HP Pavilion dv6-2120ev Moonlight - Δεν υπάρχει χώρος για νέο partition

cdmc | Πέμ, 02/25/2010 - 21:41 | 2' | 2

Παιδια καλησπέρα

Πρόσφατα αγόρασα ένα νέο laptop HP Pavilion dv6-2120ev Moonlight.

Μόλις πήγα να εγκαταστήσω linux και πιο συγκεκριμένα δοκίμασα ubuntu και suse διαπίστωσα κάτι που με λύπησε πολύ,

ό σκληρός δίσκος είναι ήδη χωρισμένος σε 3 Partiotions ένα το system, ένα το recovery και ένα τρίτο Partition το οποίο είναι

μόλις 18 MB και το ονομάζει HP TOOLS.

 

Προσπάθησα λοιπόν να σπάσω τον δίσκο και σε τέταρτο κομάτι αλλά μάταια, ούτε οι προαναφερθήσες διανομές αλλά ούτε

και το partition manager από windows μου επιτρέπουν να το κάνω.

 

Τι μπορώ να κάνω ούτως ώστε να βάλω ή να έχω linux στον νέο μου υπολογιστή, χωρίς να βγάλω τα windows δεδομένου ότι

χρησιμοποιούμε εφαρμογές των windows και δεν μπορούμε να τα απεγκαταστήσουμε.

Συνεπώς το ζητούμενο είναι να κρατήσουμε τα δύο επιπλέον partitions και να προσθέσουμε ακόμα ένα.

 

Δοκίμασα επίσης την λύση του live cd (ubuntu 9.10, opensuse 11.2) αλλά δεν μπορώ να κάνω να δεί το ασύρματο δίκτυο.

 

Τι προτείνετε πλην της περίπτωσης να διαγράψω κάποιο από τα partitions.

 

Ευχαριστώ

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Θα σου πω πρωτα τι θα εκανα εγω & μετα θα σου προτεινω εναλλακτικες, οι οποιες σαφως εμπεριεχουν καποια ανασφαλεια, ισως.

Θα εφτιαχνα το DVD των Windows & θα τα εκανα μια καθαροτατη εγκατασταση.

Πιο πριν θα χρησιμοποιυσα καποιο live cd (στυλ Gparted) να διαγραψω τα παντα (ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΣΩΣΤΑ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΔΙΣΚΑΚΙ ΤΩΝ WINDOWS)

Θα εκανα λοιπον μια ομορφη & φρεσκια εγκατασταση στα windows. Στη συνεχεια θα επαιρνα το δισκακι του Ubuntu & θα εκανα κανονικη εγκατασταση (σημειωτεο στο laptop σου τρεχει αψογα. Συνδεσου για πρωτη φορα ενσυρματα, αν & λογικα δε θα εχεις προβλημα στη κανονικη εγκατασταση.)

& παραλληλα θα εκανα ενα χωρο κοινο αποθηκευτικο, που να τον βλεπουν & τα 2 συστηματα. Ετσι θα ειχα 2 φρεσκα συστηματα & θα μπορουσα μελλοντικα να χειριστω ευκολα τα partitions μου.

 

Εναλλακτικα, (δε θα το εκανα, προσωπικα), οπως το ζητας:

1. Δες τι χωρο εχει το καθε partition απο αυτα. Μειωσε αναλογα το χωρο & θα εχεις αμεσα ενα κενο χωρο.

2. Κανεις το ιδιο & σβηνεις τα Tools της H/P δεν ειναι τιποτα το φοβερο. Ασε που μπορεις απο το αναλογο cd μετα να εγκαταστησεις οποια απο αυτα  τυχον θελεις.

 

Σε καθε περιπτωση θα χρειαστεις ενα εργαλειο για να τα κανεις αυτα.

Σαφως & υπαρχουν αντιστοιχα προγραμματα διαμορφωσης των partitions & για win, μα δεν ειμαι ο καταλληλος να σου πω, ποιο & τι.

Παντως πιστευω η πιο σωστη λυση ειναι η αρχικη,

Π.Σ.Π.Α

 

 

Σε περιπτωση που τρεχεις τα 7 κάπου διαβασα οτι τα διαμερίσματα που χρησιμοποιούν είναι  όλα logical .Εάν ακολουθήσεις τα παραπάνω βήματα

τα οποία θα έκανα και εγώ φρόντισε (μόνο εάν έχεις win 7) να κάνεις την εγκατάσταση σε ένα νεοδημιουργημένο extended partition.

Υ.Γ Εάν εγραψα κάτι λαθός παρακαλώ να με διορθώσετε