Αναβάθμιση

christos1221 | Παρ, 03/26/2010 - 12:02 | 2' | 3

Θέλω να αναβαθμήσω τον υπολογιστλη μου και αν μπορει καποιος να με βοηθήσει. Η motherboard ειναι η P455A/DX+ και εχω σκληρό δισκο ST380021A/ATA-100/72000RPM. Θέλω να αναβαθμησω την RAM απο 256 σε 1 ή 2GB και σκληρό σε 1ΤB. Ο σκληρος δισκος όμως είναι ΑΤΑ και δεν ξερω αν μπορώ να βαλω SATA. Έχω ανοίξει το κουτι του υπολογιστή μου και είδα ότι έχει εξόδους για SATA και δεν έχει τιποτα συνδεδεμενο. Για RAM θελω να βαλω μια με τα εξης χαρακτηριστηκα

  • Τύπος Μνήμης: DDR 184-PIN PC3200.
  • CAS Latency: 3-4-4-8.
  • Ταχύτητα διαύλου: 400 MHz.
  • Part Number: OCZ4002048V3DC-K.

ή μια με:

  • Τύπος Μνήμης: DDR 184-pin Unbuffered DIMM.
  • Ταχύτητα Διαύλου: 400MHz.
  • Timings: CL3 (3-3-3).
  • Επιπρόσθετα χαρακτηριστικά: Standard 128M X 64 Non-ECC, 2.6V, Gold.

Παρακαλώ πολύ όποιος μπορει να με βοηθήσει!

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλωσήρθες καταρχήν στο φόρουμ (αν και δεν είναι η πρώτη σου συζήτηση)! Απ' ότι βλέπω το ερώτημα αρχικά είναι αν θα πρέπει να κρατήσεις τον υπολογιστή ή να κάνεις μια ολική αναβάθμιση με λίγα περισσότερα χρήματα. Απ' ότι είδα στο site του κατασκευαστή έχεις ουσιαστικά 2 sockets για DDR SDRAM μνήμη και 2 για την παλιά SDRAM, χωρίς να αθροίζονται (απλά υποστηρίζει και παλαιότερου τύπου μνήμη) με μέγιστο τα 2GB. Αν αποφασίσεις να κάνεις αναβάθμιση στο υπάρχον σύστημα να βάλεις 2 GB σαφώς, νομίζω δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο πια από τις 2 που αναφέρεις. Επίσης SATA σκληρός δεν υποστηρίζεται, ούτε βλέπω να έχει SATA εξόδους όπως λες αλλά δεν επιμένω. Υπάρχουν νομίζω και SATA controllers με PCI interface αλλά μετά ερχόμαστε σ' αυτό που λέω αρχικά ότι αξίζει να κάνεις μια ολική αναβάθμιση (μια πιο καινούρια μητρική, μνήμες, σκληρό και επεξεργαστή). Το κόστος δε θα έχει μεγάλη διαφορά καθώς μπορείς να βρεις παλαιότερα μοντέλα (πλην όμως πιο καινούρια από αυτά που έχεις) και στα stock των καταστημάτων, μεταχειρισμένα κ.λπ. Προσωπικά προτείνω ολική αναβάθμιση.

************************

www.postokano.gr

Ναι αυτή είναι. Βασικά θέλω να του βαλω ubuntu server και να τον κανω server τον συγκεκριμενο υπολογιστή και να κανω doual boot με ubuntu κανονικα για οικιακή χρήση.

Αν ειναι να αλλαξω και μητρική τι μου προτείνεις να βάλω? Και τι ειναι το SATA controllers με PCI interface???