MagIcons & δωστε χρωμα στα εικονιδια!

Constantinos | Τετ, 03/17/2010 - 22:47 | 1' | 9

Αλλη μια εφαρμογουλα, σχετικα νεα & οχι τοσο γνωστη, που μας επιτρεπει, να ορισουμε δικα μας χρωματα στα σετ εικονιδιων απο το φοντο τους, μεχρι το κυριο θεμα.

Η ακομα-ακομα αν δε μας φτανει το σετ των εικονιδιων που μας προτεινει, με πολυ ευκολο τροπο να φτιαξουμε τα δικα μας.

Λεγεται: Magikons, μπορειτε να τη βρειτε εδω.

Αν θελετε να παρετε μια ιδεα περισσοτερο τι θα δειτε μετα την εγκατασταση της η αν σας κανει κολπακια το site της (αργει πολυ μερικες φορες), μπορειτε να δειτε εδω

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλά Κωνσταντίνε... έχεις φάει μεγάλη κόλλα με το customization του Desktop.. :) Που πας και τα ξετρυπώνεις ρε συ αυτά;; :D
Χαριτωμένα είναι πάντως..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Είδε ...Magicons και μπήκε η Magica! :D

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Ειδες? κολλησα τελικα με αυτο.

Βασικα πριν χρονια ειχα στησει ενα PCLOS στο τοτε laptop μου & σε μια μεταβατικη περιοδο γι' αναβαθμισεις-αγορες νεων pc, στη δουλεια τοτε, το ειχα στησει αψογο, απο τα... ενδοτερα ως το πολυ βασικο, που πρωτοβλεπουν ολοι & αυτο ειναι η εμφανιση.

Στη πορεια χρειαστηκε να ξανασχοληθω, προσπαθωντας να..."καμουφλαρουμε" Linux μηχανηματα σε look windows & MacOS.

Δυστυχως δε μπορω (ακομα?), να μπω σε λεπτομερειες, μα πριν ελαχιστα χρονια, ειχα συμμετεχει σ' ενα πειραμα, που δωσαμε Linux μηχανηματα σε εργασιακο χωρο, εχοντας ενα win look, (ως & τα ονοματα εφαρμογων).
Ειχα γραψει τοτε γι' αυτο το πειραμα εδω σε αυτο το φορουμ, μα η εχει χωθει πολυ κατω η εχει χαθει & αυτο με την αναβαθμιση του forum.

Το αποτελεσμα ηταν πως κανεις δε καταλαβε τιποτα, μαλιστα καποιοι μιλαγανε για το ποσο καλα ειναι τα (τοτε νεα) Windows Vista (αυτο το λειτουργικο πιστευαν πως ειχαν).

Ε, απο τοτε παρακολουθω τις εξελιξεις, οσο μπορω, στα διαφορα προζεκτακια που υπαρχουν σχετικα & μαλιστα εχω βρει & μερικα ακομα, που ειναι ακομα πολυ πρωιμα, μα σε λιγο καιρο αν συνεχισουν την αναπτυξη τους, θα εχουν μια θεση στα desktop μας.

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

ippokratis]

Είδε ...Magicons και μπήκε η Magica! :D

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

:) Mπα .. ούτε που ασχολουμαι με το desktop πια. Θέλω να έχω όσο πιο ελαφρύ γίνεται σύστημα και τελευταία πειραματίζομαι με ότι μπορείς να φανταστείς από μίνιμαλ εφαρμογές.
Σκέφτομαι να στήσω κάτι εντελώς στεγνό και για την ώρα δοκιμάζω διάφορα εδώ που τα διαλέγω ένα ένα για το σύστημα που θα στήσω..

Μετά θα μου πείτε το κόλπο και θα βγάλω το νέο Marlenux OS που θα είναι η χαρά του Φίλιπ Σταρκ.. ( μίνιμαλ μέχρι τελικής πτώσεως!! /Αλλά ωραίο μίνιμαλ.. Design!! :P )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

Βγαζε screens οταν κανεις τετοια πειραματακια & ανεβαζε τα & εδω. Βοηθανε οσο δε φανταζεσαι. Αντε & οτι ψαχνω για κατι σουπερ μινιμαλ για ενα ταπεινο Asus που εχω.

Απο την αλλη smf ειδα εβαλες. Για μενα η καλυτερη επιλογη για φορουμς αυτη τη στιγμη

Γνωμη μου να το αναβαθμισεις στο 2. Εχω σηκωσει μυρια φορουμ σε smf & το 2 ειναι αψογοτοτατο!!

Οτι πακετακια θελησεις για να το σενιαρεις η & για εργαλεια διαχειριστη, ανοιξε θεμα & θα στα πω ολα.

Αν εχω πτυχιο στο custom, στο smf εχω παρει δοκτορα πια!!

Αψογη επιλογη το SMF για οσες -οσους θελετε να φτιαξετε φορουμ.

Μη το παραπαμε εκτος θεματος ομως. Για οτι σχετικο ανοιγουμε νεο τοπικ.

if (WIDGETBOX) WIDGETBOX.renderWidget('4ad63602-fe61-4051-a920-78fb3f11ac74');Get the <a href="http://www.widgetbox

Για απλότητα προτείνω fluxbox. Απλό αλλά και όμορφο.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Open box ή black box με κάποιες εφαρμογές, ( όχι πολλές ) από το gnome και κάποιες άλλες άσχετες. Εκείνο που με χαλάει είναι ότι ορισμένα πράγματα δεν ρυθμίζονται αν δεν έχεις από πίσω να τρέχουν κάποια πράγματα του gnome, ( δηλαδή αναγκαστικά σηκώνεις και τις βιβλιοθήκες του) και το ίδιο ισχύει και για τις εφαρμογές του kde.
Από την άλλη θεωρώ κάποια πράγματα που βάζουν στις διάφορες διανομές εντελώς άχρηστα για κάποιους χρήστες.
Π.χ πάντα σου βάζουν μέσα στις διανομές το samba, τον apache και ένα κάρο πράγματα για servers και δίκτυα παντελώς άχρηστα για desktop χρήση, ( ενδεικτικά τα αναφέρω), ή και άλλα μπάμπαλα όπως είπα και αλλού σαν το gnome do και το χέσε μέσα search που θα μπορούσαν να τα είχαν αποφύγει αλλά δεν...

Στο γραφικό εμένα μου αρέσει για την ώρα το lxde.. ωραίο είναι χωρίς πολλά πολλά αλλά έχει και αυτό προβλήματα με την ρύθμιση του. Να στο monomaxo που τον έβαλα με lxde δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις για το πληκτρολόγιο, από ελληνικά αγγλικά και τούμπα και πρέπει κάθε φορά να τις δίνω εκ νέου.
Σε άλλο σύστημα που έβαλα το lxde χεράτα, τις κρατάει αλλά έχει από πίσω το gnome, οπότε μοιραία έχει και κάποια από τα άλλα πακέτα του..

Αλήθεια γιατί δεν μπορούμε να πάρουμε ότι θέλουμε από το καθένα;;;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org

marlene] Εκείνο που με χαλάει είναι ότι ορισμένα πράγματα δεν ρυθμίζονται αν δεν έχεις από πίσω να τρέχουν κάποια πράγματα του gnome, ( δηλαδή αναγκαστικά σηκώνεις και τις βιβλιοθήκες του) και το ίδιο ισχύει και για τις εφαρμογές του kde. Από την άλλη θεωρώ κάποια πράγματα που βάζουν στις διάφορες διανομές εντελώς άχρηστα για κάποιους χρήστες. Π.χ πάντα σου βάζουν μέσα στις διανομές το samba, τον apache και ένα κάρο πράγματα για servers και δίκτυα παντελώς άχρηστα για desktop χρήση, ( ενδεικτικά τα αναφέρω), ή και άλλα μπάμπαλα όπως είπα και αλλού σαν το gnome do και το χέσε μέσα search που θα μπορούσαν να τα είχαν αποφύγει αλλά δεν... Στο γραφικό εμένα μου αρέσει για την ώρα το lxde.. ωραίο είναι χωρίς πολλά πολλά αλλά έχει και αυτό προβλήματα με την ρύθμιση του. Να στο monomaxo που τον έβαλα με lxde δεν μου κρατάει τις ρυθμίσεις για το πληκτρολόγιο, από ελληνικά αγγλικά και τούμπα και πρέπει κάθε φορά να τις δίνω εκ νέου. Σε άλλο σύστημα που έβαλα το lxde χεράτα, τις κρατάει αλλά έχει από πίσω το gnome, οπότε μοιραία έχει και κάποια από τα άλλα πακέτα του.. Αλήθεια γιατί δεν μπορούμε να πάρουμε ότι θέλουμε από το καθένα;;;

Έτσι απλά σε λίγες γραμμές τα είπες όλα !!! Συμφωνώ απόλυτα... Επιφυλάσομαι πάντως για ένα updated μονομαχάκι μόλις βρω χρόνο μιας και γνωρίζω κατά πολύ μεγάλο ποσοστό πλέον που μπορεί να βελτιωθεί ... Θα πάρει βέβαια αρκετό χρόνο όμως γιατί χρειάζεται δουλειά εξαρχής (from scratch) σε αυτό το είδος Live CD για να έχεις επιθυμητά αποτελέσματα ...

www.monomaxos.gr

Ο μονομάχος LXDE σε δύο πράγματα μόνο μου έκανε νερά. Στο ότι δεν δέχεται edit στο xorg.conf για να απενεργοποιήσω το synaptic touchpad ,πράγμα που είναι απαραίτητο εκεί που έχω εγκαταστήσει την εφαρμογή και ότι δεν κρατάει τις ρυθμίσεις για τα ελληνικά αγγλικά, ( αυτό δεν είναι τόσο σπουδαίο τις δίνω εκ νέου κάθε φορά, αλλά είναι όσο να'ναι σπαστικό).
Πάντως το μηχάνημα δουλεύει μια χαρά με τον μονομάχο. Ούτε θερμοκρασίες σηκώνει, ούτε την μνήμη του φορτώνει.. μια χαρά του κάθισε..
Το LXDE είναι το γραφικό περιβάλλον του μέλλοντος. Άμα το στρώσουν λίγο θα το προτιμήσει πολύς κόσμος αφου έχει πολλά από τα χαρακτηριστικά του gnome χωρίς να σου σκίζει όμως την μνήμη..

Και ένα ακόμα καλό νέο εντελώς άσχετο με το θέμα που γράφουμε εδώ.

Σας το είπα ότι μου "τσουρνέψανε" ένα λάπτοπ παλιό που είχα με debian stable σε lxde;;;
Το πήρε κάποιος για λίγες μέρες και δεν το δίνει πίσω!! Του άρεσε και έχει φάει την απόλυτη κόλλα με αυτό, και επειδή κόλλησε και με το λινουξ γενικότερα του το χάρισα! Και μαθαίνω ότι το έχει ρίξει και στο διάβασμα και έχει γίνει ξεφτέρι στο θέμα! ( μιλάμε για τον απόλυτο άσχετο στο θέμα υπολογιστές ).

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και το καινούργιο μου φόρουμ ( δική μου παραγωγή ελάτε για support!! )
http://www.podilato.iblogger.org