed to license the codec in question, H.264 from MPEG LA. Even though Red Hat and Novell are also available for use on PCs, they have not licensed H.264.

Canonical inferred here that PC manufacturers that engage with its OEM services unit have the right to gain coverage for the company's license of H.264.

OEMs work with Canonical to tune Ubuntu to their hardware, for things like fast start-ups or to work with specific graphics drivers.

The H reported that Canonical director of business development Chris Kenyon said it has licenses to redistribute other open- and closed-source software, too. "Like Adobe Flash, Adobe Acrobat, Fluendo, RealPlayer, DVD players and other proprietary software, we have a direct re-distribution agreement for H.264," Kenyon said.

That doesn't mean, though, that all PCs with Ubuntu pre-installed are covered by Canonical's H.264 license. "The vendor may have opted not to include it", Kenyon said, as the PC maker decides what additional software and codecs they want included on the machine.

The H continued that the issue: "is further complicated by some components (like DVD drives) coming with codec and software licences pre-bundled."

Apparently you, the consumer, have no way of telling what codecs are included on the machine, unless the manufacturer has called them out - something that'll miff open sourcers. Canonical has apparently tried to do right by the community, and "explored setting some minimum requirements for codecs, but this is not something that we presently do."

Licensing of codecs is a thorny subject that's as difficult to navigate for those building and implementing systems as it is for open sourcers like Canonical who've had to bite the bullet and swallow a piece of software that goes against their open-source creed.

Kenyon didn't say "why" Canonical licensed H.264. And in a way, he didn't have to.

As I wrote in my original article that revealed Canonical's H.264 license, it's the price of doing business for companies like Canonical that might support open and free alternatives to H.264 such as Ogg Theora, but that also want to serve the mass consumer market. That's a market where billions of devices play video using H.264 because it's seen by media companies as being both ubiquitous - so video plays anywhere - and safe, in terms of technical reliability and patents.

Unfortunately for the industry, it's a handful of technology companies that have built H.264 that are also promoting it as safe and reliable. Those companies include Microsoft and Apple, which are delivering either video players in their software or actual video content through services like iTunes that'll run on those billions of device in the marketplace. ®

πηγη του αρθρου: http://www.theregister.co.uk/2010/05/05/canonical_h264_video/

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Μην ξαφνιαστείτε εάν δείτε σιγά-σιγά κάποιες μεγάλες εταιρείες Linux (όπως η Canonical), να ρίχνουν νερό στο κρασί τους.  Η Canonical, δεν είναι ασφαλώς ...φιλανθρωπικό ίδρυμα και ζούμε σε εποχές άκρατου καπιταλισμού.  Φυσικό επακόλουθο λοιπόν, το να παρεκκλίνουν από τον ...ορθό δρόμο κάποιες κοινότητες (?).

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

αχχχχ , έδω και καιρό μου έχει περάσει από το μυαλό ...

και όταν το είπα κιόλας , μόνο λεμονοκουπες δεν μου πετάξανε...

πάντως αν είναι να γίνει θα γίνει ....

θα σου πει το ομορφόπαιδο:

 

με τα λεφτά μου ρε καρντάσι θα κάνετε εσείς κουμάντο ...?  άδικο θα έχει....? 

Τώρα, έχω ένα δίλημμα : να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το πολύ καλό 10.04 , που μεταλλάσσεται σε υβρίδιο MS και Apple ή να δοκιμάσω το debian; (μας το φωνάζουν τόσο καιρό οι geeks).  

Γεια και χαρά σε όλους.

Διάβασα αυτές -και 2 άλλες που βρήκα σχετικές- καταχωρίσεις.

Δεν εκτιμώ ότι τα πράγματα είναι τόοοσο σοβαρά τουλάχιστον όσο αφορά ΑΥΤΟ το θέμα.

Και τι εννοώ:

- δεν είναι η πρώτη φορά που μια εταιρία διανομής κάνει μια "κουτσουκέλα" - αν αποδειχθεί σαν τέτοια και αν πάει εκεί που απευχόμαστε...

- σημειώστε ότι δεν είναι τυχαίο ότι αυτό γίνεται με την κυκλοφορία της 10.04 που είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ - προς τι; ποιον εξυπηρετεί;

- δεν είναι τυχαίο ότι η μάχη των διανομών δεν γίνεται μόνο σε επίπεδο ποιότητας και εμφάνισης αλλά και κάτω από το τραπέζι και αυτό το ξέρουμε καλά -ιδίως οι παλαιοί-

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ στηρίζω ubuntu 10.04 LTS, μια διανομή - διαφήμιση - βιτρίνα για το linux και το λέφτερο λογισμικό.

Είμαι όμως έτοιμος να πατήσω ένα κουμπί και όπως αλλάζω κανάλι στην TV να αλλάξω διανομή. Και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ... και γιαυτό δεν ανησυχώ ( ακόμη και με αυτά τα δημοσιεύματα :-) )

Συνοψίζω:

με γειά μας το 10.04 και ας αποφύγουμε τα μεγάλα λόγια προς το παρόν.

ΕΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ και ΠΑΝΤΑ ΛΕΦΤΕΡΟΙ.

 

The Development of the C Language

Σωστός! Εξ' άλλου, Δόξα τω Θεώ, υπάρχουν τόσες και τόσες διανομές! Μπορείτε να δοκιμάσετε το εξαιρετικό ...Ultimate (νομίζατε ότι θα πω Gentoo, ε; Χα,χα,χα) που πατάει 100% στο Ubuntu και είναι και πλήρες προγραμμάτων/εφαρμογών by default!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

από τώρα τα στοιχήματα για τα ....μύρια αγορες-κατεβάσματα του 

 

ubuntu     <<iron dragon>>     κατά κόσμο ubuntu     κάτι.04    ή    κάτι.10    

τώρα θα μου πείτε γιατί  <<iron dragon>>      ε, τα        gutsy gibbon   και jaunty jackalope  καλύτερα ονομόματα είναι...?

 

 

είναι πολλά τα λεφτά άρηηηηηηηηη.......

Εμενα παντως το Debian Squeeze μου ειχε κλεισει το ματι εδω και καιρο,μετα απο ολα αυτα κανω τα Backup μου και σε μερικες μερες Ubuntu Τελος.

You may say I'm a dreamer But I'm not the only one I hope someday you'll join us And the world will be as one

Όχι γιάννης γιαννάκης,και το ultimate ubuntu είναι..

Το άρθρο λέει ότι η canonical έχει το δικαίωμα να κάνει χρήση το H.264 (flash player,adobe acrobat και τα άλλα προγράμαμα που αναφέρει) μόνο σε ΟΕΜ υπολογιστές,δηλαδή μόνο σε υπολογιστές με προεγκατεστημένο ubuntu από εταιρίες (HP,Dell ή οποιαδήποτε άλλη εταιρία το κάνει).

Και πάλι,όλα τα παραπάνω εξαρτώνται από το αν ο κατασκευστής των υπoλογιστών θα συμπεριλάβει αυτά τα προγράμματα στο προεγκατεστημένο ubuntu..

 

Και δεν πιστεύω πως μόνο από το ubuntu (ή γενικά από διανομές linux) εξαρτάται η χρήση του ogg,μη τρελαθούμε..Ολόκληρο Youtube (της google-όπου στηρίζει opensource projects) και χρησιμοποιεί το καρακλειστό H.264 για τα βίντεο υψηλής ποιότητας,για πιο λόγο;;

Όπως το λέει και στο πρώτο κείμενο είναι θέμα συμφερόντων-χρημάτων,από τη στιγμή που ξοδεύονται χρήματα για να αναπτυχθεί το H.264 και να δημιουργηθούν αντίστοιχες web εφαρμογές γι'αυτό(χωρίς λόγο κατά την άποψη μου),από τη στιγμή που υπάρχει το Ogg!

Δεν έχει αρκετό καιρό που έχει κάνει την εμφάνιση του ο HTML5,όπου για την αναπαραγωγή βίντεο δεν χρειάζεται κανένα flash player και κανένα H.264..O καιρός θα δείξει κατά πόσο ο flash player της adobe θα είναι χρήσιμος και κατά πόσο θα χρησιμοποιηθεί το H.264 ή το Ogg στο web.

 

Οπότε συνεχίστε να χρησιμοποιείται το ubuntu εκτός και αν οι τόσο ελεύθερες σας απόψεις σας εμποδίζουν! (με το ίδιο σκεπτικό αφήστε τον flash της adobe,τους κλειστούς drivers της nvidia και της ati,το mp3 και το avi για το ogg που έγινε και λόγος..)

-----------------------------

Hamsters !

thanos]Οπότε συνεχίστε να χρησιμοποιείται το ubuntu εκτός και αν οι τόσο ελεύθερες σας απόψεις σας εμποδίζουν! (με το ίδιο σκεπτικό αφήστε τον flash της adobe,τους κλειστούς drivers της nvidia και της ati,το mp3 και το avi για το ogg που έγινε και λόγος..)

+1 με καλυψες απολυτα!

thanos]

Όχι γιάννης γιαννάκης,και το ultimate ubuntu είναι..

Δεν είναι επίσημο Ubuntu, είναι Ubuntu-based και για μένα πολύ καλύτερο από το original.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

smooth]

Τώρα, έχω ένα δίλημμα : να συνεχίσω να χρησιμοποιώ το πολύ καλό 10.04 , που μεταλλάσσεται σε υβρίδιο MS και Apple ή να δοκιμάσω το debian; (μας το φωνάζουν τόσο καιρό οι geeks).  

Εγώ ακριβώς για αυτό το λόγο παράτησα το ubuntu και πήγα σε debian.Ήθελα βέβαια να μάθω κάτι παραπάνω στο linux.

 

Aν  αποφασίσει ο Μάρκουλης να το κάνει proprietary το ubuntu δεν θα εκπλήξει ιδιαίτερα.

Όμως όπως και να το κάνουμε αν θέλει κάποιος να ασχοληθεί με linux πρέπει να ξεκινήσει απο τα χαμηλά και το ubuntu είναι μια διανομή που το προσφέρει αυτό

smooth]

το πολύ καλό 10.04 , που μεταλλάσσεται σε υβρίδιο MS και Apple

Μπορεις να μου το αιτιολογησεις αυτο, απο που προκυπτει κατι τετοιο?

 φίλε vagrale13 , εγω τουλάχιστον έχω χρησμοποιήσει τις γνώσεις σου για το λίνουξ και έχουν αποδειχτεί σωτήριες 

έχω την εντύπωση ότι είσαι πολύ καλός γνώστης του λίνουξ και όταν μιλάς για αυτό ξέρεις τι λες ....

 

και επειδή μου φαίνεται ότι κάτι είχαμε ξαναπει για το  10.04 ότι μοιάζει με mac os ....

 

λοιπόν σου λέω εγώ ότι εδώ και 7 μήνες είμαι μπροστά από έναν imac ...

το αν έμαθα ή όχι από το leopard και μετά το snow leopard δεν το ξέρω ....

 

εκείνο που θέλω να σου πω είναι ότι το νέο ubuntu μοιάζει με το mac os ....

 

πως να το κάνουμε ...μοιάζει το άτιμο .....(στην εμφάνιση) ....μέχρι την μεφάνιση φτάνω να το κρίνω μέχρι εκεί το κάνω ....

οπότε όσες φορές και να ρωτήσεις εκεί θα σε πηγαίνω πάντα ....

κάτω από την κουβέρτα δεν έχω ιδέα ....μπορεί να είναι δύο εκ διαμέτρου αντίθετα συστήματα  unix munix δεν έχω ιδέα ....

εγώ στην εμφάνιση τα βλέπω και μου φαίνεται ότι μοιάζουν ...

 

και μην ρωτήσεις ξανά αν ήταν μπλέ θα σου έμοιαζε για windows (πλάκα κάνω) ...

 

έχε υπομονή με τους άσχετους ....(και αυτό πλακα είναι)

Περισσότερο από ένστικτο το λέω. Σαφείς αποδείξεις δεν υπάρχουν.Απλώς , ο Mark Shuttleworth μου θύμιζει πολλούς προέδρους ποδοσφαιρικών ομάδων που ισχυρίζονται πως το μόνο τους κίνητρο είναι το καλό της ομάδας και όχι το κέρδος.Επιχειρηματίας είναι , και θα κάνει λογαριασμό στο ταμείο του. Και αν κάποια στιγμή χρειαστεί θα το εκμεταλλευθεί. Δεν ισχυρίζομαι πως είναι κάτι δαιμονικό. Υγιής επιχειρηματικότητα είναι.

@g.b

Στο μονο που μπορεις να πεις οτι μοιαζει, ειναι στο οτι μετακινηθηκαν τα καμπια στα αριστερα, δεν βλεπω καποια αλλη ομοιοτητα!

Γενικα, δεν εχει αλλαξει κατι απο τις παλιοτερες εκδοσεις...... στο θεμα εμφανισης, το menu ειναι οπως ητανε, οι μπαρες ειναι οπως ητανε, κλπ.....

Περα ομως απο ολα αυτα, ενα θεμα αλλαζεις, και το φερνεις στα μετρα σου, οπως αρεσει σε εσενα, και στον καθενα, και εισαι οκ!

Ειναι το τελευταιο, η εμφανιση, που πρεπει να προσεχει καποιος, αλλαζει πολυ απλα και ευκολα!

 

@smooth

Ενημερωτικα, σου λεω οτι για πολλες, μα παρα πολλες εκδοσεις ακομα,

δεν προκειτε να αλλαξει κατι, που να πλησιαζει στην φυλοσοφια των παραθυρων, και mac!

 

Εγω ξερω πως, το δοκιμασα μεχρι στιγμης σε 5 Η/Υ http://www.linuxinsider.gr/forum/ubuntu-1004-%CF%83%CF%85%CE%B6%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%BD%CE%B7-%CE%B5%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7%CF%82#comment-35884

και δουλεψε σε ολους, out of the box!

 

Συμαντικη η δουλεια που κανουν οι δημιουργει του Ubuntu,

μακαρι να ακολουθησουν το ιδιο ολες τις διανομες, για να τραβηξουμε περισσοτερο κοσμο στο Ελευθερο Λογισμικο!

@g.b

Συμαντικη η δουλεια που κανουν οι δημιουργει του Ubuntu,

μακαρι να ακολουθησουν το ιδιο ολες τις διανομες, για να τραβηξουμε περισσοτερο κοσμο στο Ελευθερο Λογισμικο!

 

Σίγουρα είναι από τις καλύτερες εκδόσεις  Ubuntu που έχουν βγει. Σε pc με , Intel(R) Pentium(R) 4 CPU 2.66GHz , RAM 1,5 GB χρειάζεται μόνο 45 sec για να φορτώσει.Τόσο καλό που πολλοί θα έδιναν ένα μικρό ποσό για να αποκτήσουν.

 

εγώ παιδια το είπα ...

από τους πρώτους θα ήμουνα ...

καλα να έκανε 400 ευρώ εκεί θα ψιλοκόλωνα ....

Ναι ρε σεις όλα καλά, λεφτά για τραγούδια και τέτοια ζητάει, απλά κάποια στιγμή μπορεί να είναι και κάποιες εφαρμογές αυτές που θα ζητάει το κατιτίς ο άνθρωπος.

 

Αυτό που ονειρεύεται είναι κάτι σαν το apple store να κάνει και μετά μου λέτε που μοιάζει με το mac.   Εκεί μοιάζει φίλε vagrale 13. Κατά τα άλλα συμφωνώ κι εγώ με τον Θάνο και τον riziti που συμφωνεί κι αυτός με τον Θάνο .

Και μην νομίζετε πως τα λέω λόγω εμπάθειας , μιας κι εγώ στον έναν φορητό kubuntu φοράω.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Παιδιά χαλαρώστε δεν τρέχει τίποτα κακό. Κανείς δεν πρόκειται να σου ζητήσει λεφτά για λογισμικό που είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟ. Στο κάτω κάτω η canonical και η κάθε εταιρία που δραστηριοποιείται σε αυτόν τον χώρο πρέπει να έχει και ένα όφελος και από ότι διαβάζω έχουν (οι εταιρίες), είναι θετικό για όλους. Το δικός μας όφελος (χρήστες) είναι ένα ποιοτικότερο προϊόν (να δουλεύουν όλα στο ρημάδι). Αν η canonical πουλάει μουσική δεν είναι κακό, μην αγοράζεις, αν αύριο βάλει διαφημίσεις (βλέπε apple) βάλε άλλη διανομή. Τώρα για τα φόρματ mp3 και H264, ο thanos έχει δίκιο, εγώ πάντως πιστεύω ότι για την αγορά μουσικής σε mp3, ρόλο παίζουν οι media players (ipod κτλπ) και η ευκολότερη προσαρμογή τον νέον χρηστών linux.

Δεν παει και να πουλανε, ισως θα ειναι καλυτερα, ας μην ξεχναμε οι ελληνες του 1830... οταν περιπου ο Καποδιστριας προωθουσε τις πατατες στην ελλαδα, και τις εδινε

τσαμπα, δεν τις επερνε κανεις, γιατι νομιζανε οτι ηταν ζωοτροφη, με το που εβαλε να τις "φυλανε" τις βουταξανε ολοι ....

----------------------------- diver.gU.U

chiossif]

Γεια και χαρά σε όλους.

Διάβασα αυτές -και 2 άλλες που βρήκα σχετικές- καταχωρίσεις.

Δεν εκτιμώ ότι τα πράγματα είναι τόοοσο σοβαρά τουλάχιστον όσο αφορά ΑΥΤΟ το θέμα.

Και τι εννοώ:

- δεν είναι η πρώτη φορά που μια εταιρία διανομής κάνει μια "κουτσουκέλα" - αν αποδειχθεί σαν τέτοια και αν πάει εκεί που απευχόμαστε...

- σημειώστε ότι δεν είναι τυχαίο ότι αυτό γίνεται με την κυκλοφορία της 10.04 που είναι ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ - προς τι; ποιον εξυπηρετεί;

- δεν είναι τυχαίο ότι η μάχη των διανομών δεν γίνεται μόνο σε επίπεδο ποιότητας και εμφάνισης αλλά και κάτω από το τραπέζι και αυτό το ξέρουμε καλά -ιδίως οι παλαιοί-

ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ στηρίζω ubuntu 10.04 LTS, μια διανομή - διαφήμιση - βιτρίνα για το linux και το λέφτερο λογισμικό.

Είμαι όμως έτοιμος να πατήσω ένα κουμπί και όπως αλλάζω κανάλι στην TV να αλλάξω διανομή. Και αυτό το ξέρουν ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ... και γιαυτό δεν ανησυχώ ( ακόμη και με αυτά τα δημοσιεύματα :-) )

Συνοψίζω:

με γειά μας το 10.04 και ας αποφύγουμε τα μεγάλα λόγια προς το παρόν.

ΕΣΤΕ ΕΤΟΙΜΟΙ και ΠΑΝΤΑ ΛΕΦΤΕΡΟΙ.

 

The Development of the C Language

Παιδια Μην ΑΧΓΩΝΕΣΤΕ Δοξα Τω Θεω Υπαρχουν Πολλες Διανομες Με καθαρα Ελευθερη Ιδεολογια π.χ  DEBIAN SLACKWARE.!!!

Ακομη και Εγω Που Δεν Εχω Ιδεα Απο Υπολογιστες Και Προγραμματισμο Θα παρω Εναν Σκετο KERNEL Και Με βοηθεια Απο Τοσα Εκατομμυρια Παληκαρια Απο Ολον Τον Πλανητη Θα Καταφερω Να Στησω Ενα Περιβαλλον Εργασιας.!!!

ΜΗ ΦΟΒΑΣΤΕ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ.!!!