PC BSD 8.0 Hubble Edition

Constantinos | Πέμ, 02/25/2010 - 20:05 | 2' | 10

 

Αν εχετε κεφι, να δοκιμασετε κατι γνωριμο μεν, λιγο διαφορετικο δε, ριξτε μια ματια στην 8η εκδοση του πολυ καλου BSDPC.

Eχει σα προεπιλεγμενο περιβαλλον εργασιας το KDE 4.3.5

Φυσικα μπορειτε να το δοκιμασετε & σα Live Cd, η να το εγκαταστησετε με τον αψογο εγκαταστατη που εχει & να εισαστε βεβαιοι/ες, πως θα εχετε ενα σταθεροτατο λειτουργικο συστημα.

Οριστε μερικα απο τα βασικα που διαθετει & ολοι λιγο-πολυ γνωριζουμε:

  • KDE 4.3.5
  • Brand new System Installer, allows the install of PC-BSD or FreeBSD
  • Run in Live mode directly from DVD
  • Updated Software Manager, allows browsing and installing applications directly
  • Support for 3D acceleration with NVIDIA drivers on amd64

Μπορειτε να δειτε περισσοτερα στο site του: PC-BSD 8.0

& μπορειτε να το κατεβασετε & απο καποιον Ελληνικο σερβερ: BSDPC Download for 32Bit  η για 64Bitα μηχανηματα: BSDPC Download for 64Bit

& φυσικα μπορειτε να επιλεξετε να το κατεβασετε & απ' ευθειας σε "εικονα" για usb (εχει τις επιλογες στα Downloads)....

 

& γαι την ιστορια να πουμε, για οσες/οσυς δε το γνωριζουν, πως το MACOSX, ειναι στην ουσια ενα... καθαροαιμο BSD!

 

 

 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είχα εγκαταστήσει το 7 σε ένα παλιό μου PC, αλλά ήταν εξαιρετικά βαρύ. Το άλλαξα τότε με το DesktopBSD που πήγαινε σφαίρα!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Για την 7 δε ξερω δε tην ειχα δει καθολου. Αυτο εδω ομως, για να πω την αληθεια, στο laptop μου ετρεξε πολυ πιο καλα & απο το 9.10 & απο το Mint.

& μαλλον ο εγκαταστατης του ειναι καλυτερος απο το Synaptic. (δε το εχω δουλεψει τοσο πολυ ακομα, ωστε να εχω πληρη αποψη).

Παντως να εχετε υπ' οψι, πως αν & οι πιο πολλες εντολες ειναι ιδιες με το Linux, εχει αρκετες & απο τις συνηθισμενες θα ελεγα, λιγο διαφορετικες.

Παντως αυτο δεν εχει να λεει τιποτα για καποιον που δε του αρεσει η κονσολα, καθ'οτι οπως ειπαμε, εχει ενα ολοφρεσκο KDE για γραφικο περιβαλλον & ολα μα ολα γινονται & με το ποντικακι....

Image Hosted by ImageShack.us

LINUXολογιες(YetAnotherLinuxBlog)

 

 

Το κατεβάζω κι εγώ να το δώ , μιας και το 7 μου είχε γονατίσει τον φορητό και το άφησα στην άκρη από τότε.  Τώρα που πήρα νέο πι-σι , δεν με νοιάζει κιόλας.

~~~~~~~~~~

 


για κάντε κλικ στην

υπογραφή

Λες να αξίζει τον κόπο μια δοκιμή;

Κατεβάζω την 8 κι εγω με την σειρά μου...

Μια δοκιμή θα σας πείσει, παιδιά. Πάντως το 7 ήταν όντως βαρύ.  Αν έβγαλε καινούριο DesktopBSD, προτιμήστε αυτό.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

 

Σε virtualbox, παίζει κανονικά ή έχει περιορισμούς όπως τα λοιπά bsd?  Ξέρει κανείς που το έτρεξε? 

 εγω παιδια παλι το 7 παρολο που το δοκιμασα σε εικονικη μηχανη μου πηγαινε σφαιρα, και μου αρεσε που μπορουσες να εγκαταστησεις -αν και με μικρη δυσκολια- οτιδηποτε κυκλοφορει ακομη κι απο linux (πριν το πεταξω δε δοκιμασα αν παιρνει πακετα mac ξερει κανεις? γιατι αν ναι, τοτε μαλλον ειναι το πιο κορυφαιο λειτουργικο μια και θα μπορει να τρεχει κι εφαρμογες που δεν εχουμε στο linux πχ photoshop)

 

edit το εβαλα σε vmware workstation, δεν ξερω αν τρεχει σε virtual box

Θυμαται κανεις πως βαζεις την ελληνικη γλωσσα και πως την αλλαζεις με την γλωσσα της εγκαταστασης;

Γινεται με αντιστοιχο τροπο οπως στα παραθυρα;

system settings > regional & language > keyboard layout > tik sto enable layout προσθέτεις την Ελληνική σημαία και τέλος πάς πάνω στο advanced και τικάρεις στο keys to change layout τον συνδυασμό που θέλεις.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Έχω μείνει άφωνος....
Πολύ ωραίο, στ' αλήθεια!!!
Αν έχει και δυνατότητα να χτίσει κανείς pbi αρχεία με αξιόπιστο τρόπο,
τότε ναι, παραδίνομαι στην μαγεία του!!!
Constantinos αξίζει τον κόπο!!!!!!!