Προβλημα με drivers της nvidia

eManuel | Πέμ, 03/25/2010 - 14:50 | 3'

Καλημέρα. Χρησιμοποιώ Ubuntu δυο χρόνια σχεδόν και δεν είχα ως τώρα κάποιο σοβαρό πρόβλημα, ως που εμφανίστηκε το

παρακάτω περίεργο πρόβλημα (που με ψάξιμο στο διαδίκτυο είδα οτι είναι συχνό). Λοιπόν έχω ενα laptop της ACER με την 

9600Μ GT της nvidia πάνω. Μέχρι τη στιγμή που εμφανίστηκε το πρόβλημα είχα σε dual boot Win 7 και Ubuntu 9.10 64bit. Στα Ubuntu 

είχα τους τελευταίους certified drivers (190.53). Και ξαφνικά χωρίς κανένα update η αλλαγή όταν κάνω boot se Ubuntu μου βγάζει

μαύρη οθόνη. Εχω να επισημάνω τα εξής

1) Κατα καιρούς έιχα όλες τις προηγούμενες έκδόσεις Ubuntu απο την 8.04 και μετά και δίαφορες εκδόσεις των drivers της nvidia χωρις

    κάποιο πρόβλημα. Δοκίμασα να κάνω roll back τόσο στους drivers και στα Ubuntu αλλά και πάλι με το που εγκαταστήσω τους drivers

    έχω μια μαύρη οθόνη. Ακόμα και με συνδυασμούς που στο παρελθόν λειτουργούσαν μια χαρά. Άρα σκέφτηκα το θέμα του hardware.

2) Άλλα χωρίς τους κλειστούς drivers της nvidia το σύστημα δουλεύει μια χαρά και κάνοντας boot στα Win μετα απο αρκετό καιρό

   διαπίστωσα ότι και εκεί δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Αρα και το πρόβλημα στο hardware δε στέκει νομίζω.

3) Δοκίμασα άλλες διανομες (openSUSE 11.2 και Fedora 12) και το πρόβλημα εμφανίζεται και πάλι με την εγκατάσταση των drivers.

4) Στο desktop έχω επίσης Ubuntu 9.10 και drivers 190.53 και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ούτε υπήρχε ποτέ.  

5) Δοκίμασα και μια beta έκδοση την 195.30 και πάλι τα ίδια. Μετα απο μια δυο μέρες η nvidia εβγαλε και την καινούργια certified

   εκδοση (195.36.15) αλλα΄και πάλι η χαρά μου δε κράτησε πάνω απο το ένα λεπτό που κράτησε η εγκατάσταση.

 

Για να μη γράφω περισσότερα αν θέλετε περισσότερες πληροφορίες για το συστημά μου πείτε μου.  Ευχαριστώ γιοα κάθε βοήθεια.

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)