Μήπως τα Linux δημιούργησαν το προβλημα?

christos1221 | Τετ, 03/31/2010 - 13:38 | 2' | 5

Στον παλιό μου υπολογιστή είχα κάτι φωτογραφίες και κάποια πολύ σημαντικά αρχεία. Εκει ειχα winXP. Πρίν κάποιο καιρό τα windows δημιουργόυσαν πρόβλημα και δεν μπορούσαν να εκινήσουν και μου έβγαζαν το κλασικό παράθυρο που επιλέγεις: κανονική εκίνηση των windows, ασφαλής λειτουργεία και κάτι τέτοια. Όποιο και να επέλεγα έκανε reboot. Μετά από καιρό και πρίν κάνω format για να βάλω linux και σε αυτό το pc, σκέφτηκα ότι έπρεπε να πάρω πρώτα τα αρχεία μου. Έτρεξα λοιπόν live το Fedora 12 και έβαλα και τον εξωτερικό σκληρό. Κατάφερα να μπώ μεσα στα αρχεία μου που είχα στο εσωτερικό δίσκο αλλα επειδή ήθελε πολύ ώρα ψαξιμο για να βρώ όλα μου τα αρχεία εκλεισα το σύστημα και δεν τα πηρα. Σήμερα που άνοιξα τον υπολογιστή ξανά και μπήκα από fedora δεν έβρησκα τον εσωτερικό δισκο. Έκανα επανεκίνηση και έβγαλα το live cd και μου έγραφε ATAPI Incompatiblr. Ξέρει κάποιος τι μπορώ να κάνω σε αυτήν την περίπτωση?

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

καμιά πληροφορια για τον δίσκο;Primary, slave, συνδεση;.Από αυτά που είδα λιγο στο γουγλ το atapi εχει να κανει με την συνδεσημοτητα του δισκου

Δοκιμασες αλλη διανομή;

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Για πες μας ακριβώς τι έκανες όταν μπούταρες με Fedora την πρώτη φορά. Το κουτί του υπολογιστή μήπως έφαγε κανα σουτ ή τίποτα τέτοιο? Δοκίμασες να το ανοίξεις να δεις μήπως αποσυνδέθηκε τίποτα? Πάντως σίγουρα το λίνουξ από μόνο του δεν έχει κάνει τίποτα ώστε να μη μπορεί ο δίσκος να διαβάζεται, κάτι άλλο παίζει. Πιθανά και BIOS, οπότε μπορείς να κάνεις και μια προσπάθεια να φορτώσεις τις default ρυθμίσεις στο BIOS. Πες και γενικότερα τι σύστημα έχεις.

************************

www.postokano.gr

οχι δεν δημιουργησαν. απλα καμμια φορα γινεται ζημια στο δισκο και φαινεται αφορμαριστος-συστημα αρχειων RAW αλλα δοκιμασε κια αλλη live  διανομη π,χ, ubuntu  και επιχειρηε να μπεις στον δλισκο σου. επισης κατα το ανοιγμα του υπολογιστη ( εκει που διαβαζει μνημη και επεξεραστη ) φαινεται ο τυπος και μαρκα- χωρητικοτητα του σκληρου??δεσ και πες  

Ο σκληρος μου δισκος ειναι ενας seagate barracuda 80GB. Εχω intel pentium 4 και η motherboard ειναι η P4S5A/DX+. Οταν ανοιγω το pc γραφει

P4S5A/DX+

Intel Pentium 4 CPU, 1.9GHz

Pri Slave Drive - ATAPI Incompatible

Press F1 to Resume

 

Βασικα πισω απο τον σκληρο δισκο εχει τρις θυρες, μια για τον διαυλο αριστερα μια για το τροφοδοικο δεξια και μια στην μεση η οποία δεν εχει κατι συνδεδεμενο. Μηπως εδω υπαρχει το πρβλημα?

christos1221]

Ο σκληρος μου δισκος ειναι ενας seagate barracuda 80GB. Εχω intel pentium 4 και η motherboard ειναι η P4S5A/DX+. Οταν ανοιγω το pc γραφει

P4S5A/DX+

Intel Pentium 4 CPU, 1.9GHz

Pri Slave Drive - ATAPI Incompatible

Press F1 to Resume

 

Βασικα πισω απο τον σκληρο δισκο εχει τρις θυρες, μια για τον διαυλο αριστερα μια για το τροφοδοικο δεξια και μια στην μεση η οποία δεν εχει κατι συνδεδεμενο. Μηπως εδω υπαρχει το πρβλημα?

ακριβως .. πίσω απο το σκληρο, υπάρχοιυν 3 διπλά "σιδερακια" στα οποια γραφει sl ( ή slave) mr ( ή κατι τέτιοιο master δηλαδη)  δες αν ειναι συνδεδεμενο σαν μαστερ . αν οχι βγάλε το σισδερακι (  γνωστο  ως jumperaki   ή βραχυκυκλωτήρας  ή  τζαμπερακι.)  επίσης το   " δάιαυλο αριστερα" που λες με την γκρίζα  "πλεξουδα" φρόντισε η ακρη του  καλωδίου να ειναι δυνδεμενεη στο σκληρό όχι το μεσαιο...

αυτα γινονται για να αναγνωριστει ο σκληρος ο masrer  ή κύριος.. περισσότερα εδω το μπλε.

ΥΓ ενα σκληρο εχεις έτσι??